Sokan tévesen csak 3 makroelemet említenek, ha a növények számára fontos tápanyagokról beszélnek. A nitrogén, a foszfor és a kálium valóban fontos a növények fejlődésében, de a magnéziumról sem szabad megfeledkezni, különben a növények lombozata megsínyli a hiányt.

A magnéziumhiánnyal elsősorban a kertészeti növénykultúrákat termesztőknek kell megküzdeniük. A mikroelem jelentős része a lombokba épül be és sok esetben a lombozatot nem dolgozzuk be a talajba. Ezzel szemben a szántóföldi növények esetében a növények talajba szántása miatt a levelekben felhalmozódott magnézium újra hasznosulni tud a talajban és később a területen termesztett növényekben.

De mik a hiányra utaló jelek?

Leginkább szembetűnő módon a paprikán, paradicsomon és a kabakos növényeken jelentkeznek a hiánytünetek.

Az egyik tünet összetéveszthető a káliumhiánnyal. A levelek széleitől kezdve egyre nagyobb és élesebb, jól kivehető foltok alakulnak ki. Ezt a tünetet a zöldségfélék csak ritkán produkálják.

A legtöbb zöldségnövényen legyező formájú, sárgás folt kezd kialakulni a levéllemez belseje felől a magnéziumhiány korai stádiumában. Ezt a tünetet leginkább a kabakosoknál, legkevésbé a paradicsom, paprika, burgonya esetében különböztethető meg a káliumhiánytól.

Így néz ki egy magnéziumhiányos paradicsom (Fotó: edenkert.hu)
 

A színelváltozások először a középtájon elhelyezkedő, idősebb leveleken jelentkeznek. A sárgás elszíneződés élénksárga (nem úgy, mint a káliumhiány esetében látható fakósárga színtől). A hiánytünetek az idő előrehaladtával fokozatosan átterjednek a középidős, majd a fiatal levelekre is.

A magnéziumhiány tünetei a termésen nagyon ritkán fordulnak elő, így ezek a tünetek kevésbé ismertek.

Több oka is lehet a magnéziumhiánynak:
  • kiemelkedően magas ammóniatrágyázás,
  • kálium trágya túladagolása,
  • erősen meszes talajok,
  • homokos talajon a túlzott öntözés hatására kimosódik a magnézium a talajból,
  • nem kielégítő magnéziumtrágyázás.
Érdekesség!
Sok gazda úgy kezeli a magnéziumot, mint a bórt, vagy a cinket, amelyek esetében egy-két lombtrágyázás képes kielégíteni a növények igényeit. Pedig ez tévhit, hektáronként akár 100 kilogramm magnéziumot is képesek felvenni a növények!

A magnézium pótlása nem nagy ördöngősség, gyökéren és levélzeten keresztül is pótolható. Elsősorban az őszi alaptrágyázás idején kell kijuttatni a magnéziumot, de május és június környékén egy jól időzített magnéziumos lombtrágyázás is jelentősen javíthatja a növények állapotát.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás