A Debreceni Egyetem Állattenyésztéstani Tanszéke több tenyésztő és az Országos Strucctenyésztők Egyesülete kezdeményezésére idén felméri a hazai struccállományt. A magyar struccágazat genetikai hátterét, és az egyéb, a professzionális termeléshez, tenyésztésszervezéshez szükséges jellemzőit vizsgálják.

Szakmai összefogás a magyar struccágazat érdekében

A hazai állattenyésztésben a korábban megszokott gazdasági állatfajok tenyésztése mellett az utóbbi évtizedekben megjelentek olyan fajok és fajták, amelyek lehetőséget teremtenek különleges minőségű termékek előállítására is. Ide sorolható akár a vadon élő állatok zárt tartásban nevelése (dám, gím), akár az extra minőségű húst előállító wagyu marha magyarországi tenyésztése. Ezért gondolták már néhány évtizede a gazdálkodók, hogy megpróbálkoznak a strucc tenyésztésével Magyarországon. Anyagunk Béri Béla, a Debreceni Egyetem MÉK, Állattenyésztéstani Tanszék egyetemi docensének cikke alapján készült, a Magyar Mezőgazdaság cikke nyomán.

Vizsgálja a magyar struccágazat körülményeit és genetikáját a Debreceni Egyetem - Fotó: Pixabay, Simon Steinberger
A strucc Magyarországon

A strucc termékei sokféleképpen felhasználhatók. A húsa mellett a tojásai, a tolla és a bőre is keresett termék. Az állat Magyarországra a 90-es évek elején került be. Első tenyészete Hajdúnánáson, egy jelenleg is meghatározó tenyészkörzetben jött létre 1993-ban.

Egyesület után szövetséget szeretnének az emu- és strucctartók

A futómadár tenyésztők (emu, strucc) egyesületet alapítottak és próbálkoztak a terméktanács és szövetség létrehozásával is. De sajnos különböző okok miatt a mai napig nem történt meg Magyarországon a strucc besorolása. Továbbá a nyilvántartásának egységesítése, valamint a tenyésztés koordinálása és a tenyésztésszervezői feladatok meghatározása sem.

Ebben szerepet játszhatott az is, hogy a rendelkezések sem egyértelműek. A 2003-as FVM-rendelet haszonállatként ír a struccról és az emuról, ugyanakkor egy másik rendeletben a strucc és az emu tenyésztett vadnak minősül. A most induló kutatómunka feladata nem lehet a jogi háttér tisztázása, ám a magyarországi állomány genetikai alapjainak és teljesítményének felmérése igen.

A jelenleg ismert több száz tenyésztő és több ezer állat, köztük ezer tenyészállat megléte indokolja, hogy a hazai struccállomány kutatása és a tenyésztésszervezési rendszerekbe illesztése megtörténjen.

A magyar strucc fajta jogi háttere

A ma még érvényben lévő 1993-as évi CXIV. állattenyésztésről szóló törvény rendelkezik a fajtaelismertetésről és a tenyésztőszervezeti jogosultságról. A tenyésztési hatóság a tenyésztéssel foglalkozó szervezetet elismeri tenyésztőként, ha a szervezet fajtaelismertetésben részesített, vagy arra bejelentett fajtát tenyészt, a tenyésztési program megvalósításához megfelelő létszámú állatállománnyal rendelkezik, továbbá a szakszerű tenyésztői munkához szükséges szakember és felszerelés rendelkezésre áll.

A fajtaelismertetés során a hatóság megállapítja, hogy az adott fajta milyen tulajdonságokkal rendelkezik és ki jogosult azok forgalmazására. Adott fajtát csak elismert tenyésztőszervezet és kizárólag fajtaelismertetés alapján tenyészthet. A fajtával kapcsolatos bármilyen munkához az érintett és elismert tenyésztőszervezet hozzájárulása szükséges. A törvényi rendelkezések alól a törvény 46. §-a alapján kivételt tehetnek és engedélyezhetnek egy fajtával végzett tudományos kutatást valamely intézetnek, vagy egyetemnek.

A magyar struccágazat kutatása a tenyésztők szolgálatában történik

A Debreceni Egyetem Állattenyésztéstani Tanszéke több tenyésztő és az Országos Strucctenyésztők Egyesülete kezdeményezésére 2017 tavaszán kérelemmel fordult a Minisztériumhoz, hogy engedélyezze a magyar strucc fajtával végzett kutatómunkát.

A Földművelésügyi Minisztérium 2017. augusztus 30-án hozott határozatában engedélyezte a magyar struccfajtával végzett kutatásokat.

Így a fajta a kutatási program keretében használható és a tanszék által, illetve a kérelemhez csatolt együttműködési megállapodásokban megjelölt szervezeteknél, állattartóknál tartható. Az újabb tenyésztők bevonását előzetesen a tenyésztési hatóságnak írásban kell bejelenteni.

Természetesen a futómadarat az eddigiekhez hasonlóan a programon kívül is lehet tartani. A kutatási program ugyanis a magyar struccfajta későbbi elismertetését célozza.

A kutatómunka 2017-ben az állattartókkal történő kapcsolatfelvétellel és a feladatok tisztázásával indult, a konkrét adatgyűjtés a 2018-as évben várható.

Szépen kialakított struccfarm - Fotó: Pixabay, Markus Distelrath
Mi a vizsgálatok célja?

A kutatási program célja a hazai strucctenyésztés alapjainak lefektetése, az állomány genetikai hátterének és termelési körülményeinek felmérése. Tisztázni kell a különböző hím- és nőivarú egyedek genetikai besorolását, valamint a különböző küllemű egyedek rendszertani helyét.

Nehezíti a pontos kategorizálást, hogy a strucc (Struthio camelus) több alfajjal és hibriddel is rendelkezik.

A világon az arábiai, az észak-afrikai, a maszáj, a szomáliai és a dél-afrikai strucc ismert. Ezek az állatok testméretben, termelési paraméterben és a legismertebb besorolás szerint leginkább a nyaktoll színében térnek el egymástól. A vörös, kék és fekete nyakú strucc elkülönítése esetenként nem egyértelmű.

Magyarországra az elmúlt évtizedekben különböző genetikai hátterű tenyészállatok kerültek be, amelyek nagymértékben keveredtek.

Milyen vizsgálatok vezethetnek eredményre?

A populáció szerkezetének vizsgálatára napjainkban a mikroszatellit alapú elemzések a leginkább elterjedtek. A már meglévő és később beszállított tenyészállatok folyamatos ellenőrzésével, az adatok gyűjtésével és kiértékelésével jellemeznék a hazánkban tartott struccállomány tulajdonságait. Az eredmények ismeretében meghatározható egy fajta, vagy populáció genetikai sokfélesége, más populációktól, fajtáktól való genetikai távolsága és elkülöníthetősége.

Ezek az információk fontos segítséget jelentenek a meglévő állomány genetikai felméréséhez. A tenyészállatok genetikai vizsgálatával megalapozható azt a tenyésztői munka, amelynek eredményeként a magyar strucc viszonylag egységes küllemmel és termelési mutatókkal tenyészthető.

Ebben a cikkünkben olvashat arról, hogy komoly pénz van a strucctenyésztésben.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás