A február 1. és 22. között Valenciában megrendezett CES Valencia Spring Touron a megjelent 752 ló közül többnél is regisztrálták a herpeszvírus igen agresszívan terjedő EHW-1-es szerotípusát.

Jelenleg mintegy 160 ló van karanténban, több, mint 80 ló mutatja a tüneteket, és sajnos 5 állat már életét vesztette. Mivel még a karantén előtt sokan hazatértek lovukkal, ezért több országban várható még gócpontok kialakulása. Belgiumban, Franciaországban, Németországban és Svájcban már regisztráltak a versenyen részt vett lovaknál tüneteket.

Bár a védőoltás lassítja a járvány terjedését, de teljes védelmet nem nyújt (Fotó: Pixabay)

Be kell tartani a szigorú karanténszabályokat!

A jelenlegi állás szerint egyedül a szigorú karanténszabályok betartása jelenthet védelmet a lovak számára, ugyanis bár a védőoltás lassítja a járvány terjedését, de teljes védelmet nem nyújt, az idegrendszeri tüneteket okozó vírustörzsek sajnos képesek átjutni a vakcina védelmi vonalán, a megbetegedett és elhullott állatok többsége is oltott volt – emlékeztet a lovasok.hu cikke.

Mindezeket figyelembe véve a FEI (Nemzetközi Lovasszövetség) döntése alapján március 28-ig 10 európai országban teljesen felfüggesztették a nemzetközi versenyek megrendezését, valamint március 16-ig a Magyar Lovassport Szövetség is a lovasversenyek megrendezésének szüneteltetése mellett döntött, így 16-ig a hazai versenyek sem lesznek megtartva.

Tudnivalók a (ló-)herpeszvírusról

Mit kell tudni a lovakat megbetegítő herpeszvírusról, tüneteiről és a megelőzés-kezelés lehetőségeiről?

A herpeszvírusok az influenzavírusok mellett a légúti megbetegedések leggyakrabban előforduló kórokozói. A vírusok terjedése elsősorban a fertőző lovak közvetlen érintkezésével, cseppfertőzés útján történik.

A ló-herpeszvírus legelterjedtebb képviselője az EHV-1-es, valamint az EHV-4-es szerotípus. A kórokozó mindkét típusa a légzőrendszert és az idegrendszert támadja, illetve vemhes kancáknál vetélést okozhat. A legnagyobb fenyegetést a kancákra, különösen a vemhes kancákra jelenti, de minden ló ki van téve a megbetegedés veszélyének. Általában a lovak többsége (Magyarország lóállományának mintegy 80 százaléka) a 3. életévének eléréséig találkozik a herpeszvírussal. Amelyik ló egyszer megfertőződött, élete végéig vírushordozó marad, legtöbbször tünetmentesen, látens hordozóként. Stresszhatás vagy egyéb immunrendszert gyengítő hatás következtében a herpeszvírusok aktivizálódnak, és elszaporodnak a ló szervezetében, ami az állat megbetegedéséhez vezet. A beteg állat a légutak váladékán keresztül üríti a vírust, amelynek következtében az egész lóállományban elterjed, és az állatok megbetegedését okozza.

Savós orrfolyás, köhögés, bágyadtság, étvágytalanság, hőemelkedés, illetve láz formájában jelentkezhetnek a tünetek (Fotó: Pixabay)

3-5 nap a lappangási idő

A légzőszervrendszeri tünetek savós orrfolyás, köhögés, bágyadtság, étvágytalanság, hőemelkedés, illetve láz formájában jelentkezhetnek 3-5 nap lappangási idő után. Bakteriális felülfertőződés következtében, súlyosabb esetekben tüdőgyulladás is kialakulhat.

Az idegrendszert támadó vírustörzsek keresztgyengeséget, súlyosabb esetben bénulást okozhatnak, illetve előfordulhat, hogy a megbetegedett állat nem tud vizeletet, székletet üríteni.

Enyhébb esetekben teljes gyógyulás lehetséges, súlyosabb esetekben azonban mozgásszervrendszeri problémák maradhatnak vissza, valamint sajnos az állat elhullásához is vezethet a betegség.

Minél előbb megkapja a ló a szakszerű ellátást, annál nagyobb esélye van a betegség
enyhébb lefolyására (Fotó: Pixabay)

Azonnal állatorvoshoz!

Amennyiben a legenyhébb tüneteket is észleli valaki a lován, azonnal állatorvoshoz kell fordulnia, ugyanis minél előbb megkapja a ló a szakszerű ellátást, annál nagyobb esélye van a betegség enyhébb lefolyására!

A lovasok.hu oldalán megjelent cikk forrásául a Magyar Lovassport Szövetség (www.lovasszovetseg.hu) és a Nemzetközi Lovasszövetség (www.fei.org) információi szolgáltak.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás