Már látszanak a moníliával fertőzött hajtások
A meggyfák (amelyek leginkább ki vannak téve a moníliának) a sziromhullás fázisába léptek. A virágok szirmai lassan lehullanak a fákról, a fákon pedig folytatódik a levelek kialakulása. Ahol sikertelenül védekeztek, már most látszanak a moníliás betegség tünetei.
A moníliás fertőzés jellegzetes tünete a hajtások pásztorbot szerű elszáradása. A kórokozó a virágon keresztül fertőz, majd a bibén keresztül jut be a fás részekbe. Ettől jön létre a hajtások elszáradása, valamint a virágok is elbarnulnak. A fertőzött hajtásokból termésképződésre nem számíthatunk, azokat el kell távolítani, hogy a betegség további terjedését megakadályozzuk.
A virágzást követően sem szabad megfeledkezni a növényvédelemről, ugyanis több kórokozó is leselkedik a gyümölcsfákra. A blumeriellás levélfoltosság is komoly veszélyeket hordoz magában, akár lombhullást is okozhat a fertőzött fákon. Csapadékos időjárásban fertőzi a fákat, az első tünet a leveleken megjelenő, elmosódó lilás foltok megjelenése. Ezt követően a levelek elsárgulnak, majd a talajra hullanak.
Hirdetés
A gombák is lesben állnak. Csapadékos időben az antraknózis is reális veszélyt jelent a fákra. Az antraknózist okozó gomba a termésen okoz barnás, besüppedő foltokat, ami eladhatatlanná teszi azt. Elsősorban difenokonazol, klórtalonil, mankoceb és prokloráz hatóanyagú szerekkel vehetjük fel a küzdelmet a betegség ellen.
Az említett szerekkel kötődés után, szüret előtt 21 nappal, valamint szedés előtt 7-10 nappal érdemes permetezni. Fontos azonban megjegyezni azt, hogy csak akkor van szükség ennyi kezelésre, ha igazán csapadékos az időjárás a szezon során. A szerek blumeriellás levélfoltosság ellen is hatásosak, így két legyet is üthetünk egy csapásra.
A kártevők is meg fognak jelenni lassan. Meggy esetében a cseresznyelégy megjelenésére kell számítani a gazdáknak. Színcsapdák kihelyezésével kiválóan tájékozódhatunk a rajzás aktuális állapotáról, így a védekezést is tökéletesen tudjuk időzíteni.
Kerti körülmények között nem feltétlenül van szükség vegyszeres védekezésre. Csapdák kihelyezésével is meggátolhatjuk, hogy a legyek lerakják a petéiket a termés héja alá. Amennyiben mégis megtörténik a petelerakás, a kikelt nyűvek károsítani fogják a termés húsát, kukacos lesz a gyümölcs.
Forrás: agrotrend.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés