Növekszik a gombafogyasztás Magyarországon, amire jól reagálnak az áruházak is. Ennek ellenére a gombatermesztés nincs jó helyzetben itthon a korábbi népszerűsítő kampány ellenére sem.

A magyar gombatermesztés a 2008-as 18 ezer tonnáról közel 30 ezer tonnára nőtt 2016-ra. Az egy főre eső gombafogyasztás Magyarországon nagyon alacsony, évente 1-1,5 kilogramm, de az elmúlt két évben lassú növekedést mutat – közölte a NAK. A változás részben a hazai gomba fogyasztását népszerűsítő kampánynak köszönhető, így a termék előre léphet a hazai gasztronómiában. A NAK – a korábbi, alma és dinnye fogyasztását népszerűsítő programjához hasonló – kampányának célja, hogy a hazai gomba fogyasztását 3 kg/fő éves szintre emeljék. Az átlagos fogyasztók többsége még nem hallott arról, hogy a csiperkét nem szabad meghámozni, sőt, akár nyersen is lehet fogyasztani, és még gyógyhatása is ismert. A csiperke és laskagomba húspótló szerepe is többnyire ismeretlen a háziasszonyok számára, pedig a gombákat a nyugati országokban használják különböző ételekben hús helyett is.

Tízből kilenc, hazánkban megtermelt gomba csiperke, a többi pedig leginkább laskagomba, a termelés csaknem 60 százaléka pedig exportra megy. A csiperke legnagyobb részét Ausztriába és Romániába exportálják.

A magyar gombatermesztés főleg exportra termel.

A forgalomba kerülő csiperke 75 százaléka friss áru, 25 százaléka konzerv, a laskagomba pedig jellemzően frissen kerül a fogyasztókhoz. Rajtuk kívül még shiitake, ördögszekér és shimeji gomba kapható frissen, de arányuk nem jelentős.

Hazánkban 18-20 nagyobb és 300-400 kisebb gombatermelőt tartanak nyilván, az ágazat pedig mintegy 4500 embert foglalkoztat. A legtöbb gombát Bács-Kiskun, Pest és Heves megyében termesztik. Régi, tradicionális termőterület Budafok-Budatétény és Kőbánya, ahol a pincerendszer alkalmas gombatermesztésre, valamint Győr és Eger. Az utóbbi időben a pincék helyett egyre inkább modern, épített gombatermesztő házakban történik a termesztés.

Laskából a hazai piacon a nagy kalapú, sötét színű a kedvenc, a legnagyobb termőhely pedig Budapest és Kecskemét. Külföldön leginkább Németország a magyar laska érkezési helye. A termesztők beszámolója szerint idén fordult elő először, hogy a kevés cikkel dolgozó diszkontáruházak nyáron nem váltották le a laskagombát más termékre, korábban ilyenkor kivezették a terméket, hogy helyet biztosítsanak az idényzöldségeknek.

Megosztás

További híreink

Hatnapos munkahetet vezettek be, kísérletképpen - támogatná?

2024.07.10.

Drasztikus kísérletbe kezdett a görög kormány egyes iparágakban, a népességfogyás és a szakképzett munkaerő hiánya miatt: hatnapos munkahetet vezettek be, bár szakértők szerint, ezek egyikére sem nyújt megoldást az újítás, mindössze a tüneti kezelésre lehet elegendő.

EU-s és hazai forrással feltöltött agrárkár-enyhítési alap segíti a gazdákat

2024.07.10.

Mintegy 25 milliárd forint áll rendelkezésre a 2024-es kárenyhítési alapban, melyet idéntől évi 10 milliárd forint európai uniós forrás is kiegészít.

500 millió forint támogatás nyerhető ültetvénytelepítésre és gyógynövénytermesztésre

2024.07.10.

Több mint 25 milliárd forint keretösszeggel új pályázati felhívás jelent meg az ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatására.

A Duna-Tisza köze, Csongrád és Békés lehet az idei év vesztese

2024.07.10.

Az aratásra kedvező a száraz és meleg időjárás, azonban az ország középső területein fokozódik az aszály, és a nyári növényeknek esőre lenne szüksége. A héten kicsi a csapadék esélye, a forróság azonban szombatig csak fokozódik.

Még lehet jelentkezni az “Interaktív innováció és hálózatosodás” című NAK-AKI képzésre

2024.07.10.

A fejlődés mozgatórugói: interaktív innováció és hálózatosodás címmel a Nemzeti Agrárgazdálkodási Kamara (NAK) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) – a nemzeti Közös Agrárpolitika hálózat keretében - újabb tréninget szervez mezőgazdasági szaktanácsadók és erdészeti szakirányítók részére.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valentini Navajo erdészeti szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás