A magyar szilvaágazat a 90-es évek elején fénykorát élte. Mára azonban az akkori termés fele, harmada terem meg csupán a hazai szilvafákon. Idén 62 ezer tonna termést várnak a termelők, amiből változatos termékek készülnek.

Az utóbbi években hullámzóan alakult a hazai szilvapiac. Átlagosan 45-70 ezer tonna terem meg a magyar szilvafákon, így az idei 62 ezer tonna átlagosnak mondható. Jelenleg 6600 hektáron folyik nagyüzemi szilvatermesztés, de háztáji rendszerben is sokan termesztik a gyümölcsöt.

A legjelentősebb termelőkörzet Szabolcs-Szatmár-Bereg (1530 hektár), Bács-Kiskun (1513 hektár) és Pest megyében (1067 hektár) található, emellett nagyobb termőterületek vannak Heves, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok megyében is – írja az MTI.

Egyre kevesebb a magyar szilvafa és egyre öregebbek is a fák
 

Külföldön van kereslet a magyar szilva iránt, az export éves szinten 8-12 ezer tonna körül mozog. Emellett az import jelentéktelennek mondható. Szezonon kívül 4-600 tonna szilva áramlik határainkon belülre. Ez annak is köszönhető, hogy egy magyar ember éves szinten átlagosan csupán 1,3 kilogramm szilvát fogyaszt, így kereslet hiányában nincs szükség a szezonon kívüli importra.

Az export elsősorban a német piacra irányul, de jelentős mennyiségeket vásárol Csehország és Ausztria is, valamint a skandináv országok. A feldolgozott gyümölcsöt cukrozott és cukrozatlan ipari szilvapüré formájában értékesítjük külföldre.

Nem tudjuk azonban kielégíteni a külföldi igényeket, ugyanis a kereslet nagyobb lenne, mint a mi teljes kínálatunk. Ennek oka, hogy az ültetvények elöregedtek, sok helyen nincs öntözés, kevés a korszerű állomány. Ez magyarázza azt is, hogy a termés java ipari felhasználásra kerül.

A kamara szerint a fejlődéshez elengedhetetlen az ültetvényszerkezet átalakítása – csak úgy, mint az alma esetében -, és az ipari célú ültetvényeknél is megfelelő öntözésre, tápanyag-utánpótlásra és szakszerű növényvédelemre van szükség ahhoz, hogy hosszú távon rentábilisak lehessenek.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás