Hosszú távú stratégiai megállapodást kötött a Cargill Takarmány Zrt. és a bajai Tetrabbit Kft. A takarmánygyártásban is komoly szerepet vállaló Cargill, illetve a nyúlhús-előállítással és kereskedelemmel foglalkozó Tetrabbit együttműködésében olyan takarmányokat fejlesztettek ki, amivel jelentősen csökkentették a felhasznált antibiotikum mennyiségét. Az Agrárszektor írt cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. A két cég egy-egy nyúl korcsoportnak megfelelő takarmányt fejlesztett ki, amivel jóval kevesebb antibiotikumot használnak fel a nyulak nevelésekor. A Tetrabbit Kft. 10 éve üzemelteti a bajai vágóhidat, a hozzá tartozó takarmánykeverőt, illetve telepeket – mondta az Agrárszektornak Sándor Ferenc, a cég tulajdonos-ügyvezetője. A vállalat új, az állatvédelmi szempontoknak mindenben megfelelő tartástechnológiával, illetve a padlós, Relaxrabbit állattartással, továbbá a hazai nyúlhús kereskedelemével foglalkozik. A Tetrabbit termékeinek 90-95 százalékát a külföldi piacokon adja el. Főként a német nyelvterületen, valamint Japánba és Kanadába. A statisztikák szerint Magyarországon nagyon kevés nyúlhúst fogyasztanak, az utóbbi években azonban a mennyiség emelkedett. Ennek következtében a Tetrabbit belföldi értékesítése tavaly 6 százalékkal nőtt – tette hozzá a vezérigazgató.
A bajai nyúlhúskészítő és -kereskedő cég  bezárja a takarmánygyárát, és innentől együtt dolgozik a Cargill céggel a tápok fejlesztésén
Jelenleg a megtermelt nyúlhús 95 százaléka feldolgozott termékként, a maradék 5 százalék pedig egész nyúlként távozik a vágóhídról.
"Az egyre szorosabb európai piaci versenyben, a Tetrabbitnak mindenképpen partnerre volt szüksége, és habár már régóta dolgozik együtt a Cargillal, a hosszú távra szóló stratégiai megállapodást csak most kötöttük meg egymással" – mondta az Agrárszektornak Makai Szabolcs, a Cargill Takarmány Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az együttműködés lényege, hogy a két cég közösen gondolkodik az alapanyag beszerzésében, közös kutatásokat és fejlesztéseket végeznek.
A takarmányt viszont már nem a bajai cég állítja elő, hanem a Cargilltól szerzi be, így a megállapodás része az is, hogy a Tetrabbit bezárja a saját takarmánykeverőjét.
Közösen kísérleteznek
A közös kutatás-fejlesztés döntően a takarmányok hatékonyságának növelésére irányul, hiszen ez adja a költségek 60-70 százalékát. A fő cél pedig a jobb testtömeg-gyarapodás és magasabb húsminőség elérése – mondta az elnök-vezérigazgató. Jelenleg havonta 1800-2000 tonna takarmányt vásárol fel a Cargilltól a bajai cég, ami éves szinten akár 24 ezer tonnára is növekedhet majd.  „A két cég kutatás-fejlesztésének egyik legfontosabb eredménye, hogy specializáltuk a különböző korcsoportoknak megfelelő takarmányok összeállítását” – mondta Makai Szabolcs. A Tetrabbit célja továbbra sem az, hogy a lehető leggyorsabban, hanem hogy minél biztonságosabban nevelje fel az állatokat - írja az Agrárszektor.
Sok múlik az ifjú nyulászokon, mert a magyar nyúltenyésztés gondjait a jól képzett utánpótlás és a megfelelő szakmai tudás elterjesztése oldhatja meg - Fotó: Nagy János
Tenni kell azért, hogy a magyar nyúltenyésztés kilábaljon a gödörből – interjú
Már kisgyerek korában nyulászkodni kezdett, foglalkozott sokszínű házinyulakkal, hollandi nyúllal, új-zélandi-, kaliforniai-, lepketarka-, magyar vadas nyulakkal, és Zika hibridekkel is. 2008-ban kezdett az őshonos magyar óriásnyúl fajtamentésébe. 2009-ben alapítója és első elnöke volt a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesületének, 2016-tól pedig a Bíráló Bizottsága elnöke 2017-ig. 2008 óta foglalkozik fajtatörténeti kutatásokkal. Nagy Jánossal, a Baranyai óriásnyúl tájfajta tenyésztőjével, őshonos fajtamentővel beszélgettünk a magyar nyúltenyésztés aktuális kérdéseiről.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás