A Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozatának kaposvári rendezvényén részt vevő gazdák közül kérdeztük a Tamási környékén gazdálkodó Pájtli Józsefet. A 700 hektárt igazgató mezőgazdász őszintén beszélt a magyar mezőgazdaság helyzetéről és gondjairól. Olvassa el, hogyan látta ő az előadásokat!

Mi tetszett önnek a legjobban a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozaton?

A szakmaisága jó volt az előadásoknak. Megfelelően voltak felépítve, és minden fontos dolog szóba került, ami befolyásolja a termelést. Látszott, hogy az előadók értik, miről beszélnek, és együtt élnek az adott témával.

Egy sor ismert hazai szakember ismerteti a gabonatermesztés újdonságait
A saját gazdaságukban hogyan tudták hasznosítani az elhangzottakat?

Nálunk a gazdaság több részből tevődik össze: családi gazdaság, egyéni vállalkozás és Kft. is működik a 700 hektáron. Szárítással, növényvédelemmel és kombájnolással is foglalkozunk egy komplex rendszer keretében. Két olyan kultúránk is van, ami mostanában kicsit háttérbe szorult. 70 hektáron mákot, 73 hektáron cukorrépát termesztünk. Ezek kockázatos növények, de mind a tápanyag-gazdálkodás, mind a növényvédelem szempontjából nagyon fontosak. De kalászos gabonát is termesztünk. A konferencián a rovarok elleni védekezésről és a csávázásról elmondottak nagyon sokat segítenek majd nekünk. Az a gondolkodással találkoztunk, amit én is vallok, hogy rendszerben nézték a folyamatokat. A fiatal növény táplálása, a növény védelme, és a környezet optimalizálása mind ilyen fontos részek.

Mit kellene megoldani, hogy jobb legyen a magyar mezőgazdaság?

A legnagyobb baj az, hogy alapanyagtermelők vagyunk, és alacsony a Magyarországon hozzáadott érték. Ehhez jött idén még a kanadai és az ukrán exportdömping, amit a Magro is megírt már korábban. Az egyik leglényegesebb kérdés a kockázat csökkentése. Mind a felhasznált energia, mind az éghajlatváltozás szempontjából.

Mi a tapasztalata az öntözéssel?

Magyarországon a vagyonvédelem fejlesztése is szükséges lenne. Sok helyen sajnos ellopják az önzözőszivattyút, vagy akár az egész rendszert. Így akár 20-25 millió forintos kárt is okozhatnak vele a tolvajok. Ez a plusz költség rontja a magyar termelők jövedelmezőségét.

Mi okoz még gondot?

Az, hogy a gazdák nagy részének nem a saját tulajdonában van a föld, amit megművel. A zöme bérlemény. Ez a pénz kimegy a termelésből. A másik, hogy szükség van a földalapú támogatásra a külföldi konkurencia miatt. Ami szürkeállományt eladunk, az később megbosszulja magát. Fontos lenne, hogy az ipar felhasználja a mezőgazdasági melléktermékeket is. A sajnálkozás helyett viszont mindenkinek magának kell a saját területén és tudásán javítania, mert ebből lehet felépíteni egy jobb környezetet. Ehhez a fejlődéshez nagyon jó indítómotor a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozata. 

Amennyiben szeretne részt venni az eseményen Ön is, nézze meg az esemény weboldalát, és jelentkezzen soron következő rendezvényünkre, amelyet 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemen tartunk: https://www.magro.hu/konferencia/

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás