Már ingyen sem kell a magyar tojás
Rég nem látott mélypontra került a hazai tojáságazat. Az alacsony árak miatt a termelők egy része már el sem tudja adni termékét, sőt, a felesleget már a porítóüzemek sem veszik át. Mi hozhat változást ebben a nehéz helyzetben?
Egyik pillanatról a másikra fordult meg a tojástermelők helyzete. Tavaly még a madárinfluenza sújtotta Amerikába szállítottak a szokottnál több tojást, így növelniük kellett a termelést. Persze ebből nagy hasznot reméltek és amíg szállítottak, addig ez így is volt. Idén azonban már nem tudnak az Egyesült Államokba szállítani, a felesleg pedig így az Európai Unión belül marad.
Mivel a termelés volumenét nem lehet egyik percről a másikra visszaállítani a régi kerékvágásba, rengeteg tojás van az Európai Unió piacán. Ebből adódik, hogy az árak rettentő módon lecsökkentek az utóbbi időben. A magyar tojást a felvásárlók 3-4 forintért veszik át darabonként, sőt, hallani lehetett olyan hírt is, amely szerint egyes felvásárlók már ingyen sem veszik át a magyar tojást. Ez annyit jelent, hogy 20 éves mélypontra került a hazai tojáságazat.
Hirdetés
Külföldről tonna számra érkezik a tojás Magyarországra. A hivatalos úton, tisztességesen behozott termékek mellett nagy mennyiségben érkezik áfacsalt tojás is hazánkba. Ennek, a feketén beérkező tojásnak köszönhetően nem lehet eladni a magyar tojást a szakértők szerint.
A megoldás a jövőre érkező áfacsökkentés lehet, de addig a kistermelők nehezen fognak tudni talpon maradni. A nagyobb vállalkozások valahogyan kihúzzák jövő januárig, onnantól pedig egyeduralkodóvá válhatnak a hazai tojáspiacon.
Az áfacsökkentéstől egyébként – mint a sertéshús esetében is – az ágazat kifehéredését várják a szakértők. Kérdés, ki marad fenn addig, amíg elérkezik a tojástermelők számára a jobb időszak?
Forrás: magyaridok.hu
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés