A világon egyedülálló gabonaszondát dobott piacra egy magyar fejlesztőkből álló startup vállalkozás. A megfigyelőrendszer olyan automatizált megoldást kínál a síktárolókban bekövetkező nedvesedés problémájára, ami néhány éve még elképzelhetetlen volt. A technológia alkalmazását agrármérnökök javaslatait felhasználva dolgozták ki. Az egyik legnagyobb előnye, hogy a szondák akkumulátorai 3-4 évig bírják töltés nélkül.

Az Agrárszektor írta meg, hogy a GrainMonitor ötlete 2019-ben vált igazán komollyá, amikor egy startup konferencián bemutatták a prototípust. Ezzel egyidőben elindult a termék gyártása is. Mózsa Ferenc, a vállalat egyik alapítója arról beszélt, hogy az okos gabonaszondával sikerült megoldást találni egy olyan problémára, ami hosszú ideje okozott komoly kihívást a mezőgazdaságban. A gazdák eddig csupán kézi hőmérővel tudták megnézni egy síktárolóba helyezett terménykupac belsejében lévő hőmérsékletet. Ez a módszer pedig nem elég pontos és megbízható. A GrainMonitor automatizált technológiájával viszont időt és energiát spórolhatnak meg a szakemberek.

Időt és energiát spórolhatnak meg a szakemberek a GrainMonitor automatizált technológiájával

Így működik a gabonaszenzor

Miután betárolják a gabonát, a munkatársak elhelyezik benne a szondákat. Ez rendkívül egyszerű, hiszen még csak zsinórja sincs. Agrárszakemberek javaslatai alapján alakítottuk ki a szempontrendszert, a velük folytatott konzultáció eredményeként 100 tonnánként egy eszközt javaslunk elhelyezni. Ettől persze el lehet térni – mondta Mózsa Ferenc. A cégvezető szerint az általuk kifejlesztett technológia csak Magyarországon 173 ezer gabonafélét termesztő cégnek nyújthat segítséget. Az informatikus mérnök hozzátette, hogy a rendszer a szenzorcsövön több ponton mérve óránként egy felhőbe továbbítja az információt. Ezt aztán egy mobilos applikáción vagy az interneten is nyomon lehet követni. Az alkalmazás továbbá jelez és SMS-t küld, ha bármelyik szonda átlépi a beállított hőmérsékleti értéket.

A szonda 3 méteres, a kilógó ponton páratartalmat és felszíni hőmérsékletet is mér, hogy legyen viszonyítási alapja a terménykupacban lévő hőmérséklethez. Mózsa Ferenc azt is elmondta, hogy az applikációban létre lehet hozni a valóságnak megfelelő virtuális raktárakat. Ezekben el lehet helyezgetni a szondákat, így segít a tervezésben. A fejlesztés hatalmas előnye, hogy a szondák 3-4 éves akkumulátoridővel rendelkeznek. Ez idő alatt tölteni sem kell azokat. Csak le kell bökni és kihúzni a terménykupacból, magyarázta a szakember.

Pontos és gyors állapotmérés

Mózsa Ferenc szerint a szenzorok használatával pontosabban és gyorsabban lehet reagálni az esetlegesen előálló problémákra, és akár ismétlődő folyamatokat is meg lehet figyelni. Napok alatt is sok minden történhet, egy felázás vagy egy beázás nagy károkat okozhat. A nedvesedés ugyanis mindig egy adott gócponton történik, ahol ezáltal elindul egy belső reakció. Ez rothadást és penészesedést eredményezhet. A terménykupac ezáltal elkezd hőt termelni, amit 0,1 Celsius-fokra pontosan lehet detektálni a szenzorokkal - mondta.

A GrainMonitor automatizált technológiája egyszerűen működik

Amennyiben nem kezeljük a problémát, elkezdhetnek szaporodni a kártevők, gombás fertőzések keletkezhetnek, beindulhat a csírázás és az összetapadás folyamata. A fejlesztéssel a megelőzést támogatjuk – közölte Mózsa Ferenc.

Így zajlott a fejlesztés

A GrainMonitort a 21 éves Német István fejlesztette, aki még gyakornokként ismerkedett meg Mózsa Ferenccel. Közösen gondolkoztak különböző szenzorok fejlesztésén. Ugyan a technológia hőmérője már elérhető volt a piacon, az azokban elhelyezett központi egység egy nagyon komoly fejlesztés. Ami pedig egyedivé teszi, az a sokéves üzemidő akkumulátorcsere nélkül. Technológiai újítás még az is, hogy a kommunikációra egy olyan hálózatot használnak, amit más nem. Bázisállomást sem kell telepíteni és zsinórral sem kell dolgozni. Egyszerűen kiveszik, bedugják és működik – fogalmazott Mózsa Ferenc.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás