Február végétől december közepéig szervezte a balatoni és kis-balatoni haltelepítéseket 2020-ban a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. A szakemberek 106 fuvarral, összesen 11256 kilométert megtéve, 33 helyszínen telepítettek halat. A társaság beszámolója szerint egyedül a süllő telepítése maradt el a tervtől, ponty, csuka, kősüllő bőven került a Balatonba. A költséghatékonyság miatt a tógazdaságokhoz közelebb eső déli parti helyszínekre többször is szállítottak, de a távolabb eső északi parti helyszínekre is vittek pontyot legalább egyszer az évben.

„Az őszt tekintjük a pontytelepítések fő szezonjának, mert ekkor halásszuk le tógazdaságaink halastavait, de idén is szerveztünk tavaszi és nyári telepítéseket is. Éves szinten 300 ezer kilogramm vegyes 2-3 nyaras korú ponty szerepel a telepítési kötelezettségünkben. Ezt minden évben igyekszünk túllépni, a 2020-as évben végül összesen 337151 kilogramm pontyot sikerült a tóba engedni” - írta a hirbalaton.hu a társaság beszámolója alapján a balatoni haltelepítés eredményeiről.

Balatoni haltelepítés - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

Hol vannak a halak?

A halak térbeli eloszlásáról a vízkezelő azt írta, hogy a halállomány az élőhelyi- és táplálék viszonyok alapján oszlik el a tóban, nem pedig a haltelepítések helye szerint. Ezt a haljelöléses vizsgálatok is alátámasztják. Ennek ellenére a horgászok igényei miatt minden évben törekednek arra, hogy a Balaton 3 medencéje között nagyjából egyenletesen osszák el a telepítéseket.

2020-ban ez a következőképpen alakult:
  • keleti-medence: 131453 kg,
  • középső medence: 104590 kg,
  • nyugati medence: 101108 kg ponty.

A keleti medencébe arányaiban egy kicsivel több halat szállítottak az ott jellemző gyengébb fogási esélyek miatt.

Süllőutánpótlás

Egy- és kétnyaras süllőből 2020-ban összesen 3038 kilogrammal gyarapodott a Balaton. Ez elmarad a 6 ezer kilogrammos éves telepítési normától, ám süllőből sajnos még nem sikerült önellátóvá válnia a társaságnak, ezért ki vannak szolgáltatva a közbeszerzés és a piaci viszonyok okozta nehézségeknek. 2021-től azonban változhat a helyzet, mert a mórichelyi és a fonyódi tóegységek visszatérnek a cég kezelésébe, az így megnövekedő termőterületük pedig már elegendő lehet a kötelezettség megtermelésére - írták.

Csuka

Előnevelt csukából a 250 ezer darabos kötelezettséget 2 ezerrel meghaladva helyeztek ki példányokat a Balatonba és a vízrendszer befolyóiba. A 252 ezer darab betelepített csukát idén is oxigénnel felfújt zsákokban szállították a Balaton partjára, ahol a helyi horgászok segítségével motorcsónakokból és a balatoni befolyók partjairól engedték őket szabadon a parti növényzet előterében.

Balin, kősüllő, compó, menyhal

Kétnyaras balinból 2020-ban 15500 darabot telepítettek a Balatonba, előnevelt korosztályúakból 120 ezret helyeztek ki. Egy és kétnyaras kősüllőből rekord mennyiség került a Balatonba, összesen 14330 darab. Az utóbbi két faj esetében az anyahalakat a Balatonból fogták be, majd mesterségesen szaporították és intenzív körülmények között nevelték, mellyel elsők az országban. A munka „A balatoni halállomány fenntartható, horgászati célú hasznosításának megalapozása elnevezésű” GINOP-projekt keretében valósult meg. Két- és háromnyaras korú compóból a kötelezettséget túlteljesítve, 500 kilogrammot telepítettek. Tovább folytatódott a 2015-ben megkezdett menyhal újrahonosítási program: október elején összesen 11 ezer darab egynyaras példányt engedtek szabadon.

A Kis-Balatonon is szerveztek haltelepítéseket, itt a kötelezettségnek megfelelve 250 ezer előnevelt pontyot, továbbá 51 ezer előnevelt csukát és 50 ezer előnevelt süllőt helyeztek ki.

„Az összes balatoni haltelepítés napját megelőzően „haltelepítési előrejelzést” adtunk közre, majd a pontos időpontokat a tudósításainkból olvashatták az érdeklődők. Továbbá az adott helyszínhez közel eső valamely horgászegyesület képviselőjét telefonon értesítettük. Így 2020-ban sem telepítettünk úgy halat a Balatonba, hogy ne lett volna jelen helyi horgász, aki a haltelepítés sikeres véghezvitelét aláírásával tanúsította volna a jegyzőkönyvön. Minden telepítési nap zárásaként honlapunkon fényképekkel (és olykor videóval) ellátott haltelepítési beszámolót adtunk közre” - írták.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás