A sertések szaporodási és légzőszervi szindrómája (a PRRS) olyan kínzó betegség, amely jelentősen ronthatja az országos sertésteljesítmény-adatokat. Ezért döntöttek úgy a magyar hatóságok, hogy teljesen kiirtják a vírust az országból. A program 2022 elején befejeződött. Hogyan sikerült? Szabó István PhD, DVM (Magyarországi Nemzeti PRRS Felszámoló Bizottság) írása a pigprogress.net-en jelent meg.  

A PRRS Magyarországon

Mint ismeretes, a sertések szaporodási és légzőszervi szindrómája a sertések egyik legjelentősebb fertőző betegsége, amely világszerte a legnagyobb gazdasági károkat okozza. Külföldi adatokat extrapolálva egy gyors becslés azt mutatja, hogy a PRRSv-fertőzések Magyarországon, ahol mintegy 4 millió vágósertés és 170 ezer tenyészkoca él, évente nagyjából 5 milliárd forint (kb. 14-15 millió euró) költséget okozhatnak.

Annak érdekében, hogy kiderüljön, hol fordul elő a vírus, egyértelmű meghatározásra volt szükség arra vonatkozóan, hogy egy gazdaság mikor tekinthető fertőzöttnek (Fotó: Pixabay)

A piaci lehetőségek növekedésének elősegítése

Ezért 2013-ban a magyar kormány sertés- és élelmiszerlánc-biztonsági stratégiája kiemelte a PRRS-vírus felszámolásának szükségességét, elismerve a sertéshústermelés nagy jelentőségét a magyar agrárgazdaság számára. Az Aujeszky-kór felszámolására irányuló program sikeres végrehajtását követően úgy gondolták, hogy a PRRS vírus minden magyarországi sertésből való kiirtása nagyban elősegítené a piaci lehetőségek növekedését.

Jogi háttér

A felszámolási program jogi hátterét 2014 januárjában határozták meg. A programot, állami részvétellel, az Európai Unió illetékes bizottsága hagyta jóvá. Magyarországon 19 megye és 1 további egység, a főváros, Budapest található. Ezek 7 uniós régióba vannak csoportosítva. A felszámolást regionális szinten kellett elérni. Mindegyik regionális egységben a PRRS-t a teljes sertésállományból meghatározott időn belül kellett felszámolni.

Anyagok és módszerek

Annak érdekében, hogy kiderüljön, hol fordul elő a vírus, egyértelmű meghatározásra volt szükség arra vonatkozóan, hogy egy gazdaság mikor tekinthető fertőzöttnek. Egy nemzeti rendelet előírta, hogy a PRRS-szel fertőzött sertések:

- jellegzetes klinikai tüneteket vagy post mortem elváltozásokat mutatnak, és a PRRSv jelenlétét virológiai vizsgálattal igazolják;

- kimutatható a PRRSv vagy annak genomja;

- a betegség tüneteit mutatják, és tenyész- vagy hízósertés-állományban tartják őket. A járási hatóság megállapította a betegség jelenlétét ezekben az állományokban;

- ugyanabból a mintából két különböző típusú szerológiai vizsgálat alapján szeropozitívak.

Három gazdaságtípus

A terv első szakaszában, a felügyeleti szakaszban a sertéstelepek három típusát azonosították, amelyek mindegyike saját rendszert kapott a felszámolás módjára vonatkozóan.

Hátsó udvari gazdaságok

A hatóság elrendelte az állományok kiirtását, állami kártalanítással, de újratelepítés nélkül.

Nagyméretű hízlalóegységek

A felszámolási terv e korai szakaszában, a sertések vágóhídra küldése után a helyiségeket gondosan ki kellett takarítani és fertőtleníteni kellett. Csak PRRS-mentes állatokat lehetett újratelepíteni.

Nagyméretű tenyészsertés-állományok

A nagyléptékű tenyészsertés-állományok vezetői teljesen szabadon dönthettek arról, hogy a PRRSv felszámolását teljes kiürítéssel-újratelepítéssel, az állomány bezárásával vagy vizsgálat és eltávolítás útján hajtják-e végre.

Alkalmazhattak szigorúbb telephelykezelési módszereket is; a fertőzési lánc megszakításának ésszerűsítését; vagy szisztematikus laboratóriumi vizsgálati eljárások bevezetését. A kritérium az volt, hogy a sertésállomány sajátos technológiai folyamataihoz illeszkedő optimális módszert találjanak. Ezzel a módszerrel egy illetékes hatóság által meghatározott időn belül nagy valószínűséggel PRRSv-mentes állapotot kellett elérni.

Elvileg a tenyészállományok immunizálása időkorlátozás nélkül is elvégezhető volt. A laboratóriumi módszereknek (ELISA, PCR) bármely korcsoportban bizonyítaniuk kellett, hogy az utódok PRRSv-mentesek. A hízlalási folyamat (beleértve a laktációt, a nevelést, a hízlalást) alatti vakcinázás nem volt megengedett ezekben a gazdaságokban. Ezért a vizsgálatok nem mutathatták ki az utódok szeropozitivitását. Minden állatnak PRRSv-mentesnek kellett lennie, még a vakcinavírustól is.

2019-től a származási állomány PRRS-mentességét a helyi hatósági állategészségügyi hatóságnak kellett igazolnia (Fotó: Pixabay)

Felszámolási szakasz

A folyamat második szakasza, a felszámolási szakasz 2017 novemberében kezdődött. A határozat megtiltotta a nem PRRS-mentes hízóállományok Magyarországra történő behozatalát. Csak PRRS-mentes nevelősertéseket lehetett hízlalásra használni. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy:

- Magyarországon csak PRRS-mentes gazdaságokból származó sertéseket lehetett hízlalásra használni;

- Ha a megérkezést követő 48 óra vagy 60 napos karantén után bármely diagnosztikai vizsgálat pozitív eredményt adott, a tenyésztőnek egy második vizsgálatot kellett elvégeznie. Ha az eredmény még mindig pozitív volt, a tenyésztőnek 15 napon belül el kellett adnia az állományt vágásra vagy Magyarországon kívülre kellett kihelyeznie;

- 2019-től a származási állomány PRRS-mentességét a helyi hatósági állategészségügyi hatóságnak kellett igazolnia.

Eredmények

Hátsó udvari gazdaságok

A megfigyelési szakaszban, 2012 és 2013 között a magyarországi háztáji telepeken az esetek közel 60%-ában tartottak sertést. A vizsgált háztáji gazdaságok közel 4%-ában mindkét évben PRRS-szeropozitív egyedeket találtak a megfigyelők. A felszámolási rendeletet követően a szeropozitív állatokat kivágták. Ez azt jelentette, hogy 2015. december 31-én a magyar kistermelői sertésállományok PRRS-mentes státusza tény volt. A kistermelői sertésállományok PRRS monitoring programjai a következő években minden évben megfeleltek ennek a mentes státusznak.

Egyetlen tenyészkocától származó minta sem volt PCR-pozitív. A PRRSv PCR-pozitivitás akkor volt megfigyelhető a kistermelői állományokban, amikor állatorvosi igazolás nélküli, szabálytalan állatszállítást végeztek, vagy amikor a fertőzött kistermelői sertések kis egységekben álltak hízlalási céllal.

Nagyüzemi tenyészetek

A 470 magyarországi nagyüzemi tenyészetből 345 volt PRRSv-mentesnek minősítve (73%). 2014 elején 125 (27%) PRRSv-fertőzöttnek minősült. A 470 tenyészetben a kocák száma 186 404 volt. A fertőzött gazdaságokban 68 226 (37%) koca volt.

Az állományok átlagos kocaszáma 396 volt; az átlagos kocaszám a nem fertőzött és a fertőzött gazdaságokban 343, illetve 546 volt. Húsz gazdaság kivételével mindegyik a fialástól a befejezésig típusú volt. A felszámolási folyamat során 40 nagyüzemi tenyészet, amely eredetileg PRRSv-mentes volt, fertőződött meg.

Így összesen 165 nagyüzemi tenyészetnek kellett saját felszámolási tervet készítenie. Közülük 94-ben a vírust az elnéptelenedés-újratelepítés módszerével (69 111 kocával) irtották ki. 6 gazdaság érte el a vakcinamentes (VF) státuszt. Mások, amelyek a minősítés során szeronegatívak voltak, hízók tenyésztésére tértek át, vagy teljesen kiszálltak a sertéságazatból.

A hasonlósági hálózatelemzés alapján a csoport meg tudta határozni a fent említett 40 nagyméretű sertéstartó gazdaság fertőzésének okát. Körülbelül 40%-uk importált nevelősertéseken keresztül fertőződött meg PRRSv-vel. Az esetek csaknem 50%-ában az ok a járműszállítás volt.

2022 februárjában a felszámoló bizottság kijelentette, hogy a nagyüzemi tenyésztelepek 99%-a PRRSv-mentes.

Nagyüzemi hízlaló gazdaságok

2015-ben a magyar állategészségügyi hatóságok által nyilvántartott 307 nagyüzemi hízlaló gazdaságból 188-ban (61,2%) tartottak PRRS-pozitív állatokat. Ezekben a gazdaságokban az összes hízóhely 63,9%-a PRRS-pozitív volt. Országos szinten nem volt szignifikáns különbség a fertőzött és a fertőzésmentes állományok száma között gazdaságonként. 2013-ban a Magyarországra hízóként érkező sertések 46%-a Hollandiából származott. Németországból 39%, Szlovákiából 12% érkezett. A többi Dániából, Ausztriából, Csehországból és Szlovéniából érkezett.

2016-ban a Magyarországra irányuló hízósertés-behozatal 46%-a Hollandiából, 33%-a Németországból, 10%-a Dániából, 6%-a pedig Szlovákiából származott. A PRRS felszámolása és a nagyüzemi hízlalóegységek behozatalára vonatkozó új szabályok jelentős változásokat idéztek elő a Magyarországra sertést exportáló országok számára: a Hollandiából importált sertések száma jelentősen csökkent, ugyanakkor a Dániából, Csehországból és Szlovákiából importált sertéseké nőtt.

A felszámoló bizottság szerint a magyarországi sertésegységek PRRSv-mentes státuszának megőrzésére a legnagyobb veszélyt a nevelősertések importellenőrzésének elégtelensége jelenti (Fotó: Pixabay)

A PRRS felszámolásának jelenlegi helyzete a hízóknál

2021 végén minden magyarországi nagyüzemi hízósertés-egység PRRSv-mentes volt. A felszámoló bizottság szerint a magyarországi sertésegységek PRRSv-mentes státuszának megőrzésére a legnagyobb veszélyt a nevelősertések importellenőrzésének elégtelensége jelenti. A bizottság hisz a 2017-től bevezetett, sőt szigorított szabályok hatékonyságában, amikor Magyarország a PRRSv-mentes státuszt igazoló hatósági bizonyítványt kért a nevelősertések származási állományáról.

A PRRS magyarországi felszámolásának költségei

Végül, de nem utolsósorban: mibe került ez az egész művelet? 2014 és 2022 között évente mintegy 600-800 millió forint (1,7-2,2 millió euró) állt rendelkezésre kártalanításra. Az állam a teljes beruházást 7 milliárd forintra (20 millió euró) számolta. Jelentős összegeket költött elnéptelenedésre-újratelepítésre. A programhoz összesen 80 000-100 000 laboratóriumi vizsgálatra volt szükség, mind a kis létszámú, mind a nagy létszámú sertésállományok esetében.

Emelkedett a külső biológiai biztonsági státusz

A PRRSv felszámolása mellett a program során a gazdaságok külső biológiai biztonsági állapota általában véve jelentősen javult. Ez a fejlődés az antibiotikum-felhasználás csökkentésére is pozitív hatással lesz. Erre a hatásra vonatkozóan még nem készültek kutatások.

By: Szabó István PhD, DVM, Magyarországi Nemzeti PRRS Felszámoló Bizottság.

Ez a cikk a 2022. május 11-13. között Budapesten megrendezett European Symposium for Porcine Health Management (ESPHM) konferencián elhangzott előadás rövidített, szerkesztett és jóváhagyott változata.  Az eredeti cikk társszerzői: Nemes Imre, Bognár Lajos, Abonyi Tamás, Terjék Zsolt, Molnár Tamás és Bálint Ádám.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás