Lesz mit fogni a horgászoknak: megint túlteljesítették a balatoni haltelepítés irányszámait
Február végétől december közepéig szervezte a balatoni és kis-balatoni haltelepítéseket 2020-ban a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. A szakemberek 106 fuvarral, összesen 11256 kilométert megtéve, 33 helyszínen telepítettek halat. A társaság beszámolója szerint egyedül a süllő telepítése maradt el a tervtől, ponty, csuka, kősüllő bőven került a Balatonba. A költséghatékonyság miatt a tógazdaságokhoz közelebb eső déli parti helyszínekre többször is szállítottak, de a távolabb eső északi parti helyszínekre is vittek pontyot legalább egyszer az évben.
„Az őszt tekintjük a pontytelepítések fő szezonjának, mert ekkor halásszuk le tógazdaságaink halastavait, de idén is szerveztünk tavaszi és nyári telepítéseket is. Éves szinten 300 ezer kilogramm vegyes 2-3 nyaras korú ponty szerepel a telepítési kötelezettségünkben. Ezt minden évben igyekszünk túllépni, a 2020-as évben végül összesen 337151 kilogramm pontyot sikerült a tóba engedni” - írta a hirbalaton.hu a társaság beszámolója alapján a balatoni haltelepítés eredményeiről.
Hol vannak a halak?
A halak térbeli eloszlásáról a vízkezelő azt írta, hogy a halállomány az élőhelyi- és táplálék viszonyok alapján oszlik el a tóban, nem pedig a haltelepítések helye szerint. Ezt a haljelöléses vizsgálatok is alátámasztják. Ennek ellenére a horgászok igényei miatt minden évben törekednek arra, hogy a Balaton 3 medencéje között nagyjából egyenletesen osszák el a telepítéseket.
Hirdetés
2020-ban ez a következőképpen alakult:
- keleti-medence: 131453 kg,
- középső medence: 104590 kg,
- nyugati medence: 101108 kg ponty.
A keleti medencébe arányaiban egy kicsivel több halat szállítottak az ott jellemző gyengébb fogási esélyek miatt.
Süllőutánpótlás
Egy- és kétnyaras süllőből 2020-ban összesen 3038 kilogrammal gyarapodott a Balaton. Ez elmarad a 6 ezer kilogrammos éves telepítési normától, ám süllőből sajnos még nem sikerült önellátóvá válnia a társaságnak, ezért ki vannak szolgáltatva a közbeszerzés és a piaci viszonyok okozta nehézségeknek. 2021-től azonban változhat a helyzet, mert a mórichelyi és a fonyódi tóegységek visszatérnek a cég kezelésébe, az így megnövekedő termőterületük pedig már elegendő lehet a kötelezettség megtermelésére - írták.
Csuka
Előnevelt csukából a 250 ezer darabos kötelezettséget 2 ezerrel meghaladva helyeztek ki példányokat a Balatonba és a vízrendszer befolyóiba. A 252 ezer darab betelepített csukát idén is oxigénnel felfújt zsákokban szállították a Balaton partjára, ahol a helyi horgászok segítségével motorcsónakokból és a balatoni befolyók partjairól engedték őket szabadon a parti növényzet előterében.
Balin, kősüllő, compó, menyhal
Kétnyaras balinból 2020-ban 15500 darabot telepítettek a Balatonba, előnevelt korosztályúakból 120 ezret helyeztek ki. Egy és kétnyaras kősüllőből rekord mennyiség került a Balatonba, összesen 14330 darab. Az utóbbi két faj esetében az anyahalakat a Balatonból fogták be, majd mesterségesen szaporították és intenzív körülmények között nevelték, mellyel elsők az országban. A munka „A balatoni halállomány fenntartható, horgászati célú hasznosításának megalapozása elnevezésű” GINOP-projekt keretében valósult meg. Két- és háromnyaras korú compóból a kötelezettséget túlteljesítve, 500 kilogrammot telepítettek. Tovább folytatódott a 2015-ben megkezdett menyhal újrahonosítási program: október elején összesen 11 ezer darab egynyaras példányt engedtek szabadon.
A Kis-Balatonon is szerveztek haltelepítéseket, itt a kötelezettségnek megfelelve 250 ezer előnevelt pontyot, továbbá 51 ezer előnevelt csukát és 50 ezer előnevelt süllőt helyeztek ki.
„Az összes balatoni haltelepítés napját megelőzően „haltelepítési előrejelzést” adtunk közre, majd a pontos időpontokat a tudósításainkból olvashatták az érdeklődők. Továbbá az adott helyszínhez közel eső valamely horgászegyesület képviselőjét telefonon értesítettük. Így 2020-ban sem telepítettünk úgy halat a Balatonba, hogy ne lett volna jelen helyi horgász, aki a haltelepítés sikeres véghezvitelét aláírásával tanúsította volna a jegyzőkönyvön. Minden telepítési nap zárásaként honlapunkon fényképekkel (és olykor videóval) ellátott haltelepítési beszámolót adtunk közre” - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés