Magyar az a híres paprika?
A külföldi turisták hazánkba tévedve azonnal a paprikára kíváncsiak. Pedig a paprika nem egy magyar zöldség, sokkal inkább Amerikában keresendő a származási helye. Hogyan került hozzánk, és mit kell tudni a helyes, magyar termesztéséről?
Pontosabban Mexikóban található a paprika hazája. Innen kezdett terjeszkedni, először Amerikában, majd később Európában és Ázsiában is gyökeret vert. Az első európai feljegyzés 1493-ból való, Spanyolországból.
Magyarországon az 1600-as években kezdett elterjedni a paprika, de üzemszerű termesztéséig még sok időnek el kellett telnie a megjelenését követően. Elsőként Szeged környékén vette kezdetét a paprikatermesztés a 18. században, később Szentesen, Kalocsán, majd lassan az ország egész területén közkedvelt és termesztett növénnyé vált.
Hirdetés
A világ legnagyobb termelőinek Olaszország, USA, Spanyolország, Bulgária, Románia és Magyarország is előkelő helyen van a paprikatermesztők listáján. Hazánkban gasztronómiailag is komoly szerepe van a paprikának, a sárga, a zöld, a piros húsú, az édes vagy a csípős, a fűszerpaprika… mind-mind lassan hungarikumként kezelendő.
A paprika termesztése nem okoz nagy nehézséget. Amire komolyan kell figyelni a termesztés során, hogy a palántákat frissen trágyázott ágyásba kell palántálni. A nitrogénnak fontos szerepe van a paprika életében: ha túl kevés nitrogén van a talajban, a többi tápanyagot sem tudja hasznosítani a növény, ellenben a túl sok nitrogén csökkenti a termésmennyiséget. Vízigénye igen nagy és fényre is nagymennyiségben tart igényt. A fejlődéséhez szükséges hőmérséklet 25 fok körül van, míg napi 12-14 órás napsütés az ideális a növény számára. A gyomosodást rosszul tűri, folyamatos gyomlálást igényel. A vírusfertőzések is rendkívül kedvelik a paprikát, ezek elleni folyamatos védekezés nélkül nem lehet gazdaságosan paprikát termelni. Az érés befejeztével a paprikabogyókat leszedhetjük a bokorról. Szedésnél oda kell figyelni arra, hogy a bogyókat ne tépjük, szakítsuk, hanem pattintsuk le a termést a kocsány tövénél.
A paprika magas C-vitamin tartalma miatt lett igen közkedvelt zöldség. A szabadföldön termesztett paprikában 300 mg/100 g C-vitamin található, ami azt jelenti, hogy egy felnőtt ember napi C-vitamin szükséglete 6 dkg nyers paprikával kielégíthető. Ez a vitaminmennyiség savanyítás során sem vész el, így a téli savanyúságok alapjaként is szolgál ez a zöldség.
Fotó: termekkosar.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés