Ma is tanuljunk valamit: minden banán tartalmaz radioaktív anyagot
Sokan szeretik a banánt ízéért és egészségre gyakorolt jótékony hatásaiért, ugyanakkor kevesen tudják, hogy ez a közkedvelt gyümölcs természetesen előforduló radioaktív anyagot is tartalmaz. A banánban található kálium-40 izotóp minimális mennyiségben radioaktív, ám ez az emberi egészségre teljesen ártalmatlan.
A banánban jelenlévő kálium, ami nélkülözhetetlen ásványi anyag, körülbelül 0,012%-ban tartalmazza a kálium-40 (K-40) izotópot, ami természetes radioaktivitást kölcsönöz neki. Egy átlagos banán elfogyasztása nagyjából 0,01 mrem sugárzást jelent, ami elhanyagolható, különösen a mindennapi élet sugárterheléséhez képest, mint amilyet a repülés vagy röntgenvizsgálatok jelentenek.
Érdekes tény, hogy az emberi test saját káliumtartalma miatt alapvetően „radioaktívabb” egy banánnál. Egy átlagos felnőtt mintegy 140 gramm káliummal rendelkezik, ami körülbelül 280-szor több K-40-et tartalmaz, mint egy banán. Ráadásul több más élelmiszer, például a burgonya, spenót és brazil dió szintén kis mértékben radioaktívak káliumtartalmuk miatt.
Hirdetés
Fontos tudni, hogy még ha naponta 400 banánt ennénk is, sem érnénk el egészségre káros káliumszintet, mivel a testünk gyorsan kiüríti a felesleget, így a radioaktivitás miatt a banán teljesen biztonságos.
Forrás Science Focus
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.100 hirdetés 84 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés