Cégünk, az ELCOM Kft., részt vett a november végén tartott Budapest Water Summit (BWS) vízügyi konferencián. Kiállítóként bemutattuk egyedülálló fejlesztésünket a 3D SUS térinformatikai rendszerünket, ami lehetővé teszi egyes fizikai és kémiai folyamatok ábrázolását, tanulmányozását a talajfelszín alatti rétegekben. Jelen kiépítésben kifejezetten a felszín alatti talajnedvesség eloszlásra, a felszín alatti változásokra / folyamatokra és azok hatása a talajminőségre és a növényélettanra koncentrálunk.

Rendszerünk feldolgozza a rendelkezésre álló (vagy felmérhető) geológiai, térképészeti, talajtani adatokat és ezeket összekapcsolja az online talaj paramétereket (pl.: talajnedvesség, talajhőmérséklet, összes sótartalom, stb.) mérő hálózattal.

A rendszer használata lehetőséget biztosít a felhasználók részére, hogy olyan folyamatokat tanulmányozzanak „in situ”, amire eddig nem volt egyszerű lehetőség. Gyakorlatilag láthatóvá válnak olyan tényezők, amelyek meglétéről lehet, hogy eddig is volt tudomásunk, de valós időben a változók tényszerű adatai és azok térbeli mozgása eddig követhetetlen volt. Ráadásul összekapcsolhatók a felszíni, a felszín feletti és alatti folyamatok, egy közös rendszerben végezhető komplex vizsgálat.

Forradalmi térinformatikai rendszer segíti a gazdákat az öntözésben
 

A használhatóságra vonatkozóan a legegyszerűbb példák, amelyek eredményeként parcellaszinten a talajfelszín alatt „láthatóvá” válik:

  • A lehullott csapadék, vagy öntözővíz felszín alatti mozgása és eloszlása, a talajnedvesség számszerű értékének megjelenítése a vizsgált parcella egész területének bármely pontjára, szelvényére
  • Aszályosodási – kiszáradási folyamatok
  • A talajban jelen levő sótartalom, a talajhőmérséklet

A fentiek alapján keletkezett mérési adatok és információk felhasználásával biztosítható:

  • A vízutánpótlással kapcsolatos döntéshozatal (öntözés, víz visszatartás, víz elvezetés)
  • Öntözési szükséglet előrejelzés a meteorológiai információk figyelembe vételével
  • Öntözés programozás a tényleges vízszükséglet, a leszivárgási sebesség kontrollálása, víz és energiaigény optimalizálása
  • Öntözés szükséglet növény specifikus meghatározása (gyökérzóna mélység vs. nedvesség eloszlás)
  • Talaj sótartalom figyelés (műtrágya felhalmozódás, szikesedés, stb.), megelőző lépések tervezése, kontrollálás
  • Növénytermesztés ideális lépéseinek prognosztizálása (vetési időpont, műtrágya kijuttatás, talajművelés mélysége – módja, stb.)
  • Művelési ág váltás tervezése (más, a helyi parcella tulajdonságokhoz jobban alkalmazkodó fajok kiválasztása)
  • Kísérleti fajta kiválasztás alátámasztása konkrét talajnedvességi adatokkal a konkrét talajtulajdonságú parcellán
A mérési adatok segítségével pontosabban meghatározható a vetés optimális ideje is
 

A lehetőségek felsorolása nem teljes, az igények, a műszaki fantázia sok lehetőséget tartogat, a lehetséges megoldások bővítésében, fejlesztésében szívesen részt veszünk!

Az egyedülálló fejlesztést az érdeklődők megtekinthetik a Magro.hu által rendezett Kukorica és Búza Konferenciasorozaton 2017. január 18-án a Debreceni Egyetemen, ahol a cég is kiállítja találmányát.

További információ a rendezvényről, és a részvételi szándék jelzése: http: www.magro.hu/konferencia

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Madárnak nézik a vásárlókat? Ismét csalók próbálkoznak tűzifával

2024.11.08.

A Pilisi Parkerdő Zrt. egyik vásárlójának jelzésére kezdett vizsgálatba a Nébih egy újabb tűzifás csalás ügyében.

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás