„Ledolgozták” a lemaradást a vadkárok számában a medvék az utóbbi időben. Mostanra majdnem elérte a 2021-es év azonos időszakában mért szintet az ilyen esetek száma Hargita megyében, noha korábban csökkenő tendencia volt tapasztalható. Jelentős terméskiesést még nem okoztak a nagyragadozók, többnyire a legelőkre kihajtott állatállományban tettek kárt. A prevenciós kvótából mindeddig 28 példány kilövésére kaptak engedélyt a megyében működő vadásztársaságok, ezek közül 25-öt érvényesítettek.

Nőtt az utóbbi időben a vadak, elsősorban a medvék által okozott károk száma Hargita megyében. Az év eleje óta 230 kárbejelentéséről készült feljegyzés a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségénél, ez már majdnem azonos a múlt év azonos időszakában mért számmal – tudta meg az intézmény vezetőjétől érdeklődve a Székelyhon szakcikke.

A termésben még nem, az állatokban már jelentős károkat okoztak a medvék - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház, medvepark, illusztráció

„Most már majdnem egyforma a tavalyi és az idei szám. Kevesebb volt eddig, de kicsit ráhúztak a medvék. Csak július utolsó hétvégéjén 10 kárt jelentettek be – fogalmazott Domokos László József, megjegyezve, hogy ez meglehetősen soknak számít. Az említett esetek többségét ugyan a megye északi részében jegyezték, de a környezetvédelmi ügynökség vezetője szerint összességében mindenhol történnek vadkárok a megyében. 

A medvék jórészt a legelőkön ragadtak el teheneket, borjakat és juhokat a legelésző csordákból, nyájakból – néhány esetben farkasok voltak a károk okozói –, terméskár a cikk megjelenéséig alig volt a megyében. 

Két esetben búzatáblákban garázdálkodtak a medvék, ezt leszámítva azonban nem kapott terméskárról szóló bejelentést a megyei környezetvédelmi ügynökség, a kukorica is csak később érik be annyira, hogy odavonzza a medvéket – mondta akkor Domokos László József. 

Gyümölcs nem volt, így kár sem 

A mezőgazdaságban még nem volt, és más évekhez képest bizonyos termények esetében nem is nagyon lesz, amiben kárt tegyenek a medvék – tudták meg Bölöni Ferenctől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság udvarhelyszéki képviselőjétől. Tavalyhoz képest idén messzemenően kevesebb kárbejelentés volt. 

Udvarhelyszéken a legtöbb kárbejelentés tavaly volt. Felsőboldogfalva községben, legfőképp Farcádból, Sükőből, ahol cseresznyések, gyümölcsösök vannak, de idén, lévén, hogy nem volt gyümölcstermés, nem volt amiben kárt tegyen a medve. 

A gyümölcsösökbe tavaly ilyenkor már minden második nap mentünk felmérni a károkat, de idén nem volt cseresznye- és meggytermés, az alma érése pedig még odébb van” – magyarázta a szakember.

Szilvatermés csak ott lesz, ahol öntözték a fákat, máshol a szárazság miatt lehullottak a gyümölcsök, a károk másik része pedig idén nem a medvék, hanem a szilvadarazsak számlájára írható. A korai érésű fajtáknál az idei terméskiesés 80 százalékának a szilvadarazsak pusztítása az oka – mondta Bölöni Ferenc. 

A kukoricaföldek esetében mindeddig legfeljebb a szárazság pusztításától kellett tartani, de a növények még zöldek voltak és a székelyföldi esőzések elejét vették az aszálykárok kialakulásának, akárcsak a burgonya esetében. A kukoricák szárán a cső még csak ezután fog kialakulni, mindeddig nem is volt amiben kárt tegyenek a vadak, de később, amikor elérik a tejes érés fázisát a növények, valószínűleg lesznek ilyen jellegű gondok is – tájékoztatott a megyei helyzetről Zsigmond Sándor, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa. 

A kilövések 

A problémás medvékkel kapcsolatban Domokos László József elmondta, hogy a prevenciós kvótából mindeddig 28 példány kilövésére kaptak engedélyt a megyében működő vadásztársaságok, ezek közül 25-öt érvényesítettek, azaz 

A veszélyes példányok ártalmatlanítására a törvények most már nagyobb mozgásteret adnak a polgármesteri hivataloknak is, egyelőre azonban nem túl gyakoriak az ilyen jellegű intézkedések, gyakran azért, mert egyes önkormányzatoknál nincsenek teljesen tisztában a vonatkozó jogszabály előírásaival – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője a Székelyhon szakcikkében.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás