Holland kutatók és német szakemberek szerint lehetséges egy területet egyszerre termőföldként és napelemparkként is hasznosítani. A világ legjobb agrár-felsőoktatási intézménye, a Wageningeni Egyetem és német BayWa azzal kísérletezik, hogyan lehetne hatékonyan és eredményesen kombinálni a napenergiát és a bogyós gyümölcsök termesztését. Szerintük az AgriPV megoldás javítja a gyümölcsök minőségét, csökkenti a víz elpárolgását a földekből, valamint a gyümölcstermesztéssel járó költségeket is.

A Future Farming cikke alapján az Agrárszektor írta meg, hogy a müncheni székhelyű BayWa AG egyre több mezőgazdasági és napenergiát termelő agrofotovoltaikus (AgriPV) rendszert telepít Európában. A legutóbbi nagy beruházásuk a kontinens eddigi legkomolyabb ilyen rendszerének installálása volt egy holland málnatermesztő gazdaságban, Babberich településen.

A málnaültetvény és a napelem találkozása Babberich településen

A holland Wageningeni Egyetemmel együttműködve a német cég azt szeretné alaposabban megvizsgálni, hogyan lehet a termőföldekre telepített napelemeket eredményesen és hatékonyan összehangolni a különféle bogyós gyümölcsök termesztésével. A BayWa AG szerint a mezőgazdasági termőföldeken telepített napelemek megvédhetik a növényeket a klímaváltozás miatt egyre szélsőségesebbé váló időjárástól, eközben pedig hozzájárulhatnak az éghajlat védelméhez azzal, hogy zöld energiát állítanak elő. A cég szerint a föld ilyen kettős célú felhasználásában hatalmaslehetőségek vannak, különösen a gyümölcstermesztés területén.

Fóliasátrak és sok műanyag hulladék helyett napelem alatt nőhet a málna az AgriPV rendszerek használatával - Fotó: illusztráció, Magro.hu - CSZS

10 ezernél is több napelem a 3,2 hektáron

A BayWA AG egy holland céggel, a GroenLevennel együtt építette fel az AgriPV parkot Babberichben. A létesítmény 10250 napelemből áll és egy 3,2 hektáros málnaföldön van. A rendszer annyi áramot termel, amivel nagyjából 1250 háztartást lehet ellátni zöld energiával. A napelemek alatt pedig gondtalanul növekedhet a málna. A projekthez a BayWa egy félig átlátszó napelemet fejlesztett ki, amely az alatta levő málna számára a növekedéshez elég fényt enged át. Ugyanakkor meg is védte a növényeket a jégverés, a hevesebb zivatarok és a közvetlen napfény káros hatásaitól.

A napelemek telepítéséig Piet Albers helyi málnatermesztő a hagyományos fóliasátrakkal védte a bokrait, amelyeket azonban 6 évente rendszeresen cserélni kellett. A telepítő cégek szerint az AgriPV technológia alkalmazásával a termelő időt és pénzt takaríthat meg, és a jövőben kevesebb hulladékot termel a gyümölcsök termesztésével. Az írás nem szól arról, hogy a napelemrendszerek előállítása mekkora környezetterheléssel jár a fóliasátras termesztéshez képest.

Drónfelvételen a kísérleti helyszín Hollandiában

További gyümölcsök következnek

A BayWA AG a következő négy AgriPV rendszer megvalósításakor azt is vizsgálja majd, hogy a panelek alatt történő termesztés mennyire életképes egyéb bogyós gyümölcsöknél, például ribizlinél, áfonyánál, szedernél és epernél. A német cég szenzorokkal fogja vizsgálni a panelek alatti időjárási viszonyokat, valamint a növények egészségét és a gyümölcsök növekedését. A BayWa AG továbbá együttműködik alma- és körtetermesztőkkel is, hogy hamarosan ezeket is bevonhassa a kísérleti projektekbe. A cél az, hogy tovább népszerűsítse az AgriPV technológiát, és bemutathassa: az innováció javítja a gyümölcsök minőségét, csökkenti a víz elpárolgását a talajból, valamint alacsonyabban tartja a gyümölcstermesztés költségeit is. A fejlesztésről ezen a hivatkozáson lehet többet megtudni angol nyelven.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás