Tetvekről senki nem szeret beszélni, de néha szükségszerű. Ebben a cikkben felvesszük a kesztyűt a levéltetvekkel és a növényeink végre fellélegezhetnek.

A növénytetvek fajszáma 16000 rúg a Földön, a jó hír, hogy ebből hazánkban "csak" 1500 található meg. Szaporodásukat különböző módszerekkel oldják meg, de sajnos annyi tény, hogy igencsak szapora népségről van szó. A növénytetveket négy nagy csoportba soroljuk: pajzstetvek, levéltetvek, levélbolhák és liszteskék.

Ha a levéltetveket veszünk észre a növényen, minél hamarabb tenni kell ellenük (Fotó: Pixabay, Efraimstochter)

Ezek a jószágok a növények magas cukortartalmú nedveit szívogatják, amitől a növények levelei foltosodni, torzulni kezdenek, Ha nem sietünk gyorsan növényünk segítségére, akkor végül a növény el is pusztul.
A növénytetvek mézharmatot ürítenek, amit a hangyák nagyon kedvelnek. Ezért számítani kell, hogy a növénytetvek mellett, ha tudnak a hangyák is megjelennek, ami az egyik árulkodó jele lehet a növénytetvek elszaporodásának is. Ráadásul bizonyos fajták kórokozókat is terjesztenek, ezzel még inkább kivívva a mezőgazdászok haragját.

Megelőzni mindig könnyebb a bajt, mint utólag kezelni. Szárított és szeletelt banánhéjat vagy darabolt/ kinyomott nyers foghagyma részeket kell a virágföldbe keverni, mert a levéltetvek nem kedvelik ezeket és így a növény közelébe se fognak menni.

Vannak olyan illóolajok, amik szintén riasztó hatással vannak a szobanövények ellenségeire. A borsmenta, fenyő és a levendula illóolaj különösen jó szolgálatot tehet.

Ezeken a trükkökön kívül rendkívül fontos, hogy rendszeresen nézegessük a növényeket és ellenőrizzük, hogy megtámadta-e őket valamilyen tetű. Minél kevésbé lepték el a növényt, annál hatékonyabban és gyorsabban lehet tőlük megszabadulni. Ne feledjük a tetvek a levelek hátulján, alján illetve friss hajtásokon és bimbókon érzik igazán jól magukat!

Ha a levéltetveket veszünk észre a növényen, minél hamarabb tenni kell ellenük. Ha csak néhány levélen látunk tetveket, akkor azokat a leveleket nyugodtan levághatjuk.

Mielőtt azonban bármit csinálnánk a levéltetűvel fertőzött növénnyel, ha lehet el kell különíteni a többi növény közeléből! Ha ezt nem tesszük meg, könnyen tovább terjedhetnek.

Természetesen erre a problémára is lehet kapni mezőgazdasági boltban, nagyobb áruházakban permetezőszereket.

A levéltetűvel fertőzött növényt állítsuk a zuhanyzóba vagy a kádba és erős vízsugárral tisztítsuk meg! Igyekezzünk úgy forgatni a növényt, hogy minél kevesebb víz (és vele levéltetű) kerüljön a szobanövény talajára! 

Gyűjtsünk a természetben csalánt (kb. fél kiló kell 5 liter vízhez) és áztassuk be vízbe. Hagyjuk állni egy napig majd szórófejes flakonba töltve permetezzük le jó alaposan a levéltetves növényt! Arra figyeljünk, hogy a néhány nap múlva ismételjük meg a permetezést a biztos siker érdekében!

Ugyanez az eljárás akkor is, ha paradicsom levél/szár (tovább növeli a hatásfokot, ha néhány paradicsom termést is teszünk bele) valamint almaecetből esetleg kamillából készítünk permetezőszert.

A szappan esetében is ugyanez a helyzet, erre a célra a káliszappan még jobb választás, de a mosogatószer is megteszi. Ezt a folyadékot azonban a levéltetvek eltűnése után le kell mosni a növényről is!

Régen dohányból készült permetezőszert is készítettek, de ennek az egészségre gyakorolt hatását sokan megkérdőjelezték, ráadásul a tapasztalatok alapján nem is legjobb módszer.

A levéltetű egy meglehetőségen bosszantó probléma, de szerencsére kezelhető és néhány nap leforgása alatt a növényeink újra eredeti szépségükben pompázhatnak.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás