A hazai öntözésfejlesztés közeljövőjéről is szó volt a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács “Változások 2020” című évnyitó konferenciáján, Gödöllőn. A kitűzött cél, hogy a jelenleg 100 ezer hektár alatti öntözött terület a kétszeresére növekedjen 2030-ig. Ennek megvalósításában Nagy János, az Agrárminisztérium földügyekért felelős helyettes államtitkára szerint jól áll az ország.

A Magyar Mezőgazdaság számolt be róla, hogy az öntözésfejlesztéshez 2030-ig évente 17 milliárd forintot ad a kormány, és további források nyerhetők el a tevékenységre a Vidékfejlesztési Programból. Már megtörtént az állami főművek és harmadlagos csatornák felmérése, valamint a Nemzeti Földügyi Központ végzi az öntözési igazgatási feladatokat. Kidolgozták a Mezőgazdasági Vízhasználat Információs és Ellenőrzési Keretrendszert (VIZEK), amely többek között a vízfelhasználók adminisztrációs terheit csökkenti a szakhatósági eljárások egyszerűsítésével. A fejlesztések kereteit megadó öntözéses gazdálkodásról szóló 2019. CXIII. törvény végrehajtási rendelet megjelenését pedig a helyettes államtitkár idén májusra ígérte.

Az öntözésfejlesztés és a vízgazdálkodás javítása a magyar mezőgazdaság egyik komoly feladata

Egy projektre legfeljebb 90 millió jut

A mezőgazdasági öntözési célú vízfelhasználás hatékonyabbá tétele érdekében támogatják majd az elismert öntözési közösségeket a már meglévő öntözőrendszerek fejlesztése, illetve új öntözési beruházások létrehozása céljából. Az egy projektre adható támogatási összeg legfeljebb 250 ezer euró, vagyis mai áron 90 millió forint lehet, a támogatási intenzitás pedig elérheti a 90 százalékot is. A támogatottaknak legalább 5 évig működtetniük kell a beruházást. A cikk szerint Vidékfejlesztési Programban a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztését célzó felhívás mezőgazdasági termelők, illetve csoportjaik részére jelenleg is pályázható. Az 50 százalékos támogatási intenzitás kollektív beruházás esetén 20 százalékkal növelhető, a fiatal gazdák pedig további 10 százalékra jogosultak. A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy igyekeznek a kertészek számára is elfogadható megoldást találni az eddig be nem jelentett öntözési célú kutak legalizálására. A cél, hogy a folyamat minél kevesebb adminisztratív és pénzügyi terhet okozzon a felhasználóknak. A teljes riportot itt lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás