Közeledik az szja-bevallás 2024. május 21-i határideje. Fontos átnézni, mire figyeljen az egyéni vállalkozó – tételes költségelszámolás, átalányadózás választása esetén –, és mire érdemes figyelnie az őstermelőnek az szja-bevallás elkészítésekor? Lepsényi Mária adószakértő egy podcast műsorban mesélt a részletekről. A 2024-es év is tartogat kedvező változásokat az őstermelők és családi gazdaságok számára. A minimálbér 266.800 forintra emelésével jelentősen emelkedtek a bevételi és adómentességi értékhatárok.

A legutóbbi bevallási időszakban 2023 május elejéig mintegy 165 ezer egyéni vállalkozó, több mint 64 ezer őstermelő és áfafizetésre kötelezett magánszemély juttatta el szja-bevallását a NAV-hoz. A többi, csaknem 300 ezer egyéni vállalkozónak, őstermelőnek és áfás magánszemélynek még május 22-éig volt ideje, hogy kiegészítse a NAV által elkészített bevallási tervezetet, vagy saját maga töltse ki és küldje be a 22SZJA jelű bevallást.

Érdemes átnézni, mire figyeljenek az egyéni vállalkozók és mire az őstermelők az szja-bevallás elkészítésekor

Az Adózóna podcast beszélgetését itt lehet elérni.

https://www.youtube.com/watch?v=PKAHRjPSipE
Egyéni vállalkozók és őstermelők szja-bevallás előtt

A bevallási határidőt megelőző időszak teendői és tudnivalói

Az őstermelők, az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyek és az egyéni vállalkozók részére készített bevallási tervezet csupán egy „ajánlat”, ami nem válhat automatikusan bevallássá - írta még 2023 tavaszán a NAV. Tehát ezeket a tervezeteket ki kell egészíteni a vállalkozói, az önálló, valamint az őstermelői tevékenységből származó jövedelmekkel és fizetési kötelezettségekkel. Ha nem egészítik ki, nem módosítják az adóbevallási tervezetet, az május 22-én nem válik automatikusan személyi jövedelemadó-bevallássá ebben a körben.

Amennyiben volt ilyen bevétel, jövedelem, az adóbevallási tervezet egy kiegészítendő ajánlatként segít a bevallás elkészítéséhez. Ha a mezőgazdasági őstermelő ebből a tevékenységből származó éves bevétele 2022-ben nem haladta meg az 1,2 millió forintot és más adóköteles jövedelme sem volt, akkor bevallást nem kellett benyújtania. Az őstermelő ezt a NAV által kiküldött kiegészítő nyilatkozaton is jelezhette.

Ha az egyéni vállalkozó, az őstermelő és az áfás magánszemély május 22-éig elmulasztotta a módosítást, kiegészítést, vagy saját maga nem készít, és nem nyújt be szja-bevallást, a NAV tizenöt napos határidővel felhívta a figyelmét, hogy pótolja a hiányt - áll a 2023-as kapcsolódó összefoglalóban.

Az idénre vonatkozó változásokat is érdemes átnézni

Arról az Önadózó portál írt, hogy a 2024-es év is tartogat kedvező változásokat az őstermelők és családi gazdaságok számára. A minimálbér 266.800 forintra emelésével jelentősen emelkedtek a bevételi és adómentességi értékhatárok. Az őstermelői átalányadózás bevételi értékhatára több, mint négymillió forinttal, 32.016.000,-Ft-ra nő.  

Változatlanul alkalmazhatók az Szja kedvezmények, így a 25 év alatti fiatalok, illetve a 30 év alatti anyák szja kedvezménye, amellyel az őstermelésből származó jövedelem utáni adófizetés is csökkenthető. 

A 2023-24-es évforduló jogszabályváltozásai a minimálbér emelésén túl alapvetően a kistermelőként is működő őstermelőket érintik. 2023. november 23-án lépett hatályba a 60/2023. (XI. 15.) AM rendelet a kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeiről, amely egyúttal hatályon kívül helyezte a korábbi kistermelői rendeletet, az 52/2010. (IV. 30.) FVM rendeletet - közölték. 

Az új rendelet alapján a kistermelői tevékenység keretében végzett élelmiszer-termelés, -előállítás és -értékesítés tevékenységet az  illetékes járási hivatalnak nyilvántartásba vétel céljából be kell jelenteni. Újdonság, hogy az őstermelő – a kistermelői regisztrációját követően -  a kistermelői élelmiszert a végső fogyasztónak csomagküldő kereskedelem útján is értékesítheti, a hűtést igénylő élelmiszerek kivételével. Átadóponton és  automatából is értékesíthet, a baromfi és nyúlféle húsa, valamint a hal kivételével - írták.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás