Lótücsök avagy lótetű? Mindegy, hogy hívják – garázda károkozó
A legtöbb kertész lótetűnek nevezi ezt az állatot. Vélhetően azért, mert sok rosszat mondhatunk róla, hasonlóan a tetvekhez. Holott a nagy testű rovar valójában a kedvesebb mezei és házi tücskök rokona. Más neve is akad, amely az életmódjára utal: nevezik vakondtücsöknek is.
Talajban élő, 35–55 milliméter hosszú, sötétbarna, bársonyos tapintású szőrökkel benőtt rovar. Első lábai erősen kiszélesedett ásólábak. Szabálytalan, ujjvastagságú járatokat ás, amelyeket éjszaka gyakran elhagy.
Lárva- és imágóalakban telelnek át
A nőstények több száz okkersárga, 2 mm hosszú, ovális petét raknak le májustól júniusig a tyúktojás nagyságú, tömörített falú föld alatti fészkükbe. A kártevők fejlődése két évig tart, lárva- és imágóalakban telelnek át – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu.
Kártétele különösen azokban a kertekben gyakori, ahol a talaj jó szerkezetű, laza, nyirkos, és tápanyag-utánpótlásra rendszeresen istállótrágyát használnak. Tápláléka elsősorban állati eredetű (csigák, rovarok, földigiliszták), de szárazságban a növényeket is megtámadja. Járatai ásásakor a fiatal palántákat kidönti, az útjába eső gyökereket átrágja. Kártételét a kidőlt, elszáradt növények jelzik.
Hirdetés
A megelőzéssel kell kezdeni
A védekezést a megelőzéssel ajánlatos kezdeni a lótücsök természetes ellenségei – cickány, varjak, feketerigó, vakond – számára megfelelő élő környezet biztosításával.
Közvetlen védekezésre több biológiai módszer is alkalmazható. Így a veszélyeztetett zöldségágyak talajába a járataik mentén sima falú, 10 centiméter mély edényeket (például konzervdoboz, cserép stb.) a talajszintig kell süllyeszteni. Az éjszaka felszínre jövő lótücsök így megfogható – a madarak és a macskák kedvelt csemegéje.
A lótücsökfészkek júniusi-júliusi kiásásával is elfoghatjuk a károsítókat. Ehhez addig kövessük a vízszintes járatát, amíg el nem érjük a függőlegesen lefelé, a fészekhez vezető járatot. Ezt a nyílást óvatosan, tölcsérszerűen tágítsuk ki, öntsünk bele kevés használt étolajat, majd lassan engedjünk rá vizet. A felnőtt állat kibújik a lyukból, a peték és a lárvák pedig megfulladnak.
Csapda trágyával és mogyoróvesszővel
Téli csapdát is készíthetünk, ha ősszel a kertben fél méter mély gödröt ásunk, és megtöltjük istállótrágyával. A kártevők meleg helyet keresve, a zavartalan áttelelésre behúzódnak a trágyába. Az első erős fagyok után a gödörből az istállótrágyát terítsük a föld felszínére. A fagy elpusztítja a télre az istállótrágyába bújt rovart, de össze is szedhetjük és megsemmisíthetjük őket.
Régen tavasszal a veszélyeztetett ágyásokba 30 centiméter távolságra mogyoróvesszőket szúrtak le, ami állítólag távol tartotta a kártevőt.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés