Magasan a malac ára: 77 ezer forintot ér darabja a világpiacon
Elképesztő gyors ütemben állítják be az új sertésállományokat Kínában. A sebességgel a malackibocsátás nem tud lépést tartani. Ennek ellenére is fejlesztenek, hiszen egyetlen sertésen 100 ezer forintnyi haszon keletkezik az ázsiai országban. Pedig az afrikai sertéspestis (ASP) jelenléte nehezíti a termelést. Az első esetet még 2018 augusztusában jelentette be Kína az Állat-egészségügyi Világszervezetnek. Azóta idén márciusig hivatalosan 171 kitörést észleltek. Ebből a 2020-as év első felére csak 16 eset jutott, ráadásul jellemzően kicsi, háztáji gazdaságokból jelentették azokat.
Az Agrárágazat írta meg, hogy az állategészségügyi helyzet sokat javult a legnagyobb sertéstelepeken és az élelmiszerlánci standardokon is szigorított a kínai kormány. Az utóbbi időben már már nem csak a nagyüzemek létesítését és fejlesztését támogatják, hanem a vidéki szegénységet is a sertéstartás támogatásával enyhítenék. A kis és közepes üzemek ugyanis még mindig a sertésállomány nagyjából felét birtokolják Kínában.
A cikk szerint a sertésárak 2020 februárjában érték el a csúcsot. Akkor az egy sertésre jutó nyereséget 402 dollárra (117 ezer forintra) becsülték a szakértők. 2020 első négy hónapjában a 8 legnagyobb sertésipari vállalat extra nyereséget zsebelt be: 14 és 201 százalék között nőttek az árbevételeik. Mindez annak ellenére történt, hogy a koronavírus miatt az eladott sertések mennyisége 32 százalékkal csökkent. A nagy nyereségre tekintettel a nagy cégek nagy lendülettel telepítik az új állományokat. Jól mutatja a bővítési kedvet, hogy hiába esett az utóbbi hetekben az élő sertés és a sertéshús ára, a malac értéke továbbra is magas. Darabonként 77 ezer forintba (243–286 USD) kerül.
Hirdetés
Mélypont után gyors felemelkedést mutat a létszám
A sertésállomány és vágás 2020-ban már eléri a mélypontját. Innentől már csak emelkedésre lehet számítani az elemzők szerint. Kínában jövőre már 15 százalékkal több kocát állíthatnak termelésbe, a kezdő létszámot 31 millió egyedre becsülik. A teljes sertésállomány pedig 9 százalékos emelkedéssel csaknem 340 millió egyedre bővülhet. Ez jelentős ugrás az idei 310 milliós indulóponthoz viszonyítva. A jövő év végére pedig 370 milliósra bővülhet a létszám. Ezzel pedig még mindig csak az ASP előtti szint 80 százalékát érik majd el. A vágott sertés mennyisége is lényegesen emelkedni fog: 2021-ben az idei 38 millió tonnás mélypont után 41,5 millió tonnára nőhet - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés