A mangalica és a báznai sertés a különböző leírásokban kivétel nélkül magyar eredetűként vannak feltüntetve. Magyarországon a mangalica zsírsertés az egyetlen őshonos sertésfajta, a báznait pedig mangalica kocák és berk kanok keresztezésével tenyésztették ki 1872-től, az erdélyi Báznán, a mai Szeben megyében.

A mangalica eredete

József nádor 1833-ban látogatást tett Milos szerb fejedelem topcsideri birtokán, ahonnan ajándékba kapott 10 kocát és 2 kant a szerbek zsíros sumadia sertésének Knyáz-Milos vonalából. Ezeket az állatokat József nádor kisjenői birtokán te­nyésztett szalontai és bakonyi állományainak keresztezésére használta fel. Ezt pedig olyan nagy sikerrel tette, hogy az 1840-es évekre már kialakult az egységes külsejű magyar fajta:

a mangalica, ami a vidék, a falu szinte kizárólagos sertése lett.

A képen látható mangalica jobban elterjedt a világban, mint a báznai sertés - Fotó: Pixabay, vieleineinerhuelle

A fajtát három színváltozatban ismerték: a szőke, a fekete és a fecskehasú. Míg a vörös színű szalontai sertés lassan, a 20. század alatt folyamatosan alakult át vörös mangalicává. A szőke változat adja a fajta legnagyobb részét. A fekete szín mára kihalt, a fecskehasú és vörös fajta pedig csak színé­ben különbözik a szőkétől.

Eredetét nézve három fő korábbi sertésfajta játszott szerepet a fajta kialakulásában. A szalontai sertés már a honfoglalás előtt is a Kárpát-medencében élt, míg a bakonyi sertést a rómaiak terjesztették el, az ő nápolyi-római eredetű mediterrán sertésüket behozva. A 19. században bekerült, és a mangalica végleges formáját megadó szerb sumadia sertés ugyancsak mediterrán eredetű, mint a fekete és fecskehasú mangalicában meglévő horvát-szerémségi ősök. Ezért egyáltalán nem meglepő az, hogy a mai mangalica nagyon hasonlít a rég kihalt ősi mediterrán ásatag sertésre. Továbbá sok tulajdonsága eltér a többi kelta-germán eredetű, az európai vadsertésből származó fehér sertésétől.

Egyetlen élő rokona a spanyol ibérico sertésfajta, amely szintén mediterrán eredetű fajta.

A mangalica legfeltűnőbb tulajdonsága, hogy egész teste durva, forgácsszerű szőke szőrrel van  borítva. A szőrköntös nyáron vékonyabb és simább. Télen vastagabb, durvább és jobban göndörödő lesz. A szaporasága nem túl nagy, általában 4–8 csíkos malacot ellik, ezeket darabonként 600–1000 gramm közötti súlyban. A mangalica malacok 7–8 hetesen érik el a 6–8 kg-os tömeget, és később is lassabban fejlődnek, mint a modern sertésfajták egyedei. Nagyjából ekkorra tűnik el róluk a csíkosság is.

Igen ellenálló, edzett, a rideg tartást jól tűrő fajta, gyorsan zsírosodó típus. Egy 150–160 kilós hízó akár 70 liter kisütött zsírt is adhat a hús és a szalonna mellett. Ez a világ legzsírosabb sertése: az 1924. novemberi budapesti hízósertés-kiállításon voltak olyan mangalicafalkák, amelyek 73,9  százalékos zsiradékárut produkáltak a tömegükhöz viszonyítva.

Ha a magyar sertésállományt 3 milliósra taksáljuk, a mangalica ennek 2 százaléka a 60 ezer egyeddel. Tolna megyében néhány termelő foglalkozik csak mangalica tartással. Olvassa el itt korábbi anyagunkat, amiben egy Tolna megyei tenyésztő véleményét és a hús árának érdekességeit is megtudhatja!

Hogyan alakult ki a báznai sertés?

A fajtát a Háromszék.ro oldal cikke alapján több forrásban romániai őshonosként tartják nyilván, de a báznai sertés eredete a mangalica sertéshez hasonlóan szintén Magyarországra vezet vissza. A báznait mangalica kocák és berk kanok keresztezésével tenyésztették ki 1872-től, az erdélyi Báznán, a mai Szeben megye egyik településén. A mangalicánál jobb hústermelésre képes fajtát hamar megszerették. Főként Medgyes, Segesvár és Fogaras környékén lett a gazdaságok nagy kedvence. 1885 után tovább nemesítették a kialakulóban lévő fajtát, Angliából hozott berk kanok bevetésével – ezt a tevékenységet pedig 1900 után is folytatták. Infúzióként a yorkshire és sattelschwein fajtával is keresztezték. Az utóbbi harminc évben pedig jó eredményeket hozott a wessex fajtával való keresztezés. Cikkünk a Háromszék anyaga alapján készült.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás