Végleg leszámolhat a méhek egyik legádázabb ellenségével, a varroa atkával egy hazai fejlesztés. A digitális technológiával felszerelt, mobil konténerekben elhelyezett hengerfészkes okoskaptár segítséget nyújt a méhbetegségek megelőzésében. Ráadásul ideális körülményeket teremtve jelentősen növeli a termelékenységet is. A szenzoraik kiszűrik a külső fenyegetéseket, a korszerű megoldásai lehetővé teszik az automatizált működést, valamint a méh­egészségügyi és élelmiszer-biztonsági nyomon követhetőséget is. A témát a Magyar Idők írta meg, az ő anyagukból szemléztünk. A hazai innováció véget vethet a méheket évtizedek óta pusztító atkafertőzésnek. Az Apicon Zrt. által kifejlesztett intelligens technológia azon kívül, hogy az ágazatban előforduló összes problémára megfelelő választ kínál, a globális beporzási krízis kezelésé­ben is segítséget nyújthat - írja a lap.
Az okoskaptár többféle méhész-problémára nyújt megoldást - képünk illusztráció
Dömöcsök Béla, a startup cég alapítója és vezérigazgatója a Magyar Időknek elmondta: szükségessé vált a technológiaváltás, mert a méhészek világszerte még mindig az 1851-ben feltalált kaptárokkal dolgoznak. Ám az ágazatban jelentkező kihívások kezelésére ezek az eszközök már nem alkalmasak.
Az atka közel 50 éve pusztít Magyarországon
A magyar méhkolóniákra az 1970-es évek közepétől egyre nagyobb veszélyt jelent a varroa atka. A méhek testét átfúró, abból táplálkozó vektorparazita az immunrendszert megkerülve nyit utat a kórokozóknak. Az elmúlt évtizedekben sokféle házi praktikával, méhészeti vegyszerrel és genetikai megoldásokkal próbálták megóvni a méheket a világszerte elterjedt élősködőtől. De eddig nem találtak olyan módszert, amely megnyugtató eredményt hozott volna.
Érzékelve a varroaprobléma megoldása iránti globális piaci igényt, 2009-ben önálló kutatás-fejlesztésbe kezdtünk. Akkoriban vált nyilvánvalóvá, hogy az akár nagy távolságra is a virágok közelébe szállítható kaptárokban élő mézelő méhek már a közeljövőben kulcsszerepet játszanak az élelmiszertermelés és környezetünk biológiai sokféleségének fenntartásában – mondta a szakember. Az új ApiCon koncepció elsődleges céljává tehát a sikeres beporzás lehetőségének megteremtése vált.
A beporzás és a méztermelés elősegítése digitális megoldást, új partnerek és tőke bevonását igényelte. Ezt követően alakult meg az Apicon Zrt., amelyhez 2015-ben csatlakozott egy szoftverfejlesztő partner, a Smart Id Technologies Kft. A kísérleti fejlesztést mindeddig finanszírozó és ipari hátterét adó Acryltechnikával együtt mára sikerült egy olyan méhészettechnológiai eszközt kifejleszteni, amely igazi áttörést eredményezhet a varroa atka elleni védekezésben. Úgy, hogy egyszerre akadályozza az élősködők szaporodását és lehetővé teszi a nagy mennyiségű gyűjtőméhvel rendelkező, úgynevezett szuperkolóniák létrehozását, illetve fenntartását.
Így működik az okoskaptár
A kolónia aktív időszakában rendszeres időközönként kismértékben elfordítjuk a hengerfészket. Ezzel megakadályozzuk az atkák elszaporodását. A telelésre felkészített méhcsaládok fészke tehát vegyszerek alkalmazása nélkül, hőkezeléssel az atkáktól és az emésztési rendellenességet okozó nozémától is mentessé tehető – mondta a szakember a Magyar Időknek. Az okoskaptár ezen kívül figyeli a külső hőmérsékletet, a páratartalmat, a szélsebességet, és a már aktív kolónia méheit csak akkor engedi ki, ha a külső körülmények optimálisak a repülésre, illetve a gyűjtésre. A technológia tehát amellett, hogy biztosítja a maximális higiéniát a kaptáron belül, fokozottan ügyel a méhek védelmére, ráadásul a beépített alkalmazásoknak köszönhetően pontos nyomon követhetőséget biztosít. Így például a méz földrajzi eredete, mennyisége, a termelés környezeti és technológiai paraméterei is dokumentálhatók.
Várják a befektetőt
Dömöcsök Béla elmondta, hogy a berendezés prototípusa már elkészült, a fejlesztésnek az Európai Unió több tagállamában, Ukrajnában, a FÁK-országokban és Kanadában kiterjesztett, érvényes szabadalmi oltalma van. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig folyamatban van a szabadalmaztatás. A start­up célja, hogy egy befektető segítségével elindulhasson a termék hazai sorozatgyártása. Ezt követően franchise-rendszerben a világ minden táján elérhetővé tennék a technológiát.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás