A meggyfák (amelyek leginkább ki vannak téve a moníliának) a sziromhullás fázisába léptek. A virágok szirmai lassan lehullanak a fákról, a fákon pedig folytatódik a levelek kialakulása. Ahol sikertelenül védekeztek, már most látszanak a moníliás betegség tünetei.

A moníliás fertőzés jellegzetes tünete a hajtások pásztorbot szerű elszáradása. A kórokozó a virágon keresztül fertőz, majd a bibén keresztül jut be a fás részekbe. Ettől jön létre a hajtások elszáradása, valamint a virágok is elbarnulnak. A fertőzött hajtásokból termésképződésre nem számíthatunk, azokat el kell távolítani, hogy a betegség további terjedését megakadályozzuk.

Jellegzetes moníliás kórkép
 

A virágzást követően sem szabad megfeledkezni a növényvédelemről, ugyanis több kórokozó is leselkedik a gyümölcsfákra. A blumeriellás levélfoltosság is komoly veszélyeket hordoz magában, akár lombhullást is okozhat a fertőzött fákon. Csapadékos időjárásban fertőzi a fákat, az első tünet a leveleken megjelenő, elmosódó lilás foltok megjelenése. Ezt követően a levelek elsárgulnak, majd a talajra hullanak.

A gombák is lesben állnak. Csapadékos időben az antraknózis is reális veszélyt jelent a fákra. Az antraknózist okozó gomba a termésen okoz barnás, besüppedő foltokat, ami eladhatatlanná teszi azt. Elsősorban difenokonazol, klórtalonil, mankoceb és prokloráz hatóanyagú szerekkel vehetjük fel a küzdelmet a betegség ellen.

Az említett szerekkel kötődés után, szüret előtt 21 nappal, valamint szedés előtt 7-10 nappal érdemes permetezni. Fontos azonban megjegyezni azt, hogy csak akkor van szükség ennyi kezelésre, ha igazán csapadékos az időjárás a szezon során. A szerek blumeriellás levélfoltosság ellen is hatásosak, így két legyet is üthetünk egy csapásra.

Lassan fel kell lépni a cseresznyelégy ellen is, ajánlott a csapdák kihelyezése!
 

A kártevők is meg fognak jelenni lassan. Meggy esetében a cseresznyelégy megjelenésére kell számítani a gazdáknak. Színcsapdák kihelyezésével kiválóan tájékozódhatunk a rajzás aktuális állapotáról, így a védekezést is tökéletesen tudjuk időzíteni.

Kerti körülmények között nem feltétlenül van szükség vegyszeres védekezésre. Csapdák kihelyezésével is meggátolhatjuk, hogy a legyek lerakják a petéiket a termés héja alá. Amennyiben mégis megtörténik a petelerakás, a kikelt nyűvek károsítani fogják a termés húsát, kukacos lesz a gyümölcs.

Forrás: agrotrend.hu

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás