Minden gazda törekedni próbál arra, hogy a talajban a lehető legkevesebb külső beavatkozással megtartsa, vagy éppen növelje a tápanyagtartalmat. Nos, az Illinois-i Egyetem a Science Daily folyóiratban éppen erről esik szó, amely szerint a takarónövények segítségével akár 27%-kal is növelhetjük a talaj mikrobatartalmát. Ennél az eljárásnál azonban akadhatnak hátráltató tényezők is, melyek befolyásolják munkánkat.

A takarónövények jó hatással vannak a talajra. (Fotó: Pixabay, Brett_Hondow)

A takarónövények jótékony hatásai már sokunk számára ismertek lehetnek, hiszen többek között hatásosak a gyomnövények ellen, valamint csökkentik a nitrogénveszteséget és a talaj erózióját. A mikrobiális bőség a talaj egészségének becslését hivatott megmutatni, viszont ezt korántsem könnyű mérni. Nakian Kim szerint, aki az Illinois-i Egyetem növénytudományi karának doktorandusza és a tanulmány fő szerzője, fontos a földben zajló folyamatok megértése. Így a mikrobiomoké is, amik számos feladatot látnak el, többek között a tápanyagok körforgásának felügyeletét. A cél az, hogy tanulmányozzuk ezeket a folyamatokat, és hogy a mezőgazdaság egészségesebb talajt és mikrobiomokat állítson elő - olvastuk a Science Daily tudományos folyóiratban.

A tudósok minden tanulmányt elővettek, amelyek a takarónövényekről szólnak, így összesen 985 cikket találtak, amely ezzel a témával kapcsolatos. Ezek közül kizárásra kerültek azok, amelyeket üvegházakban folytattak le, illetve ahol a növénymaradvány számított a takarónövénynek, és csak azok kerültek vizsgálatra, amelyek a parlagon hagyott földek talajával és a takarónövényekkel fedett földek talaját hasonlították össze.

Végül a tudósok 60 tudományos cikk adatait elemezték, amelyek 13 különféle mikrobiális paraméterrel foglalkoztak.

A kutatások pedig kimutatták, hogy a világ minden táján érvényes a takarónövények jótékony hatása. Ugyanis a tanulmányok során kimutatható volt, hogy 27%-kal nőtt a mikrobatartalom azokban a talajokban, amelyek takarónövényekkel voltak borítva azokhoz képest, amelyeket nem borított semmilyen növényzet.

A kutatás során a 13 mikrobiális paramétert három csoportra osztották: mikrobiális bőségre, aktivitásra és diverzitásra. A mikrobális bőségen túl azonban a másik két kategóriában is növekedést tapasztalhatunk. Az aktivitás 22 százalékkal emelkedett, a diverzitás pedig 2,5 százalékkal.

Továbbá a gyomnövények irtási formája is befolyásoló tényező lehet Nakian Kim állítása szerit. Ugyanis a vegyszerrel történő irtást követően a talaj mikrobiális összetétele negatív irányba változik. Ahol viszont mechanikus módon történt a gyomirtás, ott a mikrobiális bőség magasabb. Tehát a gyomirtószeres kezelés csak árt a takarónövény alkalmazását követően, mondhatni semlegesíti annak hatását.

És ahogy a gyomirtás, úgy a talajművelés is nagyban befolyásolja a takarónövények hatását. Számítások szerint arra jutottak, hogy a hagyományos talajművelés negatív hatással lesz a talajra, viszont ez a tudósok meglepetésére pont ellenkezőleg történt. A tartósító talajművelést követően csökkent a talaj mikrobatartalma. Ez annak tudható be, hogy a tartósító talajművelés során semmiféle munkálatot nem végeznek, amelynek következménye, hogy a gyomnövények szabadon terjedhetnek.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás