Már az ország egyharmadán van nagyfokú aszály - mutatjuk
Hőség és aszály jellemző hazánkra ezekben a napokban, különösen az ország középső területein súlyos a helyzet. Sürgősen esőre lenne szükség, de erre a következő 8-10 nap során is kicsi az esély, csak elszórtan alakulhatnak ki záporok. A forróság előre láthatólag kedden tetőzik, de a hét második felében is csak pár fokos mérséklődés várható.
Az elmúlt héten elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok, csak kisebb foltokban hullott 10 mm-t meghaladó csapadék, az ország döntő része teljesen szárazon maradt. A 30 napos csapadékösszeg szinte már az egész országban hiányt mutat az átlaghoz képest, helyenként már 50-60 mm csapadékkal maradunk el az átlagtól. A 90 napos összeg is csak északnyugaton és északkeleten van pluszban a szokásoshoz képest, az ország nagyobb része hiányt mutat. A fölső 50 cm-es talajréteg országszerte egyre szárazabb, sőt egyre nagyobb területen már kritikusan száraz. A legrosszabb a helyzet a Duna-Tisza közén, a Dunántúl keleti szélén, illetve a Maros-Körös-közének nyugati felén. A növények nagy területen már csak az ettől mélyebb rétegekben találnak nedveséget, mely még a téli félévben halmozódott föl, de ez is egyre inkább fogy. Ennek megfelelően az aszályos területek kiterjedése folyamatosan növekszik, már csaknem az egész ország érintett. Az aszály mértéke is fokozódik, a legsúlyosabb helyzet jelenleg a Duna-Tisza közén, és Szentes-Orosháza-Hódmezővásárhely térségében van - írta elemzésében a HungaroMet.
Hirdetés
A hőmérséklet extrém magas volt, az elmúlt héten sorra dőltek meg a melegrekordok, a déli országrészben a csúcsérték helyenként a 40 Celsius fokot is elérte.
A vegetáció, így ültetett növényeink is két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A búza aratása a vége felé jár, erre a rendkívül fontos munkára a száraz, meleg idő kedvező.
A napraforgó és a kukorica virágzik, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 mm eső lenne az ideális. Ezt azonban öntözés nélkül sehol nem kapják meg az országban, a talaj egyre jobban kiszárad. A legnagyobb gond a Duna-Tisza és a Maros-Körös közén van, ahol egyre fokozódik az aszály, sürgős csapadékra lenne szükség. Nagy területen már csak a mélyebb talajrétegekben találnak nedvességet az állományok. A hőség az aszállyal párosulva rendkívül kedvezőtlen, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni. A fejlettség időben valamivel megelőzi a szokásos szintet, zöld tömegben egyelőre még nem látnak nagyon nagy elmaradást a műholdak.
A levélnedvesség időtartama csak kisebb foltokban haladta meg egy-egy nap az öt órát, jellemzően szárazak voltak az állományok. A párás időszakok hossza, mely a harmatos időtartamot jellemzi, alacsonyan alakult, így a gombás megbetegedések kialakulását ez a száraz, meleg idő nem támogatta.
A legfrissebb NDVI vegetációs index értéke az évszaknak megfelelően magas. A kalászosok és repce tábláinak zöld tömege teljesen lecsökkent, a nyári kapás növényeké is lassan csökkenni kezdett. Sokfelé az átlagosnál fejlettebb a vegetáció. Azonban elsősorban az Alföldön kiterjedt területek mutatkoznak az átlagosnál kisebb zöld tömeggel, amely már az aszály következménye.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 850 és 1000 foknap között alakul, és egyre nő a különbség a hűvösebb nyugati és északi tájak valamint a melegebb délkeleti területek között. A jelenlegi hőösszeg értéke a tavalyinál igen jelentősen, 150-200 foknappal, a sokéves átlagnál pedig 110-170 foknappal magasabb. Mindez azt jelenti, hogy a vegetáció a szokásosnál körülbelül két héttel előrébb jár a fejlődésben.
A folytatásban lényeges változás nem várható időjárásunkban: marad a hőség, záporok, zivatarok csak elszórtan alakulhatnak ki, csak kisebb foltok ázhatnak meg. Területi átlagban a következő 8-10 nap során számottevő mennyiségű csapadék továbbra sem valószínű, így a talaj tovább fog száradni, az aszályos terület kiterjedése jelentősen nőni fog, az aszály még tovább fokozódik. Tartósabban vizes állományok nem várhatók. A hőmérsékletben annyi változás valószínű, hogy a forróság kedden tetőzhet, majd a hét második felében pár fokot enyhül a hőség. A csúcsérték a hét végén már „csak” 30 és 35 fok között valószínű. Ez a nagy meleg mind a növényeknek, mind az állatoknak komoly stresszt jelent.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés