Végleg leszámolhat a méhek egyik legádázabb ellenségével, a varroa atkával egy hazai fejlesztés. A digitális technológiával felszerelt, mobil konténerekben elhelyezett hengerfészkes okoskaptár segítséget nyújt a méhbetegségek megelőzésében. Ráadásul ideális körülményeket teremtve jelentősen növeli a termelékenységet is. A szenzoraik kiszűrik a külső fenyegetéseket, a korszerű megoldásai lehetővé teszik az automatizált működést, valamint a méh­egészségügyi és élelmiszer-biztonsági nyomon követhetőséget is. A témát a Magyar Idők írta meg, az ő anyagukból szemléztünk. A hazai innováció véget vethet a méheket évtizedek óta pusztító atkafertőzésnek. Az Apicon Zrt. által kifejlesztett intelligens technológia azon kívül, hogy az ágazatban előforduló összes problémára megfelelő választ kínál, a globális beporzási krízis kezelésé­ben is segítséget nyújthat - írja a lap.
Az okoskaptár többféle méhész-problémára nyújt megoldást - képünk illusztráció
Dömöcsök Béla, a startup cég alapítója és vezérigazgatója a Magyar Időknek elmondta: szükségessé vált a technológiaváltás, mert a méhészek világszerte még mindig az 1851-ben feltalált kaptárokkal dolgoznak. Ám az ágazatban jelentkező kihívások kezelésére ezek az eszközök már nem alkalmasak.
Az atka közel 50 éve pusztít Magyarországon
A magyar méhkolóniákra az 1970-es évek közepétől egyre nagyobb veszélyt jelent a varroa atka. A méhek testét átfúró, abból táplálkozó vektorparazita az immunrendszert megkerülve nyit utat a kórokozóknak. Az elmúlt évtizedekben sokféle házi praktikával, méhészeti vegyszerrel és genetikai megoldásokkal próbálták megóvni a méheket a világszerte elterjedt élősködőtől. De eddig nem találtak olyan módszert, amely megnyugtató eredményt hozott volna.
Érzékelve a varroaprobléma megoldása iránti globális piaci igényt, 2009-ben önálló kutatás-fejlesztésbe kezdtünk. Akkoriban vált nyilvánvalóvá, hogy az akár nagy távolságra is a virágok közelébe szállítható kaptárokban élő mézelő méhek már a közeljövőben kulcsszerepet játszanak az élelmiszertermelés és környezetünk biológiai sokféleségének fenntartásában – mondta a szakember. Az új ApiCon koncepció elsődleges céljává tehát a sikeres beporzás lehetőségének megteremtése vált.
A beporzás és a méztermelés elősegítése digitális megoldást, új partnerek és tőke bevonását igényelte. Ezt követően alakult meg az Apicon Zrt., amelyhez 2015-ben csatlakozott egy szoftverfejlesztő partner, a Smart Id Technologies Kft. A kísérleti fejlesztést mindeddig finanszírozó és ipari hátterét adó Acryltechnikával együtt mára sikerült egy olyan méhészettechnológiai eszközt kifejleszteni, amely igazi áttörést eredményezhet a varroa atka elleni védekezésben. Úgy, hogy egyszerre akadályozza az élősködők szaporodását és lehetővé teszi a nagy mennyiségű gyűjtőméhvel rendelkező, úgynevezett szuperkolóniák létrehozását, illetve fenntartását.
Így működik az okoskaptár
A kolónia aktív időszakában rendszeres időközönként kismértékben elfordítjuk a hengerfészket. Ezzel megakadályozzuk az atkák elszaporodását. A telelésre felkészített méhcsaládok fészke tehát vegyszerek alkalmazása nélkül, hőkezeléssel az atkáktól és az emésztési rendellenességet okozó nozémától is mentessé tehető – mondta a szakember a Magyar Időknek. Az okoskaptár ezen kívül figyeli a külső hőmérsékletet, a páratartalmat, a szélsebességet, és a már aktív kolónia méheit csak akkor engedi ki, ha a külső körülmények optimálisak a repülésre, illetve a gyűjtésre. A technológia tehát amellett, hogy biztosítja a maximális higiéniát a kaptáron belül, fokozottan ügyel a méhek védelmére, ráadásul a beépített alkalmazásoknak köszönhetően pontos nyomon követhetőséget biztosít. Így például a méz földrajzi eredete, mennyisége, a termelés környezeti és technológiai paraméterei is dokumentálhatók.
Várják a befektetőt
Dömöcsök Béla elmondta, hogy a berendezés prototípusa már elkészült, a fejlesztésnek az Európai Unió több tagállamában, Ukrajnában, a FÁK-országokban és Kanadában kiterjesztett, érvényes szabadalmi oltalma van. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig folyamatban van a szabadalmaztatás. A start­up célja, hogy egy befektető segítségével elindulhasson a termék hazai sorozatgyártása. Ezt követően franchise-rendszerben a világ minden táján elérhetővé tennék a technológiát.

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás