Magyarországon inkább a gumós zellert, míg a nyugat-európai országokban a szárzellert termesztik. Itthon a vörös cékla mellett megjelentek a sárga és fehér gumójú fajták is. Az Európai Unióban mintegy 400 ezer tonna gumós zellert termelnek, a legnagyobb termelők Lengyelország, Németország és Hollandia. A közösség belső piacán a legtöbb gumós zellert Hollandia (83,6 ezer tonna), valamint Belgium (21 ezer tonna) értékesítette 2017-ben. A vezető gumószeller-importőrök Belgium (18,5 ezer tonna) és Franciaország (15,9 ezer tonna) voltak. A gumós zeller külkereskedelmi egyenlege pozitív.
Az Európai Unióban mintegy 400 ezer tonna gumós zellert termelnek (Fotó: Pixabay, MabelAmber)
A szárzeller legnagyobb uniós termelői Olaszország, Spanyolország és az Egyesült Királyság, a termésmennyiség évente 310 és 330 ezer tonna körül alakul. A közösség belső piacán a legtöbb szárzellert Spanyolország (83,3 ezer tonna), valamint Olaszország és Belgium (8, illetve 7,4 ezer tonna) értékesítette 2017-ben, míg a vezető szárzellerimportőr az Egyesült Királyság (68,2 ezer tonna) volt. A közösség szárzeller-külkereskedelmi egyenlege évek óta pozitív, a legnagyobb célpiac Litvánia (2,9 tonna), majd Svájc (1,5 tonna) és harmadikként Hollandia (1,3 tonna) következett a sorban 2017-ben. Magyarországon a zeller nem szerepel a legnépszerűbb termesztett zöldségek között. A gumós zellert szabadföldön termesztik, vetésterülete csökken. Évente 0,5-0,8 kilogramm körül alakul a gumós zeller egy főre jutó fogyasztása. A KSH adatai szerint a zellergyökér termése 44 százalékkal 6,32 ezer tonnára csökkent 2016-ban az egy esztendővel korábbihoz képest. A gumós zeller kínálata az elmúlt években a hazai termés 25-30 százalékát kitevő importtal egészült ki. A behozatal (elsősorban Hollandiából) 20 százalékkal 2,23 ezer tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest, a zeller kivitele 12 százalékkal 1,09 ezer tonnára nőtt ugyanekkor. A legnagyobb célpiac Románia volt, ahová a kiszállított mennyiség 92 százaléka került. A gumós zeller külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. Értékét tekintve a gumós zeller behozatala 21 százalékkal 368 millió forintra csökkent, a kivitele 3 százalékkal 216 millió forintra nőtt 2017-ben az előző évihez képest. A szárzeller külkereskedelmi forgalma elmarad a gumós zellerétől, az egyenlege szintén évek óta negatív. A behozatal – döntően Hollandiából – 38 százalékkal (489 tonnára) mérséklődött 2017-ben az előző évihez képest. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi kilogrammos kiszerelésű gumós zeller ára átlagosan 16 százalékkal (223 forint/kilogramm) volt magasabb 2018 1–15. hetében, mint egy évvel korábban. A darabos kiszerelésű termék átlagosan 50 százalékkal magasabb, 165 forint/darab áron volt jelen a kínálatban. A hollandiai gumós zeller hamarabb futott ki a kínálatból és nagykereskedelmi ára 16 százalékkal 154 forint/kilogrammra csökkent 2018 1–11. hetében az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva, így az importterméket a belföldinél alacsonyabb áron kínálták.
Olaszország és Hollandia a fő céklatermelők az EU-ban
A közösség belső piacán a legtöbb céklát Olaszország (58,1 ezer tonna), valamint Hollandia (50,7 ezer tonna) értékesítette 2017-ben. A vezető céklaimportőrök Németország (67,1 ezer tonna) és Franciaország (43,7 ezer tonna) voltak. Németországban a céklát a nagybani piacokon átlagosan 0,77 euró/kilogramm áron kínálták a 15. héten (2017-ben 0,78 euró/kilogramm volt ugyanekkor). Magyarországon a cékla elsősorban feldolgozva kerül forgalomba. A hagyományosan téli savanyúságként fogyasztott cékla táplálkozásban betöltött szerepe alaposan megváltozott az utóbbi években. Salátakeverékekben, szendvicsekben is kínálják, és céklalé, céklachips is bővíti az egészséges élelmiszerek választékát. Ennek köszönhetően a cékla fogyasztása növekszik. A vörös mellett megjelentek a sárga és fehér gumójú fajták is. A cékla (retekkel, más hasonló gyökérfélékkel) külkereskedelmi egyenlege negatív. A behozatal (elsősorban Németországból) 14 százalékkal 7,4 ezer tonnára nőtt, míg a kivitel (döntően Romániába) 21 százalékkal 2,2 ezer tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest. Januárban a behozatal 7 százalékkal 823 tonnára emelkedett, a kivitel 21 százalékkal 99 tonnára csökkent. Értékét tekintve a cékla behozatala 33 százalékkal 1,26 milliárd forintra, kivitele 5 százalékkal 755 millió forintra csökkent 2017-ben az előző évihez képest. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi kilogrammos kiszerelésű cékla ára nem változott (110 forint/kilogramm) 2018 1–15. hetében az előző év azonos időszakához képest. Forrás: AKI

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás