Csak a magyarországi előállítás lehet a záloga annak, hogy a hazai földekbe kerülő vetőmag valóban mentes a génmódosított anyagoktól. A külföldről hazánkba érkező import vetőmagtételeknél ugyanis a fokozott ellenőrzések ellenére fennáll a veszélye annak, hogy GMO-mag kerül a szállítmányba.

Csak az idei első négy hónapban közel 660 import vetőmagszállítmánynál ellenőrizte a génmódosított szervezetek (GMO) jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A vizsgált tételek közül 26 nem ment át a szigorú rostán. A Nébih hatósági eljárást indít az érintett vállalkozással szemben, a szennyezett vetőmagot pedig megsemmisítették.

Takács Géza, a Vetőmag Szövetség elnöke lapunknak elmondta: csak az import vetőmagok esetében fordulhat elő, hogy génmódosított anyaggal szennyezett mintát találnak. Bár minden vetőmaghoz szükséges a küldő országban kiállított GMO-mentességi nyilatkozat, a dokumentum birtokában sem lehetünk biztosak abban, hogy valóban „tiszta” a szállítmány. Számos olyan eset volt az elmúlt időszakban, amikor a beérkezett, tanúsító nyilatkozattal rendelkező vetőmagról derült ki, hogy GMO-szennyezett. Takács Géza szerint, ha már csak a nyomát megtalálják a génmódosított anyagnak, mindegy, hogy pár tíz kilós, vagy több tonnás nagyságrendről van szó, az egész tételt meg kell semmisítani. – Nincs olyan, hogy valami kicsit szennyezett. Magyarország álláspontja egyértelmű, semmilyen mértékű szennyezettséget nem tolerál a rendszer – hívta fel a figyelmet.

Sok vetőmagról derült ki az elmúlt időszakban, hogy nem volt éppen GMO-mentes.
 

Elmondása szerint az import vetőmagok esetében gyakorlatilag lehetetlen garantálni, hogy egy tétel GMO-mentes. A vizsgálat során ugyanis egy több tonnás szállítmányból csak egy kis mintát vesznek, s ha abban a pár szemben van GMO-s, akkor a tételt szennyezettnek nyilvánítják. Viszont, ha a mintába nem került ilyen mag, az még nem jelenti azt, hogy a teljes szállítmány nem tartalmaz ilyet. – A pollent nem lehet megfogni. Ha egy dél-amerikai országban egymás mellett termesztenek GMO-s és nem GMO-s növényeket, akkor az előbbi könnyen „megfertőzheti” az utóbbit – mondta.

A Vetőmag Szövetség elnöke jelezte: a génmódosított anyaggal szennyezett vetőmagok ellen csak úgy tudunk védekezni, ha minden, hazánkban felhasznált vetőmagot itthon termelünk meg. Magyarország ugyanis garantálni tudja a GMO-mentességet. Hazánk teljes területe GMO-mentes, és a környező országokban – Románia kivételével – sem termesztenek ilyen növényeket. – Magyarországnak rendkívül kedvező adottságai vannak, a termelőknek pedig arra kell törekedniük, hogy az ország vetőmagigényét hazai forrásból biztosítsák – jegyezte meg. Meglátása szerint az, hogy a hatóságok időről-időre találnak kifogásolható tételeket a vetőmagszállítmányokban, azt jelzi, hogy a hazai ellenőrzési rendszer nagyon jól működik. Ezért nagyon kicsi az esélye annak, hogy bármilyen GMO-val szennyezett vetőmag kerüljön be a talajba.

A Nébih tájékoztatása szerint egyébként az elmúlt években nem történt kiugró változás a GMO-szennyezettségben, a vizsgálatok során évről évre hozzávetőlegesen ugyanannyi tételt semmisítenek meg. Ez egyrészt a fokozott hatósági ellenőrzéseknek, másrészt a vetőmag-forgalmazó cégek jogkövető magatartásának köszönhető. Az importtal is foglalkozó magyar és multinacionális cégek óvatosabbak lettek a nagy tételű vetőmag behozatalával és előzetes mintát kérnek be, amit bevizsgáltatnak a Nébih laboratóriumában – közölték.

Magyarország komolyan veszi a GMO-mentességet. Ezt jelzi az is, hogy a magyar kormány elsőként ülteti át a hazai jogrendbe a genetikailag módosított szervezetek köztermesztésének tagállami tiltását lehetővé tévő, új európai uniós szabályokat. Az erről szóló előterjesztést a földművelésügyi miniszter a napokban nyújtotta be az Országgyűlésnek. A törvénytervezet lehetővé teszi, hogy a GMO-k uniós engedélyezési eljárás során hazánk az Európai Bizottságon keresztül kérje, hogy az uniós engedély az ország területére ne terjedjen ki. Ha a kérelmező ettől függetlenül Magyarországon is forgalomba szeretné hozni a terméket, akkor Magyarország saját hatáskörben megtilthatja az adott növény termesztését.

Forrás: napigazdasag.hu

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás