Magyar világrekord, amire büszkék lehetünk
Tavaly igazán sikeres évet zárt a magyar agrárium. Több termesztett növény is rekord közeli termést ért el. Idáig csak körülbelüli adatokat lehetett olvasni, most azonban konkréten is kiderült, mennyi napraforgóterméssel lettünk világelsők 2016-ban és hogy mennyire hanyatlott a burgonyatermesztés hazánkban.
2016-ban az egy évvel korábbihoz képest 1,1 százalékkal nagyobb – 1040 hektár – területen termesztettek búzát a hazai gazdálkodók. Hektáronként 5,4 tonnás termésátlagot sikerült produkálni, így összesen 5,592 millió tonna termést takarítottunk be. Ezzel szemben a kukoricatermő terület 11 százalékkal csökkent, viszont közben 8,6 tonnás termésátlagot sikerült produkálni tonnánként, ami egy év alatt 49 százalékos emelkedést jelentett. Szakértők szerint a kiemelkedő kukoricatermést elsősorban a kedvező időjárási viszonyoknak köszönhettük.
Az FM sajtóközleménye szerint a repce is jól muzsikált tavaly, 16 százalékkal nagyobb termőhelyről közel 50 százalékkal több termést sikerült learatni, mint 2015-ben. A termésátlag összességében 28,4 százalékkal, hektáronként 3440 kilogrammra nőtt.
Hirdetés
A napraforgó vitte a pálmát
2016 elején biztosan nem számítottak a napraforgót termesztő gazdák arra, hogy ilyen kiemelkedő évet fognak produkálni mind termésátlag, mind össztermés szempontjából. Tavaly összesen 642 ezer hektáron termesztettek a gazdálkodók napraforgót, ez 2015-höz képest 4,2 százalékos növekedést jelentett. A termőhely növekedésével együtt az össztermés is jelentősen, 22 százalékkal emelkedett 2016-ra, összesen 1,9 millió tonna termény került le a táblákról. Erre az eredményre igazán büszkék lehetünk, ugyanis mi termeltük a legtöbb napraforgót az Európai Unióban. De ami még ennél is szebb: a termésátlag hektáronként 2950 kilogrammra nőtt, ez pedig világrekordnak számított 2016-ban.
Repcéből 16 százalékkal nagyobb területen közel felével több, 882 ezer tonna termést arattak le, a termésátlag tehát összességében 28,4 százalékkal, hektáronként 3440 kilogrammra nőtt.
A cukorrépa mennyisége 1,1 millió tonna volt, 18 százalékos növekedést mutatva, miközben a cukorrépa termesztés 16 ezer hektárnyi területe 2,8 százalékkal nőtt. A termésátlag 15 százalékkal volt magasabb a 2015. évinél hektáronként 67,5 tonna eredménynek köszönhetően.
A lucerna termésátlaga 14 százalékkal nőtt, hektáronként 5040 kilogrammra.
A burgonya - melynek betakarított területe 13 százalékkal (16 ezer hektárra) terménymennyisége 11 százalékkal (403 ezer tonnára) csökkent - kivételével a megfigyelt őszi betakarítású növények termésmennyiségéről az mondható el Magyarországon, hogy azok a 2016. évben egyértelműen magasabbak voltak az előző évihez képest.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés