Tévesen várták a magyar mezőgazdaságtól a válság enyhítését
A szolgáltató szektor vártnál gyengébb teljesítménye és a mezőgazdaság kisebb növekedési hozzájárulása magyarázhatja a gyengébb második negyedévet GDP-adatokat – mondta a Bruttó podcast adásában Virovácz Péter. Az ING Bank vezető elemzője szerint hiába emelkedhetnek ismét a reálbérek augusztustól, még időre lesz szüksége a lakosságnak ahhoz, hogy nagyobb kiadásokba belevágjon. Ám talán már karácsonykor eljöhet a fordulat a fogyasztásban is.
Könnyen lehet, hogy berúgta az ajtót a valóság azzal, hogy a szolgáltató szektor a vártnál jóval gyengébben teljesített – mondta a Világgazdaság Bruttó című heti rendszerességű makrogazdasági podcastsorozatában Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A kiábrándító második negyedéves GDP-adatok után a szakértő személy szerint is negatív meglepetésként élte meg az adatközlést. Azok közé tartozott, akik bizakodóak, rajta kívül csak egy elemző volt, aki 1 százalékos növekedést jósolt negyedéves bázison. Ehhez képest 0,3 százalékkal csökkent a kibocsátás.
A szolgáltató szektor és a mezőgazdaság teljesített a vártnál gyengébben
Virovácz Péter szerint a szolgáltató szektor vártnál gyengébb teljesítménye és az agrárium kisebb növekedési hozzájárulása is magyarázhatja a gyengébb adatokat. A közgazdász szerint korábban mindig volt egy-egy szektor, amely kihúzta a magyar gazdaságot a kedvezőtlen helyzetből. Vagy az ipar, vagy az építőipar volt ez, most pedig abban lehetett bízni, hogy a mezőgazdaság lesz ilyen. Főleg, hogy átlagosan 5 évente mindig van egy nagyon erős év a magyar mezőgazdaságban.
Hirdetés
Úgy látja, van remény arra, hogy ha lezárul a harmadik negyedév, és látjuk a tényleges terméseredményeket, pozitív revízió jöhet az adatokban. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, az elmúlt időszakban jelentősen csökkent az adatszolgáltatás minősége, ezért előfordulhat, hogy időről időre a vártnál nagyobb változás jön az adatokban. Ez akár még bizakodásra is okot adhatna, bár nagy százalékpontos változásra nem kell számítani - fogalmazott.
Kedvezőtlen események
A szakértő elmondta, hogy a Covid világjárvány hatásai óta folyamatosan jelennek meg a magyar gazdasági növekedést akadályozó tényezők, legyen szó a koronavírusról, az ellátási láncok szakadásáról, majd a háborúról.
Nagy kérdés az infláció alakulása, miután július–augusztus fordulóján trendforduló történt az üzemanyagárak terén, amelyek nagyon nagy súllyal vannak jelen a fogyasztói kosárban. Ezen az egy tételen múlik, hogy sikerül-e augusztusban a 15 százalékot elérni, vagy inkább a 16-hoz leszünk közel. Ami biztos, hogy nagyon jelentősen csökkenni fog az áremelkedési ütem - mondta.
A várható reálbér fordulatról azt mondta, még ez sem garancia arra, hogy ismét élénküljön a fogyasztás. Hiába lesz tehát magasabb a béremelkedési ütem, mint az infláció, még időre lesz szüksége a lakosságnak ahhoz, hogy nagyobb kiadásokba belevágjon. Ám talán már karácsonykor eljöhet a fogyasztásban is a fordulat - tette hozzá.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés