A hazai termőföldek több, mint a fele elsavasodott talajnak minősül a korábbi, vegyszerorientált gazdálkodásnak köszönhetően. A talajélet revitalizációjával ez a probléma orvosolható lenne, de a gazdák nem igazán nyitnak az újítások felé. Pedig egészséges élelmiszert csak egészséges talajon termelhetünk…

A 4,5 millió hektáros hazai termőterületből 2,5 millió hektár számít elsavasodottnak, köszönhetően a korábbi, vegyszerorientált művelési technológiáknak. Ez azt jelenti, hogy a hazai gazdák tulajdonképpen még a szocializmus évtizedeinek következményeit nyögik.

A termőföld sok helyen leromlott, szikesedésre hajlamos lett, a növények képtelenek megfelelő gyökérzetet fejleszteni benne. Tökéletes gyökérzet hiányában pedig a föld feletti részek sem lesznek megfelelő minőségűek. Mennyiségben lehet, hogy eléri a termés az átlagot, de minőségben maximum takarmánynak lesz jó.

A mennyiség jó lehet, de a minőségre nem feltétlenül van jó hatással a műtrágya
 

Mit csinál ilyenkor a magyar gazda? Jól megszórja műtrágyával az állományt, mert attól (szerinte) jobb lesz a minőség is. Pedig ezzel csak tovább savanyítják a talajt, valamint egyre távolabb kerülnek a fenntartható gazdálkodástól is.

Talajbaktériumokban a megoldás

16-28 százalék. Ekkora termésnövekedést lehet elérni savas talajon a baktériumtrágyák alkalmazásával. A talajbaktériumokat talajoltás során lehet kijuttatni a termőföldre, ami annyit jelent, hogy a talaj-előkészítő munkálatok után folyékony baktériumtrágyával bepermetezik a termőföldet.

Az egészséges talajban grammonként akár 100 millió baktérium is tanyázhat, amelyek segítenek a termőközeg megfelelő minőségének fenntartásában. A műtrágyázás hatására ezek a baktériumok elpusztulnak, ezért romlik le a talajok minősége és ezért kell visszapótolni őket talajoltás útján.

Ezek a mikroorganizmusok bontják le többek között a talajba kerülő, elhalt növényi részeket, majd alakítják át felvehető tápanyaggá. Ettől a talaj szerkezete is javul, így az öntözővíz is jobban tud hasznosulni.

Nem élünk a nemesített növényfajták adta lehetőségekkel

Az utóbbi években nemesített növényfajták sokkal nagyobb termésmennyiségre lennének képesek, mint amit jelenleg produkálnak hazánk termőföldjein. Kizárólag azért nem képesek a maximumukat hozni, mert a talajok nincsenek olyan egészségi állapotban, amilyen elvárható lenne.

Képtelenek vagyunk kihasználni a nemesített növényfajták kiemelkedő tulajdonságait a beteg talajok miatt
 

Pedig kiemelten kellene foglalkozni ezzel a témával, ugyanis a Föld népessége egyre csak nő, így évről-évre több embert kell etetni egyre kisebb területről származó táplálékkal. Ezt pedig kizárólag a fenntartható gazdálkodásra való áttéréssel lehet megoldani szakértők szerint.

Csak néhány adat arról, hogy mekkora a baj: Európában 17-szer gyorsabban pusztul a talaj, mint ahogy újratermelődik. Ez az arány Kínában 57-szeres… A bolygónkon évente 75 milliárd termőföld tűnik el, a megmaradónak pedig a 80 százaléka már valamilyen szinten károsodott.

Visszanyúlni a múltba – ez lehet a jövő

Képzavarnak tűnik a lehetőség, de tényleg ez lehet a mezőgazdaság megmentésének az egyetlen esélye. Szakértők szerint el kell felejteni a műtrágyákat és visszanyúlni a kemikáliák megjelenése előtti időszakba, amikor az emberek tudták, hogy azt kell használniuk, amit a természet felkínál nekik.

Vissza kell térni a szervestrágyázáshoz, valamint mellette alkalmazni kell a bakteriális- és a zöldtrágyázást is.

Erre alapozva létre lehetne hozni egy igazán fenntartható mezőgazdálkodást, amellyel biztonságosan lehet megtermelni a szükséges növényeket, amelyből egészséges élelmiszer és takarmány állítható elő.

Forrás: origo.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás