A Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozat második, debreceni rendezvényén az egyik előadás témája a “magyar kukoricatermesztés eredménye európai összehasonlításban” lesz. A prezentációt pedig a házigazda Debreceni Egyetem professzorától, Dr. Nagy János, Széchenyi díjas egyetemi tanártól hallhatjuk. Ő az egyik alapítója a debreceni – Európában egyedülálló – szántóföldi komplex tartamkísérletnek, és több külföldi és hazai egyetem díszdoktora, valamint az Ukrán Tudományos Akadémia külső tagja. MTA-díjas „Kukoricatermesztés” című könyvét angol, spanyol, orosz és ukrán nyelven tankönyvként is használják. Előadásában a növénytermesztési tényezők kölcsönhatásairól, a kutatások legújabb eredményeiről, a precíziós kukoricatermesztésről számol be. A konferencia részleteiről a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Milyen problémákkal szembesülnek a gazdák e téren?

Elég sokrétű a feladat. A legnagyobb kihívás a precíziós kukoricatermesztés. Jelentős változás, hogy a gazdaságokban egyre több új okos eszköz jelent meg az erőgépeknél. Ez nagy áttörést jelent, mert ezek a gazdák nagy fogékonysággal és odaadással igyekeznek kihasználni az új technológiai erősségeket.

Prof. Dr. Nagy János alapítója a debreceni – Európában egyedülálló – szántóföldi komplex tartamkísérletnek. Több külföldi és hazai egyetem díszdoktora, az Ukrán Tudományos Akadémia külső tagja. MTA-díjas „Kukoricatermesztés” c. könyvét angol, spanyol, orosz és ukrán nyelven tankönyvként is használják. Előadásában a növénytermesztési tényezők kölcsönhatásairól, a kutatások legújabb eredményeiről, a precíziós kukoricatermesztésről számol be.
A precíziós gazdálkodás a megoldás?

A precíziós gazdálkodást leegyszerűsítve nagyon egyszerű összefoglalni: a folyamatokat pontosabban érdemes elvégezni, mint eddig. Ez minden egyes szakmai feladatra vonatkozik, akármelyik elemet vesszük példának. Ez energiát, időt és költséget is megtakarít a gazdának. Ráadásul ezt úgy teszi, hogy nem csökkennek a hozamok. Sőt, ha ezek a technológiai elemek összeadódnak, még nagyobb termésátlagokat, de mindenképpen jobb minőséget lehet elérni.

Milyen teendők vannak még?

További nagy feladat a vízmegőrzés. Minden részfolyamatnál nagyon fontos, hogy a meglévő csapadékvizet és talajnedvességet megtartsuk. Nem olyan nagy ráfordítással, az adott terület tulajdonságainak megfelelve választható ki például az oda pontosan illő kukoricahibrid. Nagy különbségeket mérünk a kutatás alatt az egyes hibridek között, ezért erre érdemes nagyon odafigyelni. 3 tonnától 7 tonnáig terjed az a skála, amivel kevesebb a termés, ha nincs meg az intenzív tápanyagutánpótlás.

Az egyetemi kutatási eredmények alapján azt tapasztaljuk, hogy az egy hektáron termő 70 ezer tő fele, 35 ezer mindig többet terem, mint a később kelő. A gazdáknak mindent el kell követniük, hogy egyöntetű kelést érjenek el. Így elkerülhetik a terméskiesést.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.
Mióta gazdálkodnak a kísérleti területen?

A telepen 1986 óta folytatunk tartamkísérletet, az egyetem pedig 1978 óta foglalkozik a vizsgálatokkal. Valamennyi hibridet, ami forgalomban van, igyekszünk minden évben elvetni. Fajtakísérletben mindet kódoljuk és megvizsgáljuk. A Látóképi központban több tízezer parcellán végzünk kísérleteket, egy-egy parcella egy hektáros. A műtrágya kijuttatás hatásainak vizsgálata mellett öntözéses kísérleteket is végzünk.

Mivel küzdenek a kisebb területen gazdálkodók?

A kisebb gazdaságoknál a hatékony tápanyagellátásnál a legnagyobb különbséget a vízellátás okozza. Emiatt nagyon nehéz meghatározni a kijuttatandó tápanyag megfelelő mennyiségét. De arról is bemutatok majd diákat, hogy a tartamkísérletek során egyes genotípusok hogyan reagálnak az odaadott műtráágyára. Mert Magyarországon műtrágyázás nélkül nem lehet megfelelő jövedelmet elérni. Enélkül a bevételek nem fedezik a ráfordításokat. A műtrágya átfordítja ezeket haszonba. De az is fontos, hogy a 4 millió hektár feletti szántóterületen nem adnak vissza annyi tápanyagot a magyar gazdák, mint amennyi tápanyagot onnan a termésekkel elvettek. Erre jobban oda kéne figyelni.

Hogyan fejlődik tovább az ágazat?

A német, holland, kanadai egyetemek munkáit látva az egyszerű, okos szenzorok elterjedését jósoljuk. Ezek a gépek lehetővé teszik a kukorica hibrid kiválasztása után a precíz tőszám és a permetezés beállítását is. Ezek a szenzorok, ha továbbfejlődnek és olcsóbbak lesznek, az óriási előrelépést jelent majd. Ezzel igazán pontos precíziós gazdálkodást lehet majd elérni.

Tudjon meg még többet a növénytermesztési tényezők kölcsönhatásairól, a kutatások legújabb eredményeiről, a precíziós kukoricatermesztésről és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra  a Debreceni Egyetemre 2018. január 18-án, ahol 16 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás