Macskagyökér főzetre és paradicsomos halra kaptak rá az őrségi vadmacskák
Eredményre vezettek az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 2019. őszén elindított, vadmacska előfordulásának kutatását célzó vizsgálatai. A nemzeti park három különböző területrészén is sikerült vadkamerákkal készített felvételekkel igazolni a fokozottan védett ragadozó jelenlétét. A vadmacska őrségi előfordulásáról mindeddig nem rendelkeztek adatokkal, az elmúlt években azonban több felvétel és szóbeszéd jutott el hozzájuk arról, hogy élhet vadmacska az Őrségi Nemzeti Park területén.
A nemzeti park kollégái Németországban, türingiai partnerszervezeteiknél tett tanulmányútjuk alkalmával ismerkedtek meg azzal a vadmacska kutatását és védelmét célzó programmal, amely az inspirációt adta a vadmacska előfordulásának kutatását célzó vizsgálat elindításához. Tavaly nyár végén Dr. Lanszki József emlőskutató közreműködésével, mintegy 15 nemzeti parki helyszínen helyeztek ki kamera- és szőrcsapdákat a vadmacskák észlelésének érdekében.
A szőrcsapdák olyan „vakarózófák”, amelyeket megfelelő illatanyaggal (macskagyökér főzet) és csalétekkel (paradicsomos hal) láttak el. Amikor egy macska a helyszínt meglátogatja, az ott észlelt szagok miatt azt megjelölheti. Ha pedig a kihelyezett botokhoz dörgölőzik, szőrmintát hagy hátra, illetve a mozgásérzékelővel ellátott kamera fényképet is készít róla.
Hirdetés
Ritkán látott, drága állat
A vadmacska Európa-szerte elterjedt, de rejtett életmódja miatt ritkán szem elé kerülő ragadozó. Élőhelyéül a zavarástól mentes, vadon jellegű erdőket választja, melyek közelében nyílt területek és vizes élőhelyek is vannak. Táplálékául madarak, kisemlősök, elsősorban mezei pocok és erdei egerek szolgálnak. A faj fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
A vadmacskák védelme érdekében a nemzeti park igazgatóság együttműködésre törekszik az erdőgazdálkodókkal, hogy fenntartsák a ragadozók otthonául szolgáló, háborítatlan erdőrészeket és bennük a nagyméretű, kölykezésre alkalmas odúkat rejtő famatuzsálemeket. Azt, hogy az Őrségi Nemzeti Parkban talált vadmacskák „tisztavérűek”-e, illetve valós veszély-e a vadmacskák házi rokonaikkal való párosodása következtében a faj genetikai állományának leromlása, a szőrcsapdák által gyűjtött szőrminták genetikai elemzésével fogják megtudni a kutatók és a nemzeti park szakemberei.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés