Romániában 2023. március 23-ig nyújthatják be kérelmeiket a 2022-es tevékenységre járó állami támogatásra azok az állattenyésztők, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) azt közölte, hogy a támogatás keretösszege 217,756 millió lej, azaz 44 millió euró, ami mintegy 16,7 milliárd forintnak felel meg. A támogatás révén azokon a szarvasmarha-tenyésztőkön segít a kormány, akik tevékenységét 2022-ben negatívan érintette az ukrán-orosz háború.

 A kérelmeket a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez (APIA) kell benyújtani az Agerpres hírei szerint. A támogatás révén azokon a szarvasmarha-tenyésztőkön segít a román kormány, akik tevékenységét 2022-ben negatívan érintette az Ukrajnában zajló háború hatása. A támogatásra azok az állattartók jogosultak, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai. Ők lehetnek magánszemélyek, egyéni vállalkozók, cégek, családi vállalkozások, mezőgazdasági társulások is. A támogatás szarvasmarhánként 73 euró, az igényelhető legnagyobb összeg gazdánként 250 000 euró. A kifizetésekre 2023. december 31-éig kerül sor - írta az erdélyi Krónika.

A támogatás révén azokon a szarvasmarha-tenyésztők helyzetén segít a román kormány, akik tevékenységét 2022-ben negatívan érintette az Ukrajnában zajló háború hatása

Arról már a Székelyhon számolt be, hogy az új támogatás igénylése Hargita megyében kifejezetten nagy lehetőség, ugyanis országszerte ott van a legtöbb olyan szarvasmarhatartó, aki a támogatási kritériumoknak megfelel – tudták meg a megyei APIA igazgatójától.

"A támogatásra azok a szarvasmarha-tenyésztők jogosultak, akiknek legalább tíz, illetve hegyvidéki zónában legalább öt tehenük van” – tért rá a támogatásigénylési feltételekre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.

Kevesebb jószág elég az igényléshez a hegyvidéki zónában

Hargita megye nagy része hegyvidéki zónának számít, mindössze 6 olyan település van, ahol az igénylőknek legalább tíz tehénnel kell rendelkezniük, máshol már öt is elegendő ahhoz, hogy kérelmezzék a juttatást. További feltétel, hogy tavaly július 31-én az állatok nem lehettek tizenkét évesnél idősebbek. Mi azt az állományt vesszük figyelembe, amivel tavaly július 31-én rendelkezett a gazda, és az is feltétel, hogy az állomány 75 százalékát meg kellett tartania december 31-ig – magyarázta Haschi András.

Megjegyezte, hogy a támogatásigényléshez szükséges két állatorvosi igazolásnak is erről kell adatokat tartalmaznia. A szarvasmarhatartóknak azt is kell igazolniuk, hogy az elmúlt esztendőben, augusztus 1. és december 31. között tejtermelést folytattak.

„Ehhez mi szerződést és egyéb dokumentumokat kérünk, amelyek azt bizonyítják, hogy ők tejet értékesítettek. Ez a folyamat úgy történik, hogy azok a kollégák, akik az adott településekért felelnek, értesítik a gazdákat – nekünk listánk van arról, hogy kik felelnek meg ezeknek a kritériumoknak.

Megosztás

További híreink

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás