Májkárosodást és rákot is okozhatnak a gabonafélékben rejtőző toxinok
Egyre nagyobb problémákat okoz az éghajlatváltozás a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban. A növekvő hőmérséklet miatt ugyanis a megfigyelések szerint egyre több olyan toxin halmozódik fel a gabonafélékben, melyek komoly egészségügyi kockázatot okozhatnak az emberi szervezetben. Ezek a toxinok akár rákot is okozhatnak, ha túlzottan nagy mennyiségben kerülnek be a szervezetbe.
A probléma sajnos többrétű. Az egyik felét a problémának az okozza, hogy a növények felveszik a talajból a nitrátokat, amiket normális esetben savakká és fehérjékké – másképpen mondva tápanyaggá alakítanak. Ez az átalakítási folyamat azonban a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan lelassul, ezért a nitrát felhalmozódik a növényekben. Mi és az állataink így fogyasztjuk el a növényekből készült ételeket, ami komoly egészségügyi kockázattal járhat.
Sajnos, az alapvetően fontos gabonaféléinkben – búza és kukorica – is megfigyelték ezt a jelenséget, így mindannyiunkat fenyegetnek a nitráttal túltelített növények okozta veszélyek.
Hirdetés
Ha ez még nem lenne elég, az egyre csapadékosabb és így párásabb nyarak kedveznek a gombák szaporodásának is a növényeken. Ezek között van egy, a Fusarium, amely számtalan gabonafélénken megtelepedik, mikotoxinokat termel és ezek a toxinok bekerülnek az élelmiszereinkbe is. A mikotoxinokat szervezetünk képtelen feldolgozni, napról napra halmozódnak és egyre nagyobb eséllyel fogják kifejteni káros hatásukat.
Többek között erős rákkeltő hatásukról ismertek, de a hormonháztartást is csúnyán fel tudják borítani. A mikotoxinok mellett az aflatoxinok is komoly problémákat képesek okozni az emberi szervezetben: májkárosodást, rákot, vakságot is okozhatnak, gyermekeknél pedig fejlődési rendellenesség is megfigyelhető a fertőzésük következményeként.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés