Komoly kihívások előtt áll a hazai gyümölcslégyártás, mert gyors iramban csökken a felhasználható alapanyag. A klasszikus magyar gyümölcslevek készítéséhez szinte asztali minőségű termésre, zamatos fajtákra van szükség. Magyarországon nincs igazi ipari céltermelés, mindenki a frisspiacról kieső gyümölccsel keresi meg a feldolgozókat. Ha nem alakul ki valamilyen iparigyümölcs-termelési kultúra Magyarországon, hamarosan nem lehet magyar alapanyagból készíteni a klasszikus magyar gyümölcsleveket. A Magyar Mezőgazdaság számolt be a FruitVeB tanácskozásáról, ezt az anyagot szemléztük. A Sió Eckes Kft. működésének 21 éve alatt 204 ezer tonna magyar gyümölcsöt vásárolt fel, kezdte a feldolgozóipari igényekről szóló előadását Apel Margit, a vállalat műszaki igazgatója. Fő termékük a gyümölcsvelő, ebből közel 153 ezer tonnát gyártottak. 2010 óta készítenek préselt gyümölcslevet almából, körtéből, cseresznyéből és meggyből, eddig összesen 17,6 ezer tonna készült el. A Siónál az őszibarack a meghatározó, ez teszi ki a teljes feldolgozás 54 százalékát. Más termékeikben, multivitamin-italokban és vegyes gyümölcslevekben is megtalálható az őszibarack. Összesen 17 termékhez adnak hozzá őszibarackot. A vállalat hagyományos, nagy beszállítói Bodakajtor, Bátaszék, Bikal, Pécs-Danicpuszta, Ordacsehi, Lengyeltóti, Látrány, Fót és Szob.
A magyar gyümölcslevek gyártását megnehezíti, hogy egyre kevesebb a jó minőségű alapanyag
Érd és Törökbálint sajnos szinte eltűnt az őszibarack-termesztés térképéről. A kisebb-nagyobb őstermelők felhagytak vele, megszűntek a szakcsoportok, a gazdálkodók megöregedtek és nincsenek új telepítések sem. A cég évente 5000 tonna őszibarackot dolgoz fel, 2018-ban viszont csak feleannyit tudtak felvásárolni. Amikor görög barackvelőt vásárolt a Sió, hogy romániai vásárlóinak szállítani tudjon, kiderült, hogy sokkal kevésbé jó az íze, mert a gyártás során leválasztják az aromakomponenseket - írják.
A gyümölcsök termesztésének kihívásai
  • Kajsziból a Magyar kajszi és a hazai nemesítésű fajták alkalmasak velőgyártásra, de erős versenyt okoz a pálinkafőzés. Az árversenyt nem lehet bírni légyártással, amit így a főzdék nyernek meg. A nagyarányú fapusztulás miatt pedig egyre kevesebb kajszit tudnak felvásárolni.
  • Körtéből tapasztalható termőterület-növekedés, a fő termőtáj még mindig Nagykanizsa és Sárospatak környéke. Ezt a gyümölcsöt elsősorban a friss piacra termesztik, a lének felajánlott mennyiség nagyon ingadozó.
  • Meggynél a hatalmas mennyiségi és áringadozás jellemző, ez a légyártókat is érinti. Az előző évi termés minősége is nagyon rossz volt, ezért csak kevés meggyet dolgoztak fel a Siónál.
  • Almából összesen 5000 tonnát vásárol a Sió Eckes Kft., elsősorban édes, jóízű fajtákat, vagyis Golden típusokat, Jonagoldot, Jonagoredet és Jonatánt, teljesen érett, „kásás” állapotban. Az almavelő-gyártásban hatalmas lehetőségek vannak, az osztrákok például közvetlenül is fogyasztják. Arra azonban figyelni kell, hogy ehhez az almának a fán kell megérnie, nem a tárolóban. Továbbá a hullott gyümölcs sem alkalmas velőgyártásra. Egyre keresettebb a préselt almalé, amit szintén csak ép, érett, egészséges gyümölcsből lehet készíteni. Saját kísérleteik alapján a cégnél frissen dolgozzák fel az almát és a kész aszeptikus levet tárolják, mert így jobb minőségű a termék - mondta Apel Margit.
Sok minden hiányzik a sikerhez
Gyártóként gondot okoz, hogy bár kötnek szerződést a beszállítókkal, nem tudják ellenőrizni, hogy miért nem kapják meg a szerződött mennyiséget. Igen nagy az áringadozás, és hiába próbáltak átlagárat megadni a szerződésben 10-15 százalékos rátartással, 21 év alatt nem sikerült bevezetni ezt a megoldást. Nehéz követni azt is, hogy gyakran változik a tulajdonosi kör, és egyik évről a másikra ötletszerűen kötnek szerződést. Magyarországon nincs igazi ipari céltermelés, mindenki a frisspiacról kieső gyümölccsel keresi meg a feldolgozókat. Ha nem alakul ki valamilyen iparigyümölcs-termelési kultúra Magyarországon, hamarosan nem lehet magyar alapanyagból készíteni a klasszikus magyar gyümölcsleveket - írja a cikk.

Megosztás

További híreink

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás