Sokan nem tudják, de batáta az édesburgonya másik neve. Ezt a zöldségnövényt évekkel ezelőtt még csak import áruként, a szupermarketek polcain érhettük el, mára azonban hazánkban is termesztik. Jöjjön néhány fontos információ, mire is való a batáta, hátha Ön is kedvet kap a termesztéséhez.

Miért termesztjük már hazánkban is?

Az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés nem csak negatívan befolyásolhatja a növénytermesztést. Évekkel ezelőtt például a brokkolit, vagy éppen a jégsalátát csak hírből, vagy a boltok polcairől ismertük. Mára ez jelentősen megváltozott: a növekvő kereslet és az éghajlat kedvező irányba mozdulása lehetővé, sőt, szükségessé teszi többek között az említett növények, valamint az édesburgonya hazai termesztését is. Mára ott tartunk, hogy például a batáta, vagy éppen a tojásgyümölcs egész évben kapható Magyarországon is. Sőt, a kínálat jelentős része hazai termesztésből származik.

Részletek a globális termesztésről

A világon megtermett édesburgonya 71,4 százaléka Kínából származik, a második legnagyobb termelő pedig az USA, 10,1 százalékkal. A dobogó harmadik helyét a világ batáta termésének 2,3 százalékával Uganda foglalja el.

Az utóbbi években Európa mediterrán részein is egyre több ország foglalkozik a termesztéssel. A legmagasabb a termésátlag Görögországban (23 t/ha), a legkevesebb menynyiséget a portugálok takarították be hektáronként.

A hazai termesztésről érdemes tudni, hogy a nyarak fokozatos melegedésével párhuzamosan az édesburgonya is egyre több gazda földjében található meg. Ugyan, mi nem a mediterrán régióhoz tartozunk, de a mérsékelt égöv melegebb részein is sikeresen termeszthető már a növény, ugyanis a hőigénye kellőképpen kielégíthető a tenyészidőszak alatt. A termőterület leginkább a Dráva mentén, a Duna-Tisza közi homokhátságon, Ásotthalom és környékén található meg, de az édesburgonya jelentős mennyiségbe terem még Kiskunfélegyházán és Fejér megyében is.

Így néz ki a batáta föld feletti része
 
Termesztési sajátosságai

A növényt vegetatív úton, hajtásdugványozás útján a legegyszerűbb szaporítani. A méretre vágott 10-13 centis dugványokat néhány napig vízben tárolják és gyökereztetik, majd az ágyásba helyezik. A szaporítás első része még januárban elkezdődik, természetesen üvegházban. Az itt előállított 15-30 cm-es batáta palántákat május közepétől lehet kiültetni szabadföldbe, ugyanis az édesburgonya rendkívül melegigényes növény. Laza szerkezetű talajban érzi jól magát, kielégítő fejlődéséhez 24 fokos hőmérséklet szükséges. Fontos, hogy a nagyon vizes talajokat nem kedveli, így a magas talajvízszinttel rendelkező, pangóvizes területeken kerülni kell a termesztést. Homoktalajon szép, formás gumókat nevel, míg kötött talajon torz, alaktalan gumókra számíthatunk.

Növényápolásnál a vízutánpótlásra, gyomirtásra, és a legyökeresedett indák felszakítására kell felkészülni. A sorközöket teljesen gyommentesen kell tartani, míg a sorokban addig kell csak gyomirtást végezni, amíg a batáta indái nem fedik teljesen a talajt, utána már nem tud gyomosodni a növények közti terület. Hazánkban eddig még nem találkoztak a termesztők sem kártevővel, sem kórokozóval, amely veszélyt jelenthet az édesburgonya számára.

 
Így néznek ki a batáta gumói
 

Az édesburgonya tenyészideje 100-110 nap. Egy tő alól átlagosan 1-1,5 kg gumót tudnak felszedni a gazdák. A gumókat az őszi fagyok előtt kell felszedni, ekkorra méretük elérheti akár a 600 grammot is. Óvatosan kell bánni a felszedett gumókkal, mert héjuk rendkívül gyenge, könnyen roncsolódik. Ezért a felszedett gumókat rekeszekbe rakják és 5 napig 33 celsius fokos hőmérsékleten szikkasztják. Ez idő alatt kéreg alakul ki a gumókon, így már könnyen szállítható, raktározható lesz. Az így előkészített termés 4-6 hónapig tárolható el.

Táplálkozási jelentősége

A batáta rendkívül tápláló növény, szénhidrátban és vitaminokban is gazdag. Nagy mennyiségben van jelen a gumókban béta-karotin és kálium, emellett energiatartalma 100 grammonként nem éri el a 90 kalóriát (86 kcal). Alacsony glikémiás indexének köszönhetően cukorbetegek, paleodiétások is beépíthetik étrendjükbe. A gumón kívül a zöld részei is ehetőek, kitűnő saláták készülhetnek belőle.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás