A malacok egészséges életkezdése jelentős hatással lehet az állatok egészségére és teljesítményére egész életük során. Ennek eléréséhez kulcsfontosságú, hogy korai életkori táplálásukra összpontosítva a születés után a lehető leghamarabb kedvező mikrobapopuláció alakuljon ki.

Nagy érdeklődés övezi a természetes táplálkozási stratégiák javítását a fiatal sertések bélrendszere egészségének és fejlődésének elősegítése érdekében, azzal a céllal, hogy maximalizálják az egész életen át tartó növekedési teljesítményt, és minimalizálják az antibiotikum-használatot.

Ha a bélrendszer nem egészséges, és nem működik optimálisan, a malac általános egészségi állapota, jólléte és teljesítménye látja kárát (Fotó: Pixabay)

De mit is jelent valójában a „bélegészség” kifejezés?

A közelmúltban számos cikk és áttekintés adott általános kritériumokat – olvasható a pigprogress.net cikkében – a fiatal sertések bélrendszere egészségi állapotának értékelésére, amelyek a következők:

– a takarmány hatékony emésztése és felszívódása;
– stabil és megfelelő mikrobapopuláció;
– hatékony bélrendszeri immunrendszer;
– betegség hiánya;
– védő és funkcionális bélgát.

Ha a bélrendszer nem egészséges, és nem működik optimálisan, a malac általános egészségi állapota, jólléte és teljesítménye látja kárát. Ezért ahhoz, hogy a malacoknak a lehető legjobb életkezdést biztosítsák, a tenyésztőknek a bélben lévő kedvező mikrobiális közösségek elősegítésére, a bélszerkezet optimalizálására kell összpontosítaniuk a hatékony tápanyagfelszívódás biztosítása érdekében, valamint az immunrendszer támogatására, mivel ezek az összetevők mindegyike szorosan összefügg a bél egészségével.

A bélrendszer beoltása kedvező organizmusokkal

Létfontosságú, hogy a bélrendszert a születés után a lehető leghamarabb „beültessük” a megfelelő baktériumokkal. A bélben elsőként megtelepedő organizmusok határozzák meg a bélflóra összetételét azáltal, hogy megteremtik a komplex mikrobiális közösség kialakulásához és az optimális építészeti fejlődéshez szükséges mikrokörnyezetet. A megfelelő bélflóra kialakításával a malacok javulást mutatnak a korai növekedésben, a takarmányhasznosításban, az egyenletességben és az életképességben.

A kedvezőtlen mikroorganizmusok kigyomlálása

A bélben káros, patogén mikrobák is lehetnek (pl. enterotoxikus Escherichia coli), amelyek károsíthatják a bélbolyhokat. Ezért fontos, hogy „kigyomláljuk” őket, mielőtt még a bélnyálkahártyához tapadnának, és eléggé elszaporodnának ahhoz, hogy betegséget okozzanak.

A kedvezőtlen organizmusok kötődési mechanizmusainak blokkolásával egy 1. típusú fimbria-blokkolóval csökken a bélben lévő kedvező organizmusokkal (pl. Bifidobacterium és Lactobacillus) való versengési képességük.

A káros mikrobáknak való kitettség minimalizálása hozzájárul az állat természetes védekezőképességének javításához és a betegségből való felépülési idő lerövidítéséhez.

A bélrendszer jobb egészségének biztosítása

Az SFW „gyomos” összetevője szerves részét képezi a malacok bélrendszeri egészségének. Biztosítja az immunrendszer javulását, és a program hatékonyságának 80%-át teszi ki. Az SFW-programba olyan takarmány-alapanyagokat építenek be, mint az Actigen (Alltech), amelyek bizonyítottan segítenek fenntartani a bélrendszer egészségét, és támogatják a bélmikroflóra normalizálódását. Ez pedig segíthet csökkenteni az antimikrobiális rezisztencia kialakulásával kapcsolatos kockázatokat.

A fiatal malacok bélműködésének javítására összpontosító vizsgálatokból származó legújabb adatok azt mutatták, hogy az SFW program segíthet csökkenteni az E. coli kötődését és a Salmonella Dublin sertésbélsejtekhez való tapadását.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás