Minden gazda törekedni próbál arra, hogy a talajban a lehető legkevesebb külső beavatkozással megtartsa, vagy éppen növelje a tápanyagtartalmat. Nos, az Illinois-i Egyetem a Science Daily folyóiratban éppen erről esik szó, amely szerint a takarónövények segítségével akár 27%-kal is növelhetjük a talaj mikrobatartalmát. Ennél az eljárásnál azonban akadhatnak hátráltató tényezők is, melyek befolyásolják munkánkat.

A takarónövények jó hatással vannak a talajra. (Fotó: Pixabay, Brett_Hondow)

A takarónövények jótékony hatásai már sokunk számára ismertek lehetnek, hiszen többek között hatásosak a gyomnövények ellen, valamint csökkentik a nitrogénveszteséget és a talaj erózióját. A mikrobiális bőség a talaj egészségének becslését hivatott megmutatni, viszont ezt korántsem könnyű mérni. Nakian Kim szerint, aki az Illinois-i Egyetem növénytudományi karának doktorandusza és a tanulmány fő szerzője, fontos a földben zajló folyamatok megértése. Így a mikrobiomoké is, amik számos feladatot látnak el, többek között a tápanyagok körforgásának felügyeletét. A cél az, hogy tanulmányozzuk ezeket a folyamatokat, és hogy a mezőgazdaság egészségesebb talajt és mikrobiomokat állítson elő - olvastuk a Science Daily tudományos folyóiratban.

A tudósok minden tanulmányt elővettek, amelyek a takarónövényekről szólnak, így összesen 985 cikket találtak, amely ezzel a témával kapcsolatos. Ezek közül kizárásra kerültek azok, amelyeket üvegházakban folytattak le, illetve ahol a növénymaradvány számított a takarónövénynek, és csak azok kerültek vizsgálatra, amelyek a parlagon hagyott földek talajával és a takarónövényekkel fedett földek talaját hasonlították össze.

Végül a tudósok 60 tudományos cikk adatait elemezték, amelyek 13 különféle mikrobiális paraméterrel foglalkoztak.

A kutatások pedig kimutatták, hogy a világ minden táján érvényes a takarónövények jótékony hatása. Ugyanis a tanulmányok során kimutatható volt, hogy 27%-kal nőtt a mikrobatartalom azokban a talajokban, amelyek takarónövényekkel voltak borítva azokhoz képest, amelyeket nem borított semmilyen növényzet.

A kutatás során a 13 mikrobiális paramétert három csoportra osztották: mikrobiális bőségre, aktivitásra és diverzitásra. A mikrobális bőségen túl azonban a másik két kategóriában is növekedést tapasztalhatunk. Az aktivitás 22 százalékkal emelkedett, a diverzitás pedig 2,5 százalékkal.

Továbbá a gyomnövények irtási formája is befolyásoló tényező lehet Nakian Kim állítása szerit. Ugyanis a vegyszerrel történő irtást követően a talaj mikrobiális összetétele negatív irányba változik. Ahol viszont mechanikus módon történt a gyomirtás, ott a mikrobiális bőség magasabb. Tehát a gyomirtószeres kezelés csak árt a takarónövény alkalmazását követően, mondhatni semlegesíti annak hatását.

És ahogy a gyomirtás, úgy a talajművelés is nagyban befolyásolja a takarónövények hatását. Számítások szerint arra jutottak, hogy a hagyományos talajművelés negatív hatással lesz a talajra, viszont ez a tudósok meglepetésére pont ellenkezőleg történt. A tartósító talajművelést követően csökkent a talaj mikrobatartalma. Ez annak tudható be, hogy a tartósító talajművelés során semmiféle munkálatot nem végeznek, amelynek következménye, hogy a gyomnövények szabadon terjedhetnek.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás