Hirdetés
Lombtrágyázzon korszerűen, hatékonyan és gazdaságosan a Péti Nitrokomplex Kft. levéltrágyáival
A Péti Nitrokomplex Kft.-t a vevői igények magas színvonalú és jó minőségű áruval való ellátása mára a magyarországi lombtrágya piac domináns szereplőjévé tette. Miskolczi Ferenc, a Péti Nitrokomplex Kft. ügyvezetője beszélt nekünk a cég alapításának körülményeiről, a jelenéről és a jövőbeli terveikről is.
Mióta foglalkoznak lombtrágyával a Nitrogénművek Zrt.-n belül?
A Péti Nitrokomplex Kft. a 1991-es alapítása óta foglalkozik lombtrágyák gyártásával. A cég elődje az alapító Péti Nitrogénművek Zrt. kutatási és kísérleti üzeme volt, ahol már a hatvanas évektől foglalkoztak mikroelemes lomb- és öntözőtrágyák fejlesztésével. Ennek eredménye, például, a ma is közkedvelt és keresett 45% nitrogénből és hatféle mikroelemből álló kompozíciót tartalmazó Mikramid. Cégünk ma már több, mint harminc különböző növényspecifikus lombtrágyát állít elő, s termékportfoliónkat évről-évre fejlesztjük.
Miért szervezték önálló céggé a lombtrágyagyártást?
Ennek legfőbb oka a profiltisztítás és a költségek elkülöníthetősége volt. A Nitrogénművek hatalmas mennyiségű műtrágya termelése mellett a lombtrágyák szélterméknek számítottak és mind a gyártási technológia, mind a piacra juttatás eltérő logika szerint működik. Egy nagy cégen belül már valószínűleg nem volna lombtrágyatermelés, áldozatul esett volna az úgynevezett profiltisztításnak és racionalizálásnak; míg egy a feladatnak megfelelő méretű cégnek ebből kell "megélni", tehát mindent megtesz a termelés és profitábilitás fenntartásáért. A Kft. évtizedek óta eredményesen és sikeresen működik.
Mit jelent ez konkrétumokban?
A Kft. árbevétele az utóbbi 8 évben, mióta ügyvezető vagyok, a 600 millió forintos nagyságrendről 1,5 milliárdosra nőtt. A profit pedig 180 és 300 millió forint között mozog. Az értékesített folyékony lombtrágya volumene pedig meghaladta a 2,5 millió litert.
Mekkora lehet a hazai lombtrágyapiac?
A felhasználás nagyságát csak becsülni lehet, konkrét mérések nincsenek, vagy - a termékkör speciális volta miatt nagyon megtévesztőek lehetnek. A nehézség abból adódik, hogy a lombtrágya nem standardizált, jelentősen különböző összetételű, koncentrációjú és formátumú termékek vannak. Nálunk kapható, például, olyan virágtápoldat, aminek pár tized százalékos az NPK hatóanyagtartalma, de olyan lombtrágyánk is, aminek több mint 30%. Ráadásul vannak folyékony, szilárd és szuszpenziós állagú lombtrágyák is. Utóbbiakat a gazdálkodóknak maguknak kell bekeverni. Az összehasonlíthatóság és mérés így nagyon nehézkes. Én 8-9 millió literre becsülöm a jelenlegi felhasználást Magyarországon. Mi a legnagyobb szereplők között vagyunk, hozzávetőlegesen a piac harmadát foglalhatjuk el.
Mi jellemző a jelenlegi felhasználási szokásokra?
A lombtrágya az inputanyagok közül az első, amit rossz értékesítési kilátások esetén elhagynak a gazdálkodók, mivel nem alapvető fontosságú. Vetőmag, alapműtrágya, növényvédő szer vagy gázolaj nélkül nincs termelés, míg a lombtrágyák „csak” pár százalékkal növelik a terméshozamot. A döntések a felhasználását illetően sok gazdálkodónál eléggé ad-hoc jellegűek, az aktuális határszemlék eredményeinek függvényében valósulnak meg; de egyre több a tudatos, terv szerinti lombtrágyázó is.
Pedig a lombtrágyázásnak van létjogosultsága. Például száraz időszakban a hagyományos műtrágyát nem tudja felvenni a növény, míg a a lombtrágya hatóanyagai a levélen keresztül azonnal felszívódnak.
A mostani ciklusban, azonban nemcsak az aszály, de a magas műtrágyaárak miatt is megnövekedett a magas nitrogéntartalmú Nitrospeed iránt a kereslet. Ezzel, sajnos, nem lehet teljes mértékben pótolni és helyettesíteni a hagyományos műtrágyákat. Csak segít átvészelni az aszályos időszakot, persze csak akkor, ha nem olyan hosszú, mint az idén.
Milyen esetleges változás várható a felhasználásában?
A saját adatainkból és a cégcsoport 60 üzletkötőjének a visszajelzéseiből úgy tűnik, hogy lassan bővül a hazai lombtrágyázott terület nagysága. A növekedés trendszerűen érvényesül, egy-egy év felhasználása függ az időjárástól, a termény áraktól, a termés kilátásoktól és a megtérülési számitásoktól. Az utóbbi két évben inkább a makroelemek, mindenek előtt a nitrogén lombtrágyás pótlása volt jellemző, és a mikroelem-felhasználás háttérbe szorult.
Milyen tervei vannak a cégnek a következő szezonokra?
A Péti Nitrokomplex Kft. jellemzően minden évben új termékkel lép a piacra. Az idén két magnéziumtartalmú, keserűsó alapú lombtrágyát vezettünk be: a Magnesolt és a MagneMixet. Előbbinek magas kéntartalma is van, utóbbi pedig hat különböző mikroelemet is tartalmaz. Úgy gondoljuk, hogy ezekre lesz igény a piacon.
Az elmúlt években jöttünk ki a magas nitrogéntartalmú Nitrospeed termékünk mikroelemes változatával is, tehát próbálunk a mikroelemeknek nagyobb hangsúlyt adni a portfólión belül. Szintén a közelmúlt termékfejlesztéseinek eredménye a biostimulátoros lombtrágyacsaládunk, amit BS megkülönböztetéssel jelölünk. Ezek aminosav-kompoziciót tartalmaznak és fokozzák a növény stressztűrését. Jelenleg már négy különböző BS lombtrágyánk van. Most egy olyan biostimulátoros lombtrágya kifejlesztésén dolgozunk egy agráregyetemmel együttműködve, ami elősegíti a növények aszály- és hőtűrését. Kisparcellás kísérleteket végzünk továbbá az algatartalmú lombtrágyákkal is. Az algának a növényekre gyakorolt pozitív biológiai hatásait vizsgáljuk.
Mivel tavaly korszerűsítettük, modernizáltuk és intenzifikáltuk a lombtrágyagyártó üzemünket, a termelőkapacitásunk jelentősen bővült, így a mainál nagyobb keresletet is ki tudunk szolgálni.
Végezetül, mit üzenne a nehéz körülmények között gazdálkodó hazai termelőknek?
Azt, hogy tartsanak ki és forduljanak bizalommal a Genezis műtrágyák és lombtrágyák felé. Mi rendelkezésre állunk, s akár speciális összetételekkel egyedi igényeket is ki tudunk elégíteni. A Péti Nitrokomplex Kft. mindig arról volt ismert, hogy a csúcsszezonban, március elejétől május első feléig rendelkezésre áll, és azonnal tudunk szállítani. A Genezis lombtrágya mindig időben ott van és lesz, és az optimális időben fel tudják azt használni. Statisztikailag bizonyított, hogy a Genezis lombtrágya fokozza a termés mennyiségét és minőségét is, ezért mindenkit arra bíztatok, hogy vegye be ezt a terméket is az állandó technológiai elemek közé.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés