A kullancsok által terjesztett betegségekkel értelemszerűen az állatok ott fertőződhetnek meg leghamarabb, ahol sok parazitával találkozhatnak. Mivel az elmaradó hideg, száraz telek nem tizedelték az állományt, így a kullancs is sikerrel telel át, és jó eséllyel szaporodik. A kullancsok a magas páratartalmú, árnyékos helyeket kedvelik, így a bozótosokat, magas füves területeket.

Azokat az ebeket, amelyek gyakran járnak ilyen helyeken, érdemes mindennap tüzetesen átvizsgálni, hiszen ha időben észleljük a kullancs jelenlétét, a gazdatest kisebb eséllyel fertőződhet meg. Leginkább a különféle munkakutyák, vadászkutyák és a tanyasi ebek vannak kitéve ennek a veszélynek.

A kullancs érzékeli más állatok - és az emberek - szaganyagait, a kibocsátott szén-dioxidot és minden, számukra különösen fontos információt tartalmazó illatanyagot. (Fotó Pixabay)

Érzékelik más állatok szaganyagait

A kullancsok a gazdatestre várakozva célszerű testtartást vesznek fel: az első pár lábukat, amelynek első ízében különleges érzékszerv található, felfelé mozgatják, és így érzékelik más állatok szaganyagait, a kibocsátott szén-dioxidot és minden, számukra különösen fontos információt tartalmazó illatanyagot.

Majd amikor elhalad  előttük a számukra ideális melegvérű, rákapaszkodnak, és a megfelelő helyen belefúrják magukat a bőrbe, majd a szívókájukkal egyben rögzítik is magukat. 

A befecskendezett nyáluk a különféle fertőzések mellett véralvadásgátló, gyulladáscsökkentő és értágító anyagokat juttat a szervezetbe. Mivel csípésük fájdalommentes, és a fentebb említett anyagok afféle érzéstelenítőként is hathatnak, így a vérszívás akár napokig is rejtve maradhat a gazda előtt.

Mivel egy kullancsnak általában élete során legalább három alkalommal szüksége van vérszívásra, hogy egyik fejlődési stádiumból a másikba jusson, így a vérszívások alkalmával a kullancs szervezetébe kerülő egysejtűek, vírusok, baktériumok az ő testében folytatják a fejlődésüket, és így juthatnak át egyik állatról a másikra.

Mivel az elmúlt években elmaradtak az igazán száraz, hideg telek, így a kullancsok is nagyobb eséllyel teleltek át.

Babeziózis

A megbetegedést egy, a kullancsok által terjesztett Babesia canis canis elnevezésű spórás egysejtű okozza, ami a kullancs vérszívásának során a nyállal kerül az állat szervezetébe, onnan a véráramba, majd a vörösvértestekbe, hogy ott tovább szaporodjon. Az egészséges szervezet a kismértékű fertőzést képes kiszűrni, ugyanakkor a fertőzés a megfelelő kezelés hiányában akár végzetes kimenetelű is lehet. Leggyakrabban a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) sodorja veszélybe a kedvenceket.

A babeziózis esetében a problémát a legtöbb esetben az okozza, hogy a megmerevedett sejtfalú vörösvértestek elzárhatják a kapillárisokat, és ezáltal hypoxia léphet fel. Az oxigénhiányos állapot pedig az állatok főbb szerveinek károsodásához vezet. Ezenfelül a vérsejtek szétesnek, és az azokból felszabaduló festékanyag tovább károsítja a vesét. Ez okozza a vöröses, véresnek hitt vizeletet is. Amellett, hogy a látvány meglehetősen ijesztő, a hemoglobin részecskéi eltömíthetik a vesecsatornákat, és ez további komoly problémákat eredményezhet.

A szervezet erősen küzd a fertőzés ellen, így hosszútávon az egész testben felléphet egy több szervet érintő gyulladás, amely végül a létfontosságú szervek egészének tartós károsodásához vezethet. A betegséget nemcsak a már fertőzött kifejlett kullancs, hanem annak lárva és nimfa állapotú egyedei is terjeszthetik a vérszívás során. A lappangási időről megoszlanak a szakvélemények, ugyanakkor az három naptól egészen két hétig is terjedhet.

Bágyadtság, étvágytalanság, láz

Általános kórkép a bágyadtság, étvágytalanság és láz. A fertőzés előrehaladtával megjelenik a már fentebb említett elszíneződött vizelet, illetve a nyálkahártyák színe is megváltozik. Gyakran mozgásszervi problémák is felmerülnek, ez pedig az idegrendszeri károsodás jele is lehet. A szem fehérjének besárgulása, az ínyek sápadtsága is árulkodó jele a fertőzésnek. Vérvizsgálattal a betegség egyértelműen kimutatható.

Számos esetben vöröses gyulladások jelennek meg a bőrön, ami a szőr miatt talán csak a hason vehető észre. Ebben a fázisban az állat gyakorta már lábra sem tud állni, a vizelete pedig egészen a fekete színt is mutathatja. 

Hatalmas probléma továbbá az is, hogy ha az állat túl is éli a fertőzést, akkor sem alakul ki az immunitás, illetve gyógyulás után maradhatnak vissza szövődmények is. Mindennek az esélye csökkenthető az állat folyamatos vizsgálatával, illetve az esetleges csípés utáni fokozott megfigyeléssel. Így, amennyiben megfertőződött, a komolyabb szövődmények még idejében megelőzhetők.

Vérzéses kullancsláz

Az utóbbi években Magyarországon is megjelent a barna kutyakullancs (Rhiphicephalus sanguineus). Ez a parazita a babeziózis mellett a vérzéses kullancslázat is terjeszti. A vérzéses kullancsláz, másnéven ehrlichiosis tünetei a következők lehetnek. Láz, orrfolyás, bágyadtság, megnagyobbodott nyirokcsomók, véraláfutások és csökkenő étvágy. A tünetek megjelenése hosszú ideig is eltarthat, de antibiotikumos kezeléssel kordában tartható.

Lyme-kór

Ezt a betegséget a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) nevű, kullancsok családjába tartozó faj hordozza. Ez az emberre és állatra egyaránt veszélyes fertőzés meglehetősen gyakori, ugyanakkor komoly problémát jóval ritkábban okoz a kutyáknál, mint az embernél.

A betegség nem terjed emberről a kutyára, ahogyan fordítva sem. Az azonban közvetve hozzájárul az ember megbetegedéséhez, hogy a kutyák bundájukon hazaviszik a kullancsot, majd a gazdájukkal érintkezve átadhatják azt. 

A kullancsnak közel két napot kell a gazdatestben tartózkodnia, hogy átadja a Borrelia burgdorferi nevű baktériumot. A fertőzés a fiatal kutyák esetében jóval veszélyesebb, mint a felnőtteknél. A betegség magas lázzal kísért heveny ízületi gyulladást okoz. Ekkor sántaság léphet fel, amely néhány napos antibiotikumos kezelés hatására elmúlhat, de rendszerint később visszatér, és a test bármely pontján jelentkezhet. Ebben a stádiumban az állat bágyadt, lázas, mozgásbeli problémái vannak,  és étvágytalan.

A különféle riasztószerek alkalmazása mellett elengedhetetlen, hogy minden séta után alaposan átvizsgáljuk a kutyát, hiszen minél hamarabb találjuk meg a fertőzött kullancsot, annál kisebb a fertőzés esélye. Amennyiben a parazita megtalálható az állatban, kullancs-csipesszel érdemes mielőbb eltávolítani határozottan, a bőrhöz legközelebb megfogva mindennemű rángatás és nyomkodás nélkül.

(Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás