Lombtrágya-akcióval segíti a Valcum Agro Kft. a nehéz helyzetben lévő gazdákat
Nem lett könnyebb a gazdálkodók helyzete az idő előrehaladtával. Elkezdődött az új szezon, de a műtrágyaárak továbbra is magasak, a kilátások pedig teljesen bizonytalanok. Dr. Varga Zsolttal, a Valcum Agro Kft. termékmenedzserével beszéltük át az aktuális történéseket, aki a cég legújabb akcióját is bemutatta.
Milyen most a hangulat a mezőgazdaságban?
A hazai mezőgazdaságot az aszály elmúltával a gázpiac történései irányítják. A műtrágyagyártóknak a tavalyihoz képest 8-10-szeres árszintet kellene kigazdálkodni, ami miatt részben leállt a termelés és műtrágyahiány alakult ki. Egyes műtrágyák, legyen az szilárd vagy folyékony, nagyon korlátozott mértékben elérhetők, ami pedig még kapható, annak az ára drasztikusan magas.
A kereskedők kvótákkal dolgoznak, a cégek meghatározzák, hogy egy-egy szaktanácsadói területen maximum mekkora mennyiséget lehet értékesíteni.
Hirdetés
A magas gázárakat a termelők közvetlenül is érzékelik, ahol érdemi kukoricatermést lehet betakarítani, a terményszárítás elindulásával.
Az új szezon megalapozott tervezése lehetetlen, a profitvárakozások abszolút bizonytalanok az őszi növények esetében. A repcén már túl vagyunk, de most zajlik a gabonafélék vetése, és a gazdálkodók tanácstalanok. A tavaszi fejtrágyázás időszakához érkezve előfordulhat, hogy sok termelő nem jut majd elegendő nitrogénműtrágyához.
Az pedig teljesen megjósolhatatlan, hogy milyen árak alakulnak ki februárban, amikor a tavaszi vetésekre kell majd készülni.
Hogyan viszonyulnak a gazdák ehhez a helyzethez?
Három viselkedési mintával találkozom. A tőkeerős, biztos lábakon álló gazdálkodások akár már tavasszal vagy a nyár elején készültek, és előre bevásároltak. Van, aki még nitrogénműtrágyából is készletet halmozott fel.
A másik csoportba azok tartoznak, akik a beszerzéshez meg kellett, hogy várják a terményértékesítést, mert csak az abból befolyó bevételből tudtak inputot beszerezni.
Az aszálytól erősen sújtott területeken gazdálkodók nagy részének viszont nem keletkezett annyi bevétele, hogy ilyen jellegű beruházásokba fogjon.
Ők, de ez a gazdatársadalom zömére is igaz, erre dóziscsökkentéssel vagy a műtrágya elhagyásával, alternatív technológiák alkalmazásával válaszoltak. Utóbbiba sorolom a szerves- vagy hígtrágya, illetve a vinasz technológia alkalmazását.
Látszik-e valamilyen változás a vetésszerkezetben?
A vetésszerkezetben már most, az őszi növényeknél alapvető változásokat lehet tapasztalni: az őszi kalászosok területei növekedtek. Mindez érzékelhető a nemesítőházak visszajelzései alapján és a vetőmag-értékesítésekből is. A vetőmagárak emelkedések ellenére jelentős készleteket értékesítettek a kereskedők, tehát biztosan lesz növekedés a vetésterületben, repcében viszont egy komoly csökkenés érzékelhető.
Mi várható tavasszal?
A kukorica termőterületében is csökkenést várok. Mivel a napraforgó jobban tolerálja a melegebb periódusokat, ebbe az irányba várható elmozdulás, valamint meg kell jegyezni, hogy a Nyugat-Dunántúlon a szója továbbra is népszerű marad. Ahol a termesztési feltételek adottak, ott a szója is dominálni fog.
Sokat hallani mostanában a cirokról. Van-e létjogosultsága, piaca itthon?
Kétségtelen, hogy a cirok termesztési területe növekszik, egyre népszerűbb, biztosan tovább nőnek majd a termőterületek. Különösen az ország középső és keleti részein, ahol a kukorica idén hatalmas károkat szenvedett az aszály miatt. A Dunántúlon kisebb mértékű emelkedést valószínűsítek. A szakma és a takarmányipar keresi a kukorica alternatíváit. A cirok sokkal jobban tolerálja az aszályt, sokkal biztonságosabban termeszthető, de a kukorica tápérték és beltartalmi paramétereit tekintve sokkal kedvezőbb pozícióban van.
Hogyan tud a Valcum Agro Kft. segíteni a gazdálkodóknak a jelenlegi, nem könnyű helyzetben?
Mivel mi nem gyártó, hanem kereskedő cég vagyunk, így nekünk is meg kell keresni és találni a szükséges beszerzési forrásokat ahhoz, hogy a termelői igényeket ki tudjuk elégíteni. Jelenleg főleg karbamid bázisú nitrogénműtrágya érhető el nálunk, illetve vinasz, valamint a DR GREEN termékcsalád technológiáit tudjuk ajánlani a vevőinknek.
A tápanyag-utánpótlásban jelenleg kialakult magas hektárköltség mellett, aki továbbra is magas színvonalú termelésre törekszik, annak alkalmaznia szükséges kiegészítő tápanyag-utánpótlási megoldásokat. A lombtrágyázásnak, mint technológiai elemnek a helye és jelentősége eddig is megvolt a termesztéstechnológiában, mert a növény számára nélkülözhetetlen mikroelemeket lombon keresztül lehet a leghatékonyabban kijuttatni.
A mostani piaci helyzet biztosan erősíteni fogja ezt a szegmenst.
Hogy a gazdák nehéz helyzetén könnyítsünk, november 15-ig egy új kampányt indítottunk, aminek keretében az akciós csomagjaink az őszi növényeket segítik. Mindkét csomag 10-10 hektár kezelésére elegendő, nagyon magas kijuttatott hatóanyagtartalom mellett.
A DR GREEN Repce lombtrágyacsomag a magas foszfor- és kálium tartalmú DR GREEN Quality lombtrágyát és hozzá a DR GREEN Olajos lombtrágyát tartalmazza, amelyben a télállóságot elősegítő bórtartalom nagyon magas.
DR GREEN Kalászos lombtrágyacsomag pedig a szintén magas foszfortartalmú DR GREEN Start és a DR GREEN Gabona lombtrágyákból áll. Mindkét csomag megvásárlásakor most 10% kedvezményt biztosítunk.
A jelenlegi bizonytalan kimenetelű devizahullámzások miatt javasoljuk, aki tud fektessen be előre a következő évi szezon indulására. Előre vetíthető az inputtermékek további áremelkedése, ezért a DR GREEN termékeket keresse bármilyen kereskedelmi csatornán keresztül. A termékek biztonságosan tárolhatók és tavasszal hatékonyan felhasználhatók. A felhasználó termelőket szívesen ellátjuk szaktanácsadással, keressenek bennünket!
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés