Egy nemzetközi projektben alkották meg az első olyan rozshibridet, amelyikben az Elit szaporítási fok garantáltan hordozza és örökíti is a törpeség génjét. A német kutatók azt ígérik, ettől vihar- és aszályállóbbá válik a növény, aminek a klímaváltozás miatt van és lesz óriási jelentősége. A nemesítés és hibridizáció céljai eddig a hozamnövelés, a barnarozsdával és az anyarozzsal szembeni rezisztencia voltak. A rövid szár azért fontos, mert előnyös az aszályos és heves zivatarokkal megtépázott területeken. A féltörpe rozsváltozat kevesebb energiával is erősebb, megdőlésre és törésre kevésbé hajlamos szalmát tud építeni.

Az Agrárszektor talált rá a német Agrarheute cikkére, miszerint a rozs szárát egy törpülésért felelős gén (Ddw1) segítségével sikerült rövidebbre nemesíteni. Ez a klímaváltozás miatt kifejezetten előnyös módosulás. Ennek eredményeképp 2019-ben lép először a piacra egy olyan extra rövidszárú rozshibrid, amelyik csak ilyen géneket örökölt. A kutatók a rövid- és hosszúszárú vonalakat génszekvenálással különítették el egymástól. Így derült ki, hogy a növekedés-szabályozó gibberellin hormon hogyan befolyásolja a szárhosszt. A törpeségért felelős Ddw1 gén növeli a gibberellin bioszintézését. Innentől kezdve a kutatók már csak arra ügyeltek, hogy az Elit szaporítási fok bekeresztezése olyan egyedekkel valósuljon meg, amelyekben jelen van ez a gén. Bernd Hackauf, a Julius Kühn-Institut kutatója szerint korábban lehetetlen volt ennyire precízen egyetlen génre szelektálni.

Ellenállóbb a szélsőséges környezeti hatásoknak a féltörpe rozsváltozat - képünk illusztráció

Németországban mintegy 600 ezer hektáron tenyésztenek rozst

Ez az ottani gabonatermő terület tizedének felel meg. Az oka, hogy a német fogyasztók kifejezetten kedvelik a rozsos péksüteményeket és kenyereket. Azonban klimatikus okokból is indokolt ezt a növényt kiemelten kezelni. Erős gyökérzetének köszönhetően ugyanis a laza, vízszegény talajokon is jól boldogul. Viszont a hosszú szára nagyon érzékeny az egyre viharosabban érkező szelekkel és zivatarokkal szemben. A törpeség nemcsak a vihart, hanem az aszályt is könnyebben elviselhetővé teszi a növény számára, mivel kevesebb energiát kell fektetnie a vegetatív részek építésébe, miközben a rövidebb szalma a korábbinál súlyosabb kalászokat is magabiztosan hordoz.

Az, hogy mindkét szülő garantáltan hordozza a törpeség génjét, garantálja azt, hogy ez a tulajdonság a további szaporítási fokokban is jelen legyen. A kutatók arra is figyelnek, hogy különböző homozigóta vonalak keresztbeporozásával kiváltsák a heterózishatást, ami az első nemzedékben mindkét szülői vonalat meghaladó teljesítményugrást eredményez. Az új rozshibridek pedig nem csupán rövidebb szárúak, de jól ellenállnak az anyarozzsal szemben is.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás