Megszenvedték az állattartók a madárinfluenza fertőzés következményeit. A tapasztalatok azonban hasznosak lehetnek a sertéspestis megelőzéséhez. Mivel a betegség gyakorlatilag már a magyar határon van, muszáj ellene védekezni. Lássuk, hogyan!

Az afrikai sertéspestis (ASP) hazai megjelenésének megelőzéséről érdemes már most gondoskodni.

Ahogy azt korábban megírtuk, december 6-án a NÉBIH közölte, hogy a záhonyi határállomáson lekapcsolt sertéshúsból vett mintában az ASP nyomaira bukkantak.

Komolyabb odafigyelés kell a sertéspestis megelőzéséhez - Fotó: Pixabay, Ortrun Lenz

A szakemberek szerint a betegség nem a fertőzött vaddisznó-állományok gyors vándorlásával jelentkezik száz kilométerenként, hanem az ember hurcolja a fertőzött élelmiszereket egyik országból a másikba. Ha pedig ezt nem észlelik, nem cselekednek időben, akkor bizony a betegség pillanatok alatt érinti egy régió vagy egy egész ország sertés- és vaddisznó-állományát - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Mit tesznek a sertéspestis megelőzéséhez?

Magyarországon már jóval a záhonyi eset előtt megtették a szükséges óvintézkedéseket. Krzyzewsky Nóra, a Bonafarm Zrt. minőségirányítási igazgatója például egy konferencián felsorolta, hogy a cég sertéstelepein milyen korlátozó, megelőző szabályokat léptettek életbe az idén. Így a feleslegesnek ítélt járművek nem hajthatnak be, az alkalmazottak minimális, korlátozott körű élelmiszert vihetnek be. Továbbá hulladékégetőket helyeztek üzembe, szigorították a helyi járványügyi és higiéniai előírásokat, valamint a sertésekkel, a takarmánnyal foglalkozó munkatársakat, a biztonsági szolgálat tagjait, a sofőröket az ASP-vel kapcsolatos oktatásban részesítették. Az oktatási anyagokat eljuttatták a partnervállalkozásaikhoz is.

Gombos Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályának vezetője ugyanitt elmondta, hogy mivel a sertéspestis ellen vakcinázás nincs, jelen helyzetben ez a legtöbb, amit egy vállalat a megelőzés érdekében megtehet. Azt is hozzátette, hogy már a lengyel fővárostól, Varsótól alig száz kilométerrel délebbre is megjelent a betegség.

Mik lehetnek a következmények?

Azok az országok – legyen az európai vagy a kontinensen kívüli –, amelyek magyar sertéshúst és/vagy húskészítményeket importálnak, azonnal leállítják a magyar áruk behozatalát. Ezek pedig feltehetően bennragadnak a belföldi piacon. Az egyéb piaci, vágóhídi lehetséges veszteségeket egyelőre nehéz kiszámolni. A baj bekövetkezése esetén várható az állami kártalanítási alap létrejötte.

A sertéspestis magával ránthatja a baromfiágazatot is

Közel egy éve jelent meg a hazai baromfitartóknál a madárinfluenza, amit érdemes párhuzamba állítani a sertéspestis megelőzéséhez.

A tavalyi szárnyasbetegség után nagyjából egy év kellett ahhoz, hogy a termelés és a piaci helyzet valamennyire rendbe jöjjön. Azonban Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke megjegyezte: ha sertéspestis idehaza is kitör, és a húsáruk bennragadnak a magyar piacon, az a baromfiágazat forgalmára is jelentősen kihathat.

A BTT-elnök felsorolta, hogy az ágazat milyen hatásokkal szembesült:
  • rengeteg, úton lévő, a külpiaci partnerek felé tartó szállítmány leállt a kitörés bejelentésének idején
  • hárommillió állat kényszervágására került sor
  • a telepek felfüggesztették működésüket
  • nem volt lehetséges egy ideig az állatok újratelepítése
  • más telepeken a túltartás volt jellemző
  • a vágóhidak kényszerből nem üzemeltek.

Összességében 20 milliárd forintos kár érte a baromfiágazatot, ám a kártalanítás egyes érintettek esetében még mindig folyamatban van - mondta.

Oktatás és a szabályok betartása kell a sertéspestis megelőzéséhez

A szakemberek szerint rövid távon az oktatással és a jogszabályok telepi betartásával és hatósági betartatásával lehet elejét venni a fertőzésnek. Hosszabb távon pedig a beruházással, a modern, korszerű technológiákkal, biztonsági eszközökkel felszerelt telepekkel, valamint a folyamatos hatósági ellenőrzésekkel lehet hatásosan védekezni.

Ahogy növekedik az üzemméret, úgy fokozódik a járványveszély is. Tavaly főleg azokon a baromfitelepeken jelent meg hirtelen a betegség, amelyeknél nem védekeztek megfelelően, vagy korábban semmilyen biztonsági intézkedés nem történt.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás