A Bemutató üzemek támogatása című felhívásra 2023. szeptember 1-től adhatók be a kérelmek. A felhívás célja a bemutató üzemek létrehozása és az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése annak érdekében, hogy támogassa a tudásátadást és tájékoztatást a szolgáltatók számára. Agrárszakképzési centrumok, kutatóintézetek és -állomások, felsőoktatási intézmények és gazdasági társaságok pályázhatnak legkevesebb 50 millió, legfeljebb 1 milliárd forintra.

A Gordius foglalta össze a részleteket, ezt anyagot szemléztük. Magyarország kiemelkedő agro-ökológiai potenciállal rendelkezik, ezért az agrárszektorban különösen fontos, hogy a gazdák a helyi adottságokhoz igazodva a legjobb technológiákat hatékonyan tudják alkalmazni. Ennek érdekében szükség van olyan alternatív tudásra, ami elsősorban gyakorlati tapasztalatokra épül, és segít az aktuális termelési módszerek és gazdálkodási modellek hatékony alkalmazásában. Ezen tudás által az agrárszereplők innovatív technológiákat, növényfajtákat és fenntartható gazdálkodási megoldásokat sajátíthatnak el, amelyek optimalizálják a termelést, csökkentik a környezeti terhelést és hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez - írták.

A Bemutató üzemek támogatása felhívás keretein belül önállóan támogatható az agrárszektor résztvevőinek bemutató üzemi programjainak szervezése és megvalósítása, ideértve a hozzá kapcsolódó marketing tevékenységet (promóciós anyagok beszerzését/elkészítését) és kiadványok készítését is - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár, Széchenyi István Egyetem tangazdaság

Nekik szól a Bemutató üzemek támogatása című felhívás

Az alábbi szervezetek és intézmények jogosultak a felhívásra támogatási kérelmet benyújtani:

  • Agrárszakképzési centrumok
  • Kutatóintézetek és állomások, amelyek fajtakísérleteket vagy fajtakitermesztést végeznek, és 100%-ban állami tulajdonban vannak, illetve központi költségvetési szervként működnek
  • Felsőoktatási intézmények, amelyek rendelkeznek tangazdasággal, ideértve az állami alapítású/közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemeket is
  • Gazdasági társaságok, amelyek a felsőoktatási intézmények 100%-os tulajdonában lévő tangazdaságot/tanüzemet működtetik
  • Erdészeti tudásközpontok

Többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok és központi költségvetési szervek csak akkor nyújthatnak be támogatási kérelmet, ha a kormány előzetesen jóváhagyta ezt, és ezt igazoló dokumentumot (például kormányhatározatot) mellékeltek a kérelemhez. A jelen felhívás keretében nincs lehetőség a támogatási kérelem konzorciumi formában történő benyújtására.

Milyen tevékenységek támogathatók?

A Bemutató üzemek támogatása felhívás keretein belül önállóan támogatható az agrárszektor résztvevőinek bemutató üzemi programjainak szervezése és megvalósítása, ideértve a hozzá kapcsolódó marketing tevékenységet (promóciós anyagok beszerzését/elkészítését) és kiadványok készítését is.

A következő tevékenységek csak valamely önállóan támogatható tevékenységgel együtt kaphatnak támogatást ebben a felhívásban:

I. Bemutató üzemekhez (ideértve a gyakorlóhelyeket és tangazdaságokat is) közvetlenül kapcsolódó beruházások:
  • a) Agrár tevékenységekhez kapcsolódó eszközök, gépek, berendezések és építéssel nem járó technológiák beszerzése a bemutató üzemben (beleértve az új öntözőberendezések beszerzését).
  • b) Évelő növényekből létrehozott ültetvény korszerűsítése, telepítése.
  • c) Infrastrukturális fejlesztések a bemutató üzem mezőgazdasági tevékenységéhez, például épületek, építmények építése, felújítása, kerítés, tűzivíztározó, csapadékelvezető rendszer kialakítása, közműcsatlakozások kiépítése.
  • d) Élelmiszeripari tevékenységekhez kapcsolódó eszközök, gépek, berendezések és építéssel nem járó technológiák beszerzése a bemutató üzemben.
  • e) Élelmiszeripari tevékenységekhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések, például épületek, építmények építése, felújítása, kerítés, tűzivíztározó, csapadékelvezető rendszer kialakítása, közműcsatlakozások kiépítése.
  • f) Öntözőrendszerek vízhasználatának hatékonyságjavítása a bemutató üzemben, például öntözési infrastruktúra fejlesztése, vízi létesítmények rekonstrukciója, vízi létesítmények cseréje.
  • g) Erdészeti tevékenységekhez kapcsolódó eszközök, gépek, berendezések és építéssel nem járó technológiák beszerzése a bemutató üzemben.
  • h) Erdészeti tevékenységekhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések, például épületek, építmények építése, felújítása, kerítés, tűzivíztározó, csapadékelvezető rendszer kialakítása, közműcsatlakozások kiépítése.
  • i) Megújuló energiaforrások hasznosítása a projekt által érintett épületekben vagy a bemutató üzem gazdasági-termelési folyamataiban, például napkollektorok, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek, geotermikus energia vagy napelemes rendszer kialakítása.
II. Projekt előkészítése, terület előkészítése, műszaki ellenőrzés igénybevétele, könyvvizsgálói szolgáltatás igénybevétele és projektmenedzsment.
III. Immateriális javak beszerzése: az előzetes célok eléréséhez szükséges számítógépes szoftverek beszerzése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek, vagy eljárások megszerzése.

Mekkora összegű támogatás igényelhető?

A támogatás maximális mértéke a teljes költségek 95%-a. Minimum összege 50 millió forint, maximálisan pedig 1 milliárd forint igényelhető.

A pályázóknak lehetőségük van előleg igénylésre, amennyiben a kérelem beruházási projektelemet is tartalmaz. Az előfinanszírozásra vonatkozóan a megítélt támogatás összegének legfeljebb 50 százalékát lehet előlegként igénybe venni a beruházási projektelemekre és az ezekhez kapcsolódó általános költségekre.

A felhívás teljes keretösszege mintegy 15 milliárd forint.

A benyújtási határidő

A támogatási kérelmeket 2023. szeptember 1-től december 10-ig lehet benyújtani. Mivel a rendelkezésre álló forrás 15 milliárd forint, ezért várhatóan hamar elfogyhat, így érdemes minél előbb megtervezni a projektet. A Támogatói Okirat hatálybalépésétől számítva 24 hónap áll rendelkezésre a projektek végrehajtására - közölték.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás