Hazánkban is felbukkanhat az Ázsiában őshonos japán cserebogár (Popillia japonica), amely már a szomszédos Szlovéniában is megjelent. Ez a zárlati károsító komoly veszélyt jelenthet a mezőgazdaságra, ezért elengedhetetlen, hogy a gazdálkodók csak megbízható forrásból szerezzenek be szaporítóanyagot és növényeket, továbbá kerüljék az ismeretlen eredetű talaj használatát növényközegként.

Európában 2014-ben Észak-Olaszországban észlelték először a japán cserebogarat, melynek populációja gyorsan terjedt az országban. Három évvel később a károsítót Svájc déli részén is felfedezték, majd terjedése folytán az ország északi határainál is megjelent. Mára már Portugália, Szlovénia, Németország, sőt, az EU-n kívüli Oroszország területén is jelen van.

Magyarországon ugyan még nem találtak japán cserebogarat, de Szlovéniában már az idén észleltek néhány kifejlett példányt. A kockázatot növeli, hogy ez a károsító akár 10 kilométert is képes repülve megtenni, valamint rendkívül gyorsan szaporodik; egy szezon alatt 40-60 petét rak le vándorlása során.

A japán cserebogár rajzási időszaka május közepétől augusztus végéig tart. A kifejlett bogár jelentős gazdasági károkat okozhat, mert megtámadja a leveleket, virágokat és gyümölcsöket. A legnagyobb kárt azonban a lárva, vagyis a pajor okozza, amely főként a fűfélék gyökereit rágja. A lárvák jelenléte vonzza a vadállatokat, mint például a vaddisznókat, amelyek további károkat okozhatnak. Mindezek miatt létfontosságú a megelőző intézkedések bevezetése.

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy mind a hobbikertészek, mind a professzionális gazdálkodók kizárólag biztonságos forrásból származó szaporítóanyagot és növényeket vásároljanak, és kerüljék az ismeretlen eredetű talaj szállítását utazásaik során.

A japán cserebogár sokféle növényen táplálkozik, több mint 400 különböző gazdanövénye van, mint például a szőlő, kukorica, csonthéjasok, bogyós gyümölcsűek, szójabab, valamint számos dísznövény, köztük a rózsa és a lilaakác. Olaszországban, a károsító fő fertőzési területén, már vadon élő növényeken is kimutatták a jelenlétét, többek között a Rubus, Ulmus, Urtica, Rosa, Populus és Parthenocissus fajokon.

Amennyiben japán cserebogarat vagy más, nem őshonos károsítót észlelnek, kérjük, azonnal értesítsék a Nébih-et a novenyegeszsegugy@nebih.gov.hu címen, vagy jelentkezzenek az illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályán. A szükséges bejelentőlapok és további információk a Nébih weboldalán találhatók.

Fontos, hogy hazánkban számos cserebogár faj él, melyek könnyen összetéveszthetők a japán cserebogárral, mint például a kerti cserebogár. Az alábbi ábra segít megkülönböztetni őket.

japán cserebogár
Fotó: Nébih

 

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás