A madárinfluenza következménye: a libamáj ára az egekben, ezrek az utcán
Libamájból nagyhatalomnak számítunk, de sajnos idén elveszi tőlünk ezt a címet a madárinfluenza. A kényszervágások miatt akár 60 százalékkal is visszaeshet a termelés, a termék ára pedig az egekbe szökhet. Legnagyobb veszélyben a feldolgozó cégek vannak, onnan több ezren kerülhetnek az utcára.
Évente mintegy 1600-1800 tonna libamájat termel meg a hazai mezőgazdaság. Ennek java része exportra kerül. Nem mondunk nagyot, ha kijelentjük, a külföldiek előszeretettel fogyasztják a magyar libamájat és így komoly bevételre tesznek szert az exportból a libahízlalással foglalkozó gazdálkodók. Nem csoda, hogy nagy érvágás számukra a madárinfluenza.
2016 novembere óta már 7 megyénkben jelentettek ilyen jellegű megbetegedéseket, amely miatt 230 gazdaságban 3 millió állatot kellett leölni hatósági parancsra. A leölt állomány 80 százaléka viziszárnyas volt, így a libások nagyon rosszul jöttek ki a H5N8 megjelenéséből. A libamájtermelők éppen ezért azt szeretnék elérni, hogy az EU állandó támogatási mechanizmust dolgozzon ki arra az esetre, ha hasonló járvány üti fel a fejét a jövőben.
Hirdetés
A komoly károk miatt hazánk az Európai Unióhoz fordul pénzügyi segélyért. Ezt azzal indokolták, hogy 3000 állás van veszélyben, így ha a feldolgozóüzemek nem részesülnek támogatásban, sokan az utcára kerülhetnek.
A rossz hír az, hogy a járvány még nem ért véget, ezért a kárösszeg elérheti a 10 milliárd forintot is. A piacesprofit.hu információi szerint a Lehel téri piacon a libamáj kilója 13 000 forintra ugrott, ami majdnem duplája annak, amennyibe a járvány előtt került.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés