A Kárpát-medencében a klímaváltozás hatására egyre több növényfaj tűnhet el, amelyek korábban jól alkalmazkodtak a régió éghajlatához. Míg a málna szinte teljesen eltűnt, addig olyan mediterrán növények, mint a füge és néhány banánfajta, egyre gyakrabban fordulnak elő Magyarországon. A változó klimatikus viszonyok és az agráriumra gyakorolt negatív hatások központi témai a Kárpát-medencei Nagy Diák Agrárteszt 4. – Mezőgazdálkodj okosan! online vetélkedőnek, amelyet a DUE Médiahálózat hirdetett meg, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakmai támogatásával.

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora és agrármérnöke hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás az agrárium számára azonnali és átfogó szerkezetváltást követel meg. Kiemelte, hogy a talajhasználat és a területek kezelése drámai változtatásokra szorul. Például a hagyományos szántást egyre több helyen el kellene hagyni, mert az jelentős nedvességveszteséget és talajromlást okoz. Szántás helyett modern, talajkímélő technológiákat kellene alkalmazni, amelyek fenntarthatóbb megoldásokat kínálnak a termőtalaj megőrzésére.

füge
Fotó: Pixabay

A klímaváltozás másik fontos kihívása a vízgazdálkodás. Nem feltétlenül a csapadékmennyiség csökkenése jelenti a problémát, hanem az egyre növekvő hőmérséklet miatt bekövetkező intenzív párolgás, ami megakadályozza a víz hasznosulását a talajban. Ráadásul a csapadék egyre inkább szélsőséges időjárási események formájában érkezik, ami megnehezíti a tárolást és a hasznosítást. Gyakori, hogy rövid idő alatt hatalmas mennyiségű eső esik, amit a talaj nem képes elnyelni, és megfelelő vízelvezető rendszerek hiányában kárba vész.

A rektor hangsúlyozta, hogy a magyar agrárium talajhasználati rendszereit sürgősen hozzá kell igazítani az új éghajlati viszonyokhoz. A jelenlegi magyar éghajlat inkább hasonlít az 1950-es évek dél-európai klímájához, ezért a növénytermesztést és az állattenyésztést is ennek megfelelően kell átalakítani. A technológiai fejlesztések mellett a termesztett növény- és állatfajok kiválasztását is új alapokra kell helyezni.

Egyre több olyan növényfaj tűnik el, mint például a málna és a szeder, amelyek egykor kedvező körülmények között fejlődtek a Kárpát-medencében. Ma már csak néhány száz hektáron termelnek málnát az országban, szemben a korábbi több ezer hektárral. Ezzel szemben olyan növények termesztése válik lehetővé, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak Magyarországon.

A rektor szerint az idő ellen versenyt futunk, mivel a magyar gazdák és a hazai gazdaság évről évre jelentős károkat szenvednek el a klímaváltozás miatt. Ugyanakkor pozitív lehetőségek is rejlenek a kihívásokban. A növénytermesztéshez kapcsolódó feldolgozóipar és élelmiszeripar, különösen a gabonafélékre és kukoricára alapozva, hatalmas potenciált kínál, amelyet eddig még nem aknáztunk ki teljesen.

Forrás: novenyvedoszer.hu

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás