Több kártevő is egyre jelentősebbé válik majd a jövőben, mert nagyon kevés az ellenük eredményesen alkalmazható, engedélyezett rovarölő szer. Van egy olyan, 20 fajt tartalmazó lista, amelyen azok a károsítók szerepelnek, amelyek lehetséges gazdasági, társadalmi vagy környezeti hatása a legnagyobb jelentőségű az Európai Unió területén. Az enyhe telek miatt pedig a többségük könnyen áttelel, így már azzal sem lehet számolni, hogy a hidegebb telek gyérítik az állományukat.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arról tájékoztatta az Agrárszektort, hogy hazánkban a mezei pocok kártétele kimagasló volt a tavalyi évben. Rajta kívül a burgonyabogár, a repce virág- és terméskártevői, a nyugati dióburok-fúrólégy, a paradicsom-levélatka, a pettyesszárnyú muslica és a körte-levélbolha jelentősége is egyre jelentősebbé válik. Ugyanis nincs, vagy nagyon kevés az ellenük eredményesen alkalmazható és engedélyezett rovarölő szer.

A legveszélyesebb idegenhonos károsítók 20-as listájáról már több is Európába érkezett - képünk illusztráció

Idegenhonos károsítók érkeztek és érkeznek

Rajtuk kívül vannak még olyan károsítók, amelyek behurcolva, számukra kedvező feltételek esetén meg tudnak telepedni az adott környezetben. Ezek azért jelentenek nagy gondot, mert hatalmas károkat okozhatnak, ha nem lehet ellenük hatékony növényvédelmi technológiával védekezni, vagy pedig nincs természetes ellenségük, illetve a növényekből hiányzik az ellenállóképesség velük szemben.

Az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) készít károsító veszélyesség értékelést (Pest Risk Assessment) az ilyen idegenhonos fajok megtelepedésének kockázatairól. Az Európai Unió 2016/2031/EU rendelete egy olyan szempontrendszert határoz meg, ami alapján kiválaszthatóak azok az idegenhonos károsítók, melyek bekerülése, megtelepedése és elterjedése jelentős gazdasági, környezeti, ökológiai és társadalmi károkat okozhat és a növényegészségügyi hatósági intézkedések eredményesek lehetnek ellenük. Ezek a fajok alkotják az uniós zárlati (karantén) károsítók listáját - írja a cikk. Ezek közül is van egy lista, amit a kiemelt zárlati károsítók jegyzéke tartalmaz, ezt a 2019/1702/EU rendelet írja le. A 2019. augusztus 1-én közzétett listán jelenleg 20 faj szerepel. A faj nevére kattintva további részletek olvashatók az adott idegenhonos károsító viselkedéséről, kártételéről és az ellene alkalmazható védekezésről.

A kiemelt zárlati károsítók jegyzéke:

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás