Megszenvedték az állattartók a madárinfluenza fertőzés következményeit. A tapasztalatok azonban hasznosak lehetnek a sertéspestis megelőzéséhez. Mivel a betegség gyakorlatilag már a magyar határon van, muszáj ellene védekezni. Lássuk, hogyan!

Az afrikai sertéspestis (ASP) hazai megjelenésének megelőzéséről érdemes már most gondoskodni.

Ahogy azt korábban megírtuk, december 6-án a NÉBIH közölte, hogy a záhonyi határállomáson lekapcsolt sertéshúsból vett mintában az ASP nyomaira bukkantak.

Komolyabb odafigyelés kell a sertéspestis megelőzéséhez - Fotó: Pixabay, Ortrun Lenz

A szakemberek szerint a betegség nem a fertőzött vaddisznó-állományok gyors vándorlásával jelentkezik száz kilométerenként, hanem az ember hurcolja a fertőzött élelmiszereket egyik országból a másikba. Ha pedig ezt nem észlelik, nem cselekednek időben, akkor bizony a betegség pillanatok alatt érinti egy régió vagy egy egész ország sertés- és vaddisznó-állományát - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Mit tesznek a sertéspestis megelőzéséhez?

Magyarországon már jóval a záhonyi eset előtt megtették a szükséges óvintézkedéseket. Krzyzewsky Nóra, a Bonafarm Zrt. minőségirányítási igazgatója például egy konferencián felsorolta, hogy a cég sertéstelepein milyen korlátozó, megelőző szabályokat léptettek életbe az idén. Így a feleslegesnek ítélt járművek nem hajthatnak be, az alkalmazottak minimális, korlátozott körű élelmiszert vihetnek be. Továbbá hulladékégetőket helyeztek üzembe, szigorították a helyi járványügyi és higiéniai előírásokat, valamint a sertésekkel, a takarmánnyal foglalkozó munkatársakat, a biztonsági szolgálat tagjait, a sofőröket az ASP-vel kapcsolatos oktatásban részesítették. Az oktatási anyagokat eljuttatták a partnervállalkozásaikhoz is.

Gombos Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályának vezetője ugyanitt elmondta, hogy mivel a sertéspestis ellen vakcinázás nincs, jelen helyzetben ez a legtöbb, amit egy vállalat a megelőzés érdekében megtehet. Azt is hozzátette, hogy már a lengyel fővárostól, Varsótól alig száz kilométerrel délebbre is megjelent a betegség.

Mik lehetnek a következmények?

Azok az országok – legyen az európai vagy a kontinensen kívüli –, amelyek magyar sertéshúst és/vagy húskészítményeket importálnak, azonnal leállítják a magyar áruk behozatalát. Ezek pedig feltehetően bennragadnak a belföldi piacon. Az egyéb piaci, vágóhídi lehetséges veszteségeket egyelőre nehéz kiszámolni. A baj bekövetkezése esetén várható az állami kártalanítási alap létrejötte.

A sertéspestis magával ránthatja a baromfiágazatot is

Közel egy éve jelent meg a hazai baromfitartóknál a madárinfluenza, amit érdemes párhuzamba állítani a sertéspestis megelőzéséhez.

A tavalyi szárnyasbetegség után nagyjából egy év kellett ahhoz, hogy a termelés és a piaci helyzet valamennyire rendbe jöjjön. Azonban Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke megjegyezte: ha sertéspestis idehaza is kitör, és a húsáruk bennragadnak a magyar piacon, az a baromfiágazat forgalmára is jelentősen kihathat.

A BTT-elnök felsorolta, hogy az ágazat milyen hatásokkal szembesült:
  • rengeteg, úton lévő, a külpiaci partnerek felé tartó szállítmány leállt a kitörés bejelentésének idején
  • hárommillió állat kényszervágására került sor
  • a telepek felfüggesztették működésüket
  • nem volt lehetséges egy ideig az állatok újratelepítése
  • más telepeken a túltartás volt jellemző
  • a vágóhidak kényszerből nem üzemeltek.

Összességében 20 milliárd forintos kár érte a baromfiágazatot, ám a kártalanítás egyes érintettek esetében még mindig folyamatban van - mondta.

Oktatás és a szabályok betartása kell a sertéspestis megelőzéséhez

A szakemberek szerint rövid távon az oktatással és a jogszabályok telepi betartásával és hatósági betartatásával lehet elejét venni a fertőzésnek. Hosszabb távon pedig a beruházással, a modern, korszerű technológiákkal, biztonsági eszközökkel felszerelt telepekkel, valamint a folyamatos hatósági ellenőrzésekkel lehet hatásosan védekezni.

Ahogy növekedik az üzemméret, úgy fokozódik a járványveszély is. Tavaly főleg azokon a baromfitelepeken jelent meg hirtelen a betegség, amelyeknél nem védekeztek megfelelően, vagy korábban semmilyen biztonsági intézkedés nem történt.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás