A hazai termőföldek több, mint a fele elsavasodott talajnak minősül a korábbi, vegyszerorientált gazdálkodásnak köszönhetően. A talajélet revitalizációjával ez a probléma orvosolható lenne, de a gazdák nem igazán nyitnak az újítások felé. Pedig egészséges élelmiszert csak egészséges talajon termelhetünk…

A 4,5 millió hektáros hazai termőterületből 2,5 millió hektár számít elsavasodottnak, köszönhetően a korábbi, vegyszerorientált művelési technológiáknak. Ez azt jelenti, hogy a hazai gazdák tulajdonképpen még a szocializmus évtizedeinek következményeit nyögik.

A termőföld sok helyen leromlott, szikesedésre hajlamos lett, a növények képtelenek megfelelő gyökérzetet fejleszteni benne. Tökéletes gyökérzet hiányában pedig a föld feletti részek sem lesznek megfelelő minőségűek. Mennyiségben lehet, hogy eléri a termés az átlagot, de minőségben maximum takarmánynak lesz jó.

A mennyiség jó lehet, de a minőségre nem feltétlenül van jó hatással a műtrágya
 

Mit csinál ilyenkor a magyar gazda? Jól megszórja műtrágyával az állományt, mert attól (szerinte) jobb lesz a minőség is. Pedig ezzel csak tovább savanyítják a talajt, valamint egyre távolabb kerülnek a fenntartható gazdálkodástól is.

Talajbaktériumokban a megoldás

16-28 százalék. Ekkora termésnövekedést lehet elérni savas talajon a baktériumtrágyák alkalmazásával. A talajbaktériumokat talajoltás során lehet kijuttatni a termőföldre, ami annyit jelent, hogy a talaj-előkészítő munkálatok után folyékony baktériumtrágyával bepermetezik a termőföldet.

Az egészséges talajban grammonként akár 100 millió baktérium is tanyázhat, amelyek segítenek a termőközeg megfelelő minőségének fenntartásában. A műtrágyázás hatására ezek a baktériumok elpusztulnak, ezért romlik le a talajok minősége és ezért kell visszapótolni őket talajoltás útján.

Ezek a mikroorganizmusok bontják le többek között a talajba kerülő, elhalt növényi részeket, majd alakítják át felvehető tápanyaggá. Ettől a talaj szerkezete is javul, így az öntözővíz is jobban tud hasznosulni.

Nem élünk a nemesített növényfajták adta lehetőségekkel

Az utóbbi években nemesített növényfajták sokkal nagyobb termésmennyiségre lennének képesek, mint amit jelenleg produkálnak hazánk termőföldjein. Kizárólag azért nem képesek a maximumukat hozni, mert a talajok nincsenek olyan egészségi állapotban, amilyen elvárható lenne.

Képtelenek vagyunk kihasználni a nemesített növényfajták kiemelkedő tulajdonságait a beteg talajok miatt
 

Pedig kiemelten kellene foglalkozni ezzel a témával, ugyanis a Föld népessége egyre csak nő, így évről-évre több embert kell etetni egyre kisebb területről származó táplálékkal. Ezt pedig kizárólag a fenntartható gazdálkodásra való áttéréssel lehet megoldani szakértők szerint.

Csak néhány adat arról, hogy mekkora a baj: Európában 17-szer gyorsabban pusztul a talaj, mint ahogy újratermelődik. Ez az arány Kínában 57-szeres… A bolygónkon évente 75 milliárd termőföld tűnik el, a megmaradónak pedig a 80 százaléka már valamilyen szinten károsodott.

Visszanyúlni a múltba – ez lehet a jövő

Képzavarnak tűnik a lehetőség, de tényleg ez lehet a mezőgazdaság megmentésének az egyetlen esélye. Szakértők szerint el kell felejteni a műtrágyákat és visszanyúlni a kemikáliák megjelenése előtti időszakba, amikor az emberek tudták, hogy azt kell használniuk, amit a természet felkínál nekik.

Vissza kell térni a szervestrágyázáshoz, valamint mellette alkalmazni kell a bakteriális- és a zöldtrágyázást is.

Erre alapozva létre lehetne hozni egy igazán fenntartható mezőgazdálkodást, amellyel biztonságosan lehet megtermelni a szükséges növényeket, amelyből egészséges élelmiszer és takarmány állítható elő.

Forrás: origo.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás