A magyar dinnyének nincsen ellenfele…
…legalábbis felvásárlási árban biztosan nincsen. Panaszkodnak is a külföldi termelők, mert a magyar áruházláncok az olcsóbb hazai terméket helyezik előtérbe.
Míg nem indult be a hazai dinnyeszezon, addig a boltok polcain a spanyol és a görög származású görögdinnyék foglalták el a polcok javát. Attól a pillanattól azonban, hogy a magyar dinnye elkezdett a boltokba kerülni, a külföldi termelők áruja fokozatosan kezdett visszaszorulni. Ennek oka, hogy a magyar dinnye felvásárlási ára annyira alacsony, hogy a külföldi termelők ezzel nem tudnak versenyre kelni. A pontosság érdekében: jelen pillanatban a magyar görögdinnye felvásárlási ára nettó 20 forint kilónként…
Jó hír ez a vásárlóknak, mert hazai terméket fogyaszthatnak, viszont nem jó hír a magyar termelőknek. Ez a 20 forintos felvásárlási ár az önköltségi árat sem éri el. A termelőknek évek óta visszatérő problémát jelent, hogy az áruházláncok jóval önköltségi ár alatt veszik át a terményeiket. Ezzel a csőd szélére sodródik sok dinnyetermelő.
Hirdetés
A termelők ezt persze igazságtalannak tartják. Szerintük a dinnye betakarítása a legnehezebb mezőgazdasági munka jelenleg hazánkban. Ugyanis amíg a gabonával foglalkozók légkondícionált gépek segítségével takarítják be és szállítják el terményüket, addig a dinnyetermelők kézi erővel a tűző napon szedik le termésüket.
Mivel a dinnyét nem lehet elraktározni, úgynevezett friss fogyasztású gyümölcs, ezért nincs lehetőségük a termelőknek gondolkodni azon, hogy adják-e 20 forintért a terményüket, vagy sem. Ha nem adják, náluk marad és dobhatják a kukába.
Mi lehet a megoldás?
A szakértők szerint az áruházláncoknak kellene kicsit változtatniuk a hozzáállásukon. A termelők már 40 forintos átvételi árral is beérnék kilónként, az áruházláncok viszont erre nem hajlanak, mivel továbbra is 100-120 forintos fogyasztói áron kívánják értékesíteni a görögdinnyét. Amennyiben az átvételi árat magasabbra viszik, úgy a bevételük jelentősen csökkenhet. Amíg nem tudnak megegyezni a gazdák az áruházláncokkal, addig a magyar dinnyetermesztés deficites marad.
Cikkünk a Lánchíd Rádió riportja alapján készült el.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés