Amitől féltek a magyar almatermesztők, az beigazolódni látszik. Nagy bajban vannak, mivel nem veszi át tőlük szinte senki a magyar almát. A kereskedelmi láncok inkább az olcsó, lengyel almát vásárolják fel. A tárolókapacitás pedig már most vészesen fogy. Mi lesz a magyar almával?

Nehéz szezon vár a nemrég szüretelni kezdő magyar almatermesztőkre. Az olcsó, lengyel alma ugyanis már úton van hazánk felé, kiszorítva a saját piacunkról a hazai terményt, akár még a híres szabolcsi almát is. Jelenleg a termelők – akik olyan szerencsések, hogy el tudják adni az almájukat – 50-100 forintot kapnak a termény kilójáért. Ez az ár is alacsony, a következő hetekben azonban még tovább csökkenhet.

Ennek oka az olcsó, nagy mennyiségben termett lengyel alma, amelyet előszeretettel vásárolnak a hazai kereskedelmi láncok a hazai alma rovására. Szakértők szerint idén sokkal gyengébb a kereslet a magyar alma iránt, mint például tavaly volt. A nagyobb felvásárlók, a nagybani piacra beszállító kereskedők, sőt, még a román partnerek is inkább az olcsóbb, lengyel almát keresik a magyar, minőségi (például szabolcsi), de drágább gyümölcs helyett.

Nagyon nehéz helyzetbe kerülnek a magyar almatermesztők a lengyel alma miatt
 

A kistermelők vannak a legnagyobb bajban. Náluk hiányzik a megfelelő hűtő- és raktárkapacitás, így kénytelenek szinte azonnal megválni a gyümölcsüktől. Ha nem veszik meg tőlük a nagyobb felvásárlók, kénytelenek pár forintért a léüzemnek adni a kiváló minőségű almát is. A léalma ára pedig még a 20 forintot sem éri el kilónként.

Jelenleg egyébként van hazai alma a boltok polcain, a probléma az, hogy a magyar vásárló nem azt nézi, hogy honnan származik a megvásárolandó gyümölcs, hanem hogy mennyibe kerül. A lengyel árakkal pedig nem sok hazai termelő tud versenyezni.

Az idén egyébként nem várható túlságosan bő almatermés a hazai kertekben. A terméktanács becslése szerint – a tavalyi hosszú aszályos időszak, valamint a tavaszi fagyok és a nyári jégverések miatt – gyenge közepes termés, mintegy 500 ezer tonna várható az országban. A sokéves átlagtermés mennyisége 550-600 ezer tonna, a múlt évben 520 ezer tonna alma termett.

A gyümölcs több mint fele ipari terményként talál gazdára, tavaly 300 ezer tonnányit a léüzemek, 30-50 ezer tonna közötti mennyiséget pedig a konzervüzemek dolgoztak fel.

Forrás: haromhatar.hu

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás